Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Domā uz priekšu

Ilze Bogdanova

2009. gada 27. jūlijs 07:40

1132

Izvēlas studiju programmas, kas atvieglos darba meklējumus
"Augstākā izglītība jebkuros apstākļos būs liels pluss," uzskata Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas bijušais skolnieks Sandis Stapkēvičs. Šā brīža situāciju, kad bezdarbnieku rindas papildina arī augstāko izglītību ieguvušie, viņš uzskata par pārejošu, tāpēc nevienu brīdi nav pieļauta doma, ka pēc 12.klases varētu taupīt līdzekļus uz izglītības rēķina un nestudēt.

Ne tik daudz finansiālo apstākļu spiests, cik domājot par izvēlētās profesijas pieprasījumu darba tirgū, jaunietis dokumentus izvēlējies iesniegt augstskolās ar budžeta vietu piedāvājumu.

 

„Budžeta vietas savā ziņā parāda, cik šīs profesijas valstij būs nepieciešamas tālākajā nākotnē," spriež Sandis.

 

No Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes piedāvātajām studiju programmām viņš dokumentus iesniedzis septiņās, kas saistītas ar eksaktajām zinātnēm: matemātiku, fiziku vai ķīmiju. Sandis atklāj, ka šis ir maksimālais programmu skaits, ko pieļauj minētās augstskolas, jo, tā kā vismaz vienā no tām ir pamatotas cerības mācīties par valsts līdzekļiem, viņš šo iespēju garām laist nevēlas.

 

Vēlas garantiju iespējai studēt

Daudz pieticīgākas izvēlēto studiju programmu skaita ziņā ir puiša skolas biedrenes - Evija Eglīte un Elita Fussa. Abas jaunietes savu nākotni vēlas saistīt ar valodām. Tās, viņuprāt, ļaus paplašināt darba meklējumus ne tikai valodu piedāvāto profesiju, bet arī teritoriālajā ziņā, kur nepieciešamības gadījumā pēc darba vietas varēs lūkoties ārpus Latvijas robežām.

 

Evija par savu studiju vietu izvēlējusies Latvijas Kultūras akadēmiju, kur cer mācīties starptautisko kultūras sakaru Latvija - Itālija studiju programmā. Viņa atzīst, ka pašas interese par apgūstamo profesiju kļuvis par galveno kritēriju studiju vietas izvēlē. Lai gan paralēli dokumenti iesniegti arī Latvijas Kultūras koledžā kultūras menedžmenta specialitātē, tas darīts tikai tādēļ, lai gadījumā, ja cerības nepiepildās, viņa „nepaliktu gaisā karājoties".

 

Garantiju iespējai studēt vēlas arī Elita, tāpēc dokumenti iesniegti vairākās ar valodām saistītās studiju programmās. Kaut gan saņemtie centralizēto eksāmenu rezultāti nedod lielas cerības uz iekļūšanu budžeta grupā, jauniete ir pārliecināta, ka studijās ieguldītie līdzekļi atmaksāsies, vēlāk atvieglojot darba meklējumus.

 

Liels atbalsts - iegūtā stipendija

Jautāti, kā pašreizējā situācija ietekmējusi viņu izvēli, visi trīs jaunieši atzīst, ka šobrīd galvenais ir apgūt kādu profesiju, finansiālo pusi atstājot otrajā plānā.

 

„Varbūt esmu pārāk optimistiski noskaņota, bet man šķiet, ka visu var izdomāt, ja grib, jo ir tomēr atšķirība - vai tev ir vidējā vai augstākā izglītība," saka Evija.

 

 Savukārt Elita atklāj, ka pašreizējā situācija daļēji noteikusi izvēlēto profesiju. Ja vēl pirms kāda laika viņa nespējusi izšķirties starp valodu studijām vai skolotāja profesiju, tad, ņemot vērā šobrīd notiekošo, šaubām vairs nav atlicis vietas.

 

Tāpat jaunieši stāsta, ka ir klasesbiedri, kuriem finansiālā situācija likusi pagaidām atteikties no vēlmes studēt. Par to, ka šis aspekts nav mazsvarīgs, atzīst Raivis Vītols no Pededzes. Vēl mācoties Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.klasē, viņš ieguvis stipendiju „Ceļamaize", pateicoties kurai laikā no septembra līdz nākamā gada jūnijam puisis ik mēnesi saņems 180 latus dzīvošanai.

 

Lai gan stipendijas ieguvējiem par savu studiju vietu jāizvēlas Latvijas Universitāte, jaunietis atklāj, ka šajā ziņā viņš jūtas tikai kā ieguvējs, jo, ja ne stipendija, viņam nāktos izvēlēties vietu, kur varbūt nevar apgūt to, kas patīk, bet kur ir mazāka mācību maksa vai kas atrodas tuvāk dzīvesvietai.

Kategorijas