Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Sacenšas kartupeļu audzēšanā

Ilze Bogdanova

2009. gada 9. jūlijs 13:08

1170

Mazpulcēni pēta, kā izaudzēt lielāku dārzeņu ražu
Jau vairākus gadus Latvijas mazpulcēni sacenšas par to, kuram izdosies izaudzēt labāko dārzeni un lielāko ražu no vienāda daudzuma sēklām. Pērn šajā sacīkstē debitēja Ziemeru 29.mazpulka dalībnieki, kas guva vērā ņemamus panākumus novada un pat valsts mērogā. Iesākto viņi turpina arī šajā vasarā, kad pagājušajā gada sīpolu audzēšanu nomainījusi sacīkste par lielākās kartupeļu ražas iegūšanu.

Lai gan no 40 Ziemeru 29.mazpulka dalībniekiem konkursā par lielākās kartupeļu ražas izaudzēšanu iesaistījusies vien desmitā daļa, vadītājs Jānis Bērtiņš atklāj, ka savs uzdevums saistībā ar kartupeļiem dots arī pārējiem.

 

 „Bērni ir dažādi un dažādas ir viņu iespējas," viņš saka.

 

„Ne visu vecākiem ir saimniecības, kur audzēt kartupeļus, tāpēc daži veic pētījumus, izzinot, kādas ir kartupeļu audzēšanas tradīcijas Ziemeros, bet citi gatavo darbiņus, kas saistīti ar šo tēmu. Nu, piemēram, kartupeļu stampiņas no koka, iepirkuma maisiņus par kartupeļu tēmu vai vienkārši pēta tautasdziesmas un pasakas, kurās var atrast kaut ko interesantu."

 

Veic eksperimentu

 

Vieni no aktīvākajiem konkursa dalībniekiem esot Prinduļu ģimenes bērni - Roberts, Mārtiņš un Patrīcija. Roberts konkursā apņēmies izaudzēt lielāko kartupeļu ražu. Labi viņam ir veicies jau pagājušajā gadā, kad pietrūcis pavisam nedaudz, lai izaudzētā daudzuma ziņā apsteigtu sīvāko konkurentu un novada konkursa uzvarētāju Armandu Pavloviču no Māriņkalna.

 

Savukārt jaunākie brālis un māsa pasākumā iesaistījušies, veicot pētījumu. J.Bērtiņš skaidro, ka šis pētījums izpaužas, iestādot desmit dažādus kartupeļus, kurus augšanas procesā jāapkopj un jānovēro, lai beigās varētu salīdzināt un izvērtēt, kā kartupeļi jāaudzē, lai izdotos iegūt maksimāli lielu ražu. Viņš stāsta, ka ar šādu pētījumu nodarbojas deviņi jaunie mazpulcēni, no kuriem labākie rudenī tiks pie iespējas doties uz konkursa noslēgumu Rīgā.

 

Lielākā vērtība - zināšanas

 

Pie šādas iespējas tikt cer arī Justīne un Dairis Smelteri. Brālis un māsa kartupeļus audzē blakus vagās ģimenes dārzā, tāpēc jo izteiktāka esot konkurence sajūta - kuram sanāks labāk un vairāk. „Sevišķi daudz viens otra padarīto salīdzinājām, kad tikko sāka dīgt asni, jo tad vislabāk varēja redzēt, kuram tie kartupeļi aug straujāk un labāk," atklāj Justīne.

 

 „Tagad tā salīdzināšana vairāk notiek par to, kuram tīrāk izravēts vai kuru vairāk mamma uzslavēs."

 

Jautāta, vai šādas aktivitātes aizņem daudz brīvā laika, viņa atzīst, ka lielāka nozīme ir ne tik daudz ieguldītajam laikam, cik uzmanībai un rūpībai, ar kādu viss tiek darīts.

 

To apstiprina arī brālis Dairis, kas atklāj, ka tiek izmantota jebkura iespēja, lai lieku reizi palūkotos uz padarīto. „Ikreiz, kad sanāk iet uz dārzu, paskatos, vai viss ir kārtībā," viņš saka.

 

J.Bērtiņš gan piebilst, ka rudenī jaunieši par padarīto varēs saņemt arī samaksu. Tāpat kā iepriekšējos gados, par to gādās Zemkopības ministrija sadarbībā ar zemnieku saimniecību „Ezerkauliņi", kas izaudzēto produkciju realizēs Latvijas lielveikalos. Neskatoties uz to, abi jaunieši par šā konkursa lielāko vērtību atzīst iegūtās zināšanas un pieredzi.

 

„Kad vienreiz esi pamēģinājis to izdarīt pats saviem spēkiem, tad nākamreiz viss process kļūst daudz vienkāršāks un skaidrāks," saka Dairis.

Kategorijas