Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Novadu domes ievēlētas

Līga Vīksna

2009. gada 7. jūnijs 15:46

8697

Alūksnē uzvar “Sabiedrība citai politikai”, Apē - “Mēs savam novadam”

Ar satraukumu deputātu kandidātiem un vidēji augstu vēlētāju aktivitāti sestdien notikušas pašvaldību – novadu vēlēšanas. Provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka Alūksnes novada domē vadošā būs partija “Sabiedrība citai politikai” jeb tautā sauktā “uzņēmēju partija” (saraksta līderis Verners Kalējs), bet Apes novada domē – saraksts “Mēs savam novadam” (saraksta līdere Astrīda Harju).

Alūksnē uzvar uzņēmēji

Alūksnes novadā partija “Sabiedrība citai politikai” ieguvusi 23,47 procentus balsu. Tai seko Tautas partija (17,56 procenti) un LPP/LC (11,65 procenti). Identisku vēlētāju uzticību guvusi Zaļo un zemnieku savienība un apvienība “Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK” - katrai 10,47 procenti.

Alūksnes novada domē iekļuvusi arī partija “Jaunais laiks” (9,84 procenti) un apvienība “Saskaņas centrs” (7,96 procenti). Savukārt piecu procentu barjeru nav pārvarējusi “Pilsoniskā savienība” (3,84 procenti) un LSDSP (3,07 procenti balsu), līdz ar to viņiem nebūs iespējas strādāt novada domē.

Kopumā Alūksnes novadā no 14 730 balsstiesīgajiem pašvaldību vēlēšanās nobalsojuši 7478 cilvēki jeb 50,77 procenti balsstiesīgo. Par derīgām atzītas 7428 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu rezultātiem secināms, ka pagastos vēlētāju balsojums bijis vienots – it īpaši tad, ja kādā no sarakstiem bijis līdzšinējais pašvaldības vadītājs, uzņēmējs vai zemnieks. Savukārt Alūksnes pilsētas vēlētāji balsojot sadalījušies, neizvirzot izteiktu līderi starp partijām. Sīkāku sadalījumu pa iecirkņiem var aplūkot tabulā.

Alūksnes Ziņas” prognozē precīzi

Šīs vēlēšanas bija īpašas arī “Alūksnes Ziņu” un portāla “aluksniesiem.lv” radošajai komandai, jo pirmo reizi mēs sadarbībā ar ziņu aģentūru “LETA” veicām “exit poll” jeb balsotāju aptauju. Tas mums deva unikālu iespēju – vēlēšanu dienā tūlīt pēc iecirkņu slēgšanas uzzināt rezultātu prognozi. Alūksnes novadā mūsu aptaujā bija ļoti precīza prognoze – SCP, kas arī uzvarēja vēlēšanās.

Veicot aptauju “Alūksnes Ziņas” novēroja, ka daudzi vēlētāji Alūksnes pilsētā atnākuši balsot uz neīsto iecirkni. Kolberģī kāds uzrunātais kungs atzina, ka nobalsojis par visiem, ieliekot aploksnē visu partiju sarakstus. Vairāki vēlētāji atzina, ka labprāt izvēlētos no katra saraksta vienu kandidātu, tādējādi izveidojot savu sarakstu.

Veclaicenē – neviena kandidāta

Vēlēšanu dienā “Alūksnes Ziņas” apmeklēja arī Veclaicenes pagastu. Šī pašvaldība Alūksnes novadā ir vienīgā, no kuras nekandidēja neviens pagasta iedzīvotājs. Veclaicenieši atzina, ka tādējādi jūtas apdalīti un tas ir sarežģījis viņu izvēli vēlēšanās, jo nebija “savējo”, par ko balsot.

“Vēlētāju aktivitāte bija tāda pat, kā citas reizes. Tiesa, no 337 balsstiesīgajiem aptuveni 50 ir izbraukuši darbā uz ārvalstīm un šeit nebalso, daļa ir pierakstīti šeit, bet reāli šeit nedzīvo,” saka Veclaicenes vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Rita Meldere.

Veclaicenieši vēlas, lai jaunā Alūksnes novada dome maina pastāvošo kārtību – tiklīdz cilvēks tiek pie varas, tā savi maki pilni un citiem nav nekā. “Arī veclaicenieši piedalījās novada vēlēšanās, tādēļ gaidīsim, lai mūsu pagasta iedzīvotāji novadā netiktu aizmirsti,” uzsver R.Meldere. Arī veclaiceniete Dzidra cer, ka novada dome sapratīs veclaiceniešu vajadzības. “Daudzi cilvēki netic, ka kaut kas mainīsies uz labu,” viņa saka.

Domā 50 minūtes

Alūksnes novada vēlēšanu komisijas sekretāre Baiba Meistere uzsver, ka kopumā vēlēšanas mūsu pusē noritējušas mierīgi un vēlētāju aktivitāte bijusi gana augsta.

“Mūsu iedzīvotājus nav mulsinājis tas, ka vienā dienā notika divas vēlēšanas, jo nebija pretējās aploksnēs saliktas dažādas balsošanas zīmes. Abām vēlēšanām bija pieteikti daudz kandidātu saraksti, tādēļ vidējais laiks, ko vēlētājs pavadīja kabīnē izdarot savu izvēli, bija pusstunda. Maksimālais mums zināmais kabīnē pavadītais laiks bija pat 50 minūtes. Tas ir objektīvs iemesls, kādēļ reizēm iecirkņos veidojās rindas,” saka B.Meistere.

Alūksnes administratīvās ēkas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Līga Kandele atzina, ka lielākā daļa cilvēku bija zinoši par sava iecirkņa atrašanās vietu. “Bija tādi, kuriem norādījām, kur ir viņu īstais iecirknis. Daudzi sacīja, ka nav saņēmuši informatīvo vēstuli, bet ticamāk, ka tā nebija kārtīgi izlasīta,” saka L.Kandele.

Aģitē neatļauti

Sestdien katrā vēlēšanu iecirknī dežūrēja Alūksnes rajona policisti. Alūksnes rajona policijas pārvaldes atbildīgā darbiniece par sadarbību ar presi Inese Paringa norāda, ka būtiski pārkāpumi vēlēšanu dienā nav konstatēti. Toties vairākos gadījumos policijai ziņots par priekšvēlēšanu aģitāciju neatļautā laikā un vietā, piemēram, laikus nenoņemot partiju plakātus publiskās vietās Alūksnē. Par visiem šiem gadījumiem uzsāks administratīvo lietvedību, bet par konkrētām partijām, kas bija pārkāpējas, informēsim “Alūksnes Ziņu” trešdienas laikrakstā.

Svin uzvaru

Vēlēšanu dienas vakarā “Alūksnes Ziņas” vēlējās ielūkoties, kā partijas sagaida vēlēšanu rezultātus. Izrādījās, ka vairums to dara katrs savās mājās un nakti guļot. Draudzīgā bariņā pie saraksta līdera Vernera Kalēja un viņa kundzes Aijas bija pulcējušies tikai SCP kandidāti.

Jautāti, ar ko gribētu veidot novada domes koalīciju, SCP atzīst, ka nav naidīgi noskaņoti un izšķirošā nebūs partejiskā piederība, bet cilvēka personība. “Ar personām, kuras ir līdzīgās domās ar mums un gatavi saimniekot, nevis izsaimniekot. Slikti būs, ja novada domē nokļūs tie paši, kas jau ir bijuši deputāti – tad būs ļoti grūti sadarboties. Viņi ir “iesēdējušies”, ar iesīkstējušiem uzskatiem un iemācījušies “pareizi” runāt. Bet viņu darbi ir apšaubāmi, turklāt viņiem jau līdz šim bija iespēja sevi pierādīt,” saka V.Kalējs.

 

 Partija, par kuru Alūksnes novada domes vēlēšanās katrā iecirknī balsots visvairāk:

Alūksnes administratīvā ēka: “Sabiedrība citai politikai” (SCP) - 27,36 %
Alūksnes pilsētas sākumskola: SCP - 31,34 %
Alūksnes vidusskola: SCP - 25,75%
SIA “Alūksnes energoceltnieks” ēka: SCP - 28,13%
Alsviķu pagasta padome: Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) - 45,79%
Strautiņu pamatskola: ZZS - 42,07%
Annas pagasta padome: Tautas partija (TP)- 71,67%
Ilzenes pamatskola: TP - 76,53%
Bejas tautas nams: SCP - 39,58%
Kolberģa tautas nams: SCP - 34,81%
Jaunannas pagasta padome: SCP - 36,41%
Jaunlaicenes pamatskola: SCP - 62,16%
Kalncempju pagasta padome: LPP/LC - 28,57%
Liepnas pagasta padome: LPP/LC - 57,68%
Malienas tautas nams: TP - 45,45%
Mālupes pagasta padome: TP - 42,40%
Mārkalnes tautas nams: LPP/LC - 36,20%
Pededzes tautas nams: Saskaņas Centrs - 26,69%
Veclaicenes pagasta padome: SCP - 33,57%
Zeltiņu pagasta bibliotēka: TP - 54,17%
Ziemeru pagasta padome: TP – 39,15%

 

Kategorijas