Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Ar kaimiņiem jāprot sadzīvot

Ilze Bogdanova

2009. gada 19. maijs 16:39

2048

Atrašanās savā dzīvoklī nedod tiesības visatļautībai

Ko darīt, ja kaimiņa rīcība traucē dzīvot pašam savā dzīvoklī? – ar šādu jautājumu „Alūksnes Ziņu” birojā vērsās alūksniete Aija Lietapure. Jau vairākus gadus viņai sirdssāpes sagādā stāvu augstāk dzīvojošais kaimiņš, kurš regulāri smēķē pa sava dzīvokļa logu.

Nerunājot par dūmiem, kas ieplūst istabā ikreiz, kad rodas vēlēšanās atvērt logus, A.Lietapuri daudz vairāk sadusmo pelni, ko vējš ienes no kaimiņa cigaretes, piegružojot palodzes un grīdu pie loga. „Tiklīdz atver logu, tā visas palodzes uzreiz nobārstītas ar tabakas pelniem,” alūksniete stāsta par savu problēmu. „Esmu jau nez cik reižu aizrādījusi, lai tā nedara, bet nekā – atbildes vietā izlamā tevi visādiem vārdiem un viss.”

Iesaka vērsties policijā


Jautājot, kā rīkoties šādā situācijā, Alūksnes pilsētas pašvaldības policijas inspektoram Gintam Teterovskim, viņš atzīst, ka, ja kaimiņi nespēj atrisināt savas problēmas pārrunu ceļā, to var izdarīt ar policijas starpniecību. Inspektors skaidro, ka arī cigarešu pelni, kas iebirst dzīvoklī pa atvērtu logu no stāvu augstāk smēķējošā kaimiņa cigaretes, var tikt formulēti kā svešas teritorijas piegružošana ar sīkiem atkritumiem.

„Dzīvoklis, protams, nav smēķēšanai neatļauta vieta, bet, ja tā rezultātā tiek piegružota kaimiņu teritorija, tas jau ir pārkāpums,” viņš komentē situāciju. Atbildot uz kundzes jautājumu par to, kā tikt galā ar radušos problēmu, G.Teterovskis iesaka nākamajā reizē vērsties policijā, lai tā varētu ierasties notikuma vietā un konstatēt pārkāpumu. Sākumā par to var tikt izteikts brīdinājums, taču atkārtota pārkāpuma izdarīšanas gadījumā policija var piemērot naudas sodu līdz 10 latiem.

Brīvības robežas nosaka likums


Tiesa, šis nav pirmais gadījums, kad policijai nākas iejaukties kaimiņu strīdu risināšanā. G.Teterovskis atklāj, ka policijā regulāri tiek saņemti zvani ar šādām sūdzībām. Biežākās sūdzības esot par trokšņošanu nakts vidū, taču gadoties arī cita veida pārkāpumi – esot pat gadījies saņemt sūdzību par kāda dzīvokļa iemītnieka nesamaksāto elektrības rēķinu. Tādos gadījumos katrs pārkāpums tiek izskatīts atsevišķi, izvērtējot, kuru no tiem var atrisināt ar policijas starpniecību. Ja tas izrādās ārpus policijas kompetences robežām, sūdzības iesniedzējam iesaka vērsties citā institūcijā, kas atbild par konkrētās problēmas risināšanu.

Tāpat viņš vērš uzmanību uz kādu punktu likumā „Par dzīvokļa īpašumu”. Tajā līdztekus kaimiņu brīvības robežu noteikšanai minēts, ka dzīvokļa īpašumu var atsavināt tiesas ceļā par labu valstij vai pašvaldībai, kuras īpašumā attiecīgā dzīvojamā māja bijusi līdz privatizācijai, ja dzīvokļa īpašnieks sistemātiski izmanto dzīvokli tādā veidā, kas rada traucējumus citiem dzīvokļu īpašniekiem.

Kategorijas