Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Vētī pašvaldības dzīvokļus

Līga Vīksna

2009. gada 18. maijs 09:25

5285

Alūksnē pašvaldības dzīvokļos mitinās arī parādnieki un nelikumīgi īrnieki

SIA “Alūksnes nami” ir apsekojuši Alūksnes pašvaldības dzīvokļus, lai noskaidrotu, vai tajos dzīvo personas, ar kurām slēgts īres līgums. Secinājums – daļā dzīvokļu bez saskaņošanas dzīvo nepiederošas personas, daļa ir neapdzīvoti vai uzkrātas parādsaistības par īri un komunālajiem maksājumiem.


Bet tajā pašā laikā pašvaldības dzīvokļu rindā dzīvojamo platību gaida 141 cilvēks.

Uzpeld dažādi atklājumi

“Atklājās, ka, piemēram, dzīvoklī Brīvības ielā mistiskā veidā ir tikusi dzīvot kāda sieviete, kura tur ir pat deklarējusi dzīvesvietu, lai gan dzīvoklis izīrēts kādam vīrietim. Ar sievieti panākta vienošanās, ka viņa apmaksās parādu un līdz 1.jūnijam dzīvokli atbrīvos. Tad dzīvoklis būs pieejams kādam rindā gaidītājam,” stāsta Alūksnes pilsētas domes izpilddirektore Iveta Zaķe.

Alūksnes pilsētas domes pilnvarotā amatpersona Dzintra Bičevska norāda uz citiem “atklājumiem” - ka dzīvoklī Dārza ielā īrnieks nedzīvo jau septiņus gadus, bet par dzīvokli maksājis radinieks, vēl kādā pašvaldības dzīvoklī Jāņkalna ielā dzīvo sieviete no Gulbenes. Šādi “atklājumi” vedina domāt, kādēļ pilsētas dome jau agrāk nav interesējusies, kas notiek pašvaldības dzīvokļos? Reizi piecos gados īrniekam pašvaldības dzīvoklī ir jāveic kosmētisko remontu, bet arī to neviens nekontrolē.

Tiesājas par iedzīvotāju naudu

SIA “Alūksnes nami” juriste Leontīne Miķelsone atzīst – par daudziem dzīvokļiem neradās aizdomas, jo par tiem regulāri veica maksājumus. “Tagad “Alūksnes nami” uzrunās nelikumīgos īrniekus un piedāvās labprātīgi atstāt dzīvokļus, lai nevajadzētu tiesāties, tērējot laiku un naudu,” viņa saka.

Īrniekiem, kuriem ir terminētie līgumi, jāvēršas pie Dz.Bičevskas, lai līgumu pagarinātu. Ja līgums nav pagarināts, tad pašvaldības dzīvokli jāatstāj. Nemaksātājus sūdz tiesā. Pašlaik SIA “Alūksnes nami” izmanto citu iedzīvotāju maksāto apsaimniekošanas naudu, lai ierosinātu tiesvedību pret parādniekiem.

“Cilvēkiem pašiem jāseko līdzi līguma termiņiem, jo tas ir viņu interesēs. No 1.marta ir izmaiņas Civilprocesa likumā un ir paaugstinātas valsts nodevas, tādēļ tikai par līguma laušanu vien ir jāmaksā 50 latu. Kopā tiesvedībai pret vienu nemaksātāju “Alūksnes namiem” vajag aptuveni 120 latus. Gadā tie ir vismaz pāris tūkstoši latu. Bet paralēli tam notiek arī tiesvedības par privāto dzīvokļu parādniekiem, tādēļ izdevumi ir vēl lielāki,” saka L.Miķelsone.

Joprojām nav īres dzīvokļu

Dz.Bičevska norāda, ka katra mēneša sākumā SIA “Alūksnes nami” uz Sociālo dienestu nes sarakstu, kurā uzskaitīti pašvaldības dzīvokļu īrnieki - parādnieki. “Starp tiem ir daudz Sociālā dienesta klientu, kuri saņem garantētā minimālā ienākuma pabalstu. Sociālie darbinieki apseko šos dzīvokļus un raksta aktu par iemesliem, kādēļ veidojies parāds. Tad īrnieks vēršas “Alūksnes namos” un raksta vienošanos par parāda atmaksu, piemēram, pa daļām,” stāsta Dz.Bičevska.

Vēl joprojām Alūksnes pašvaldībai nav īres dzīvokļu, ko ierādīt trūcīgajiem iedzīvotājiem. Ir iecere šīm vajadzībām pielāgot kādreizējo vakarskolas ēku Ojāra Vācieša ielā, bet vēl jāsakārto dokumentācija. No esošā pašvaldības dzīvojamā fonda pērn piešķirti tikai divi dzīvokļi cilvēkiem, kas gaida rindā, bet šā gada pirmajos mēnešos – trīs. “Šie dzīvokļi nav labā stāvoklī. Diemžēl pašvaldības dzīvokļi atbrīvojas tikai tad, kad esošais īrnieks aiziet tai saulē. Ļoti reti īrnieki labprātīgi atstāj šos dzīvokļus, ja atrasta cita dzīvesvieta,” saka Dz.Bičevska.

Kategorijas