Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Atzīmē Bībeles tulkotāja jubileju

Ilze Bogdanova

2009. gada 17. maijs 17:24

1031

Apaļo gadskārtu piemin ar vairāku dienu pasākumu ciklu

Glika ozoli, Glika iela, Glika ģimnāzija, Glika muzejs – Alūksnē ir daudz vietu, kas nes savulaik te dzīvojušā luterāņu draudzes mācītāja Ernsta Glika vārdu. Šogad aprit 320 gadi, kopš mācītājs latviešu valodā pārtulkoja Bībeli, bet viņam pašam – 355.gadskārta.

Pieminot šos notikumus, alūksnieši mācītāju un viņa devumu pieminēja ar trīs dienu pasākumu ciklu. Tas sākās ar ikgadējo piemiņas brīdi pie Glika ozoliem – vietu mācītājmuižas parkā, kur savulaik vācu izcelsmes mācītājs iestādījis divus ozolus, tādējādi atzīmējot brīdi, kad viņš paveicis vienu no sava mūža nozīmīgākajiem darbiem – latviešu valodā iztulkoto Bībeli. Pirms apmēram ceturtdaļgadsimta šiem ozoliem līdzās uzstādīts piemiņas akmens ar uzrakstu „Glika ozoli. 1685 – 1689”. Tas simbolizē Jaunās Derības un Vecās Derības pārtulkošanas laiku, bet piemiņas akmens uzstādīšanas brīdis – trīssimto gada dienu, kopš Bībeles pirmās daļas iztulkošanas.

Sniedz pienesumu muzejam

Glika dienu pasākumu cikls turpinājās Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā, kur vairāku rajona vispārīgi izglītojošo skolu jaunieši aicināja uz zinātnisko konferenci „Redzu un dzirdu Ernstu Gliku”. Konferencē piedalījās arī pārstāves no Halles universitātes Vācijā, kas klātesošos iepazīstināja ar referātiem par tēmu „Nezināms arhīva dokuments par Ernsta Glika dzīvi un darbību” un „Dzejolis Glika tulkojumam krievu valodā”.

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas metodiķe Ilona Riektiņa atklāj, ka uz rudenī izsludināto zinātniski pētniecisko darbu konkursu atsaukušies skolēni no Bejas, Malienas, Mārkalnes, Pededzes, Veclaicenes, Zeltiņiem un pašas Alūksnes. Lai gan ne visi no viņiem rada iespēju piedalīties noslēguma pasākumā, viņa atzīst, ka tajā prezentēti paši labākie darbi, kuru autori saņēma diplomus par dalību konkursā. Viņa uzsver šo darbu nozīmi skolas vēstures izzināšanā. „Skolas muzejam tas ir nozīmīgs pienesums. Sevišķi šobrīd, kad nākamajā gadā mēs iesoļosim ģimnāzijas simtgadē,” saka I.Riekstiņa.

Kļūst izglītotāki

Tāpat viņa uzteic jauniešus, kas iesaistījušies pasākumu veidošanā un spējuši atskārst, ka lielas lietas var izdarīt arī ar labu sirdi. Runājot par ikgadējām Glika dienām, I.Riekstiņa norāda, ka ar katru gadu zināšanas par vācu izcelsmes mācītāju kļūst arvien plašākas ne tikai pašu skolēnu, bet arī tūristu vidū. Par to viņa pārliecinājusies, darbojoties kopš deviņdesmito gadu sākuma kā gide pilsētas viesiem, kuru izrādītā interese par Bībeles tulkotāju latviešu valodā kļūst arvien lielāka. „Tūristi kļuvuši daudz izglītotāki, ja salīdzina ar to, kādi viņi bija pirms desmit un 15 gadiem,” spriež I.Riekstiņa, kas materiālus par Ernsta Glika dzīvi un darbību pētījusi kopš astoņdesmito gadu vidus.

Jāpiebilst, ka vienlaikus ar Glika dienu pasākuma cikla norisi šī diena kalpoja kā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas atvērto durvju dienu, kad ikviens interesents varēja iepazīties ar tās darbību. Pasākumus Glika vārdā nosauktajā ģimnāzijā noslēdza jauniešu koncerts, kurā ģimnāzijas koris diriģentes Inas Perevertailo vadībā izpildīja tautā pazīstamas un mīļas melodijas. Šo koncertu noslēdza mielošanās ar svētku kliņģeriem, kas par godu Glika dienām bija veidoti kā mācītāja Ernsta Glika vārds.

Liela interese – jau pirmajā akcijas stundā


Glika dienu pasākumi turpinājās arī nākamajās divās dienās. Sestdien tie pārklājās ar akcijas „Muzeju nakts” norisi, kad durvis apmeklētājiem vēra Ernsta Glika Bībeles muzejs. Tā darbiniece Aina Dmitrijeva atklāj, ka šim notikumam muzejs gatavojies, izveidojot trīs dažādas izstādes: „Draudzes dzīve mācītāja Ādolfa Klepera laikā”, „Kur tu to atradi? – Bībelē!” un fotoizstādi „Mantojums”. „Šīs izstādes šogad papildinājušas mūsu pastāvīgo piedāvājumu, par kuru jau pirmajā akcijas stundā interesi izrādīja vairāk kā simts cilvēku,” informē muzeja darbiniece.

Stundu pēc muzeja durvju atvēršanas Alūksnes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā sākās divu stundu ilgs koncerts „Veltījums Ernstam Glikam”. Tur sveču gaismā izskanēja neskaitāmas garīgās dziesmas koru no Alūksnes, Apes, Balviem, Gulbenes un Velēnas izpildījumā, viņiem pievienojoties Alūksnes mūzikas skolas audzēkņiem. Savukārt Glika dienu pēdējais pasākums aizritēja svētdien, kad pēc dievkalpojuma Alūksnes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā uz solo koncertu aicināja kontrtenors Sergejs Jēgers kopā ar ērģelnieci Diānu Jaunzemu.

Kategorijas