Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Piemin komunistiskā genocīda upurus

Ilze Bogdanova

2009. gada 26. marts 12:08

281

486 ģimenes, to skaitā 892 sievietes, 200 bērni un jaunieši vecumā līdz 16 gadiem un 250 sirmgalvji – tik daudzu Alūksnes rajonā dzīvojošu cilvēku likteņus pirms 60 gadiem skāra 1949.gada 25.martā notikušās deportācijas.

Pieminot šo cilvēku pārciesto un godinot ar klusuma brīdi tos 184 cilvēkus, kas mājās no izsūtījuma vairs neatgriezās, trešdien Alūksnē pie Mātes tēla notika piemiņas pasākums. „Mēs jums esam ļoti pateicīgi par to vēsturi, ko jūs izdzīvojāt un nododat tālāk mūsu bērniem, jo tā ir mūsu tautas lielākā sāpe,” savā uzrunā klātesošajiem pauda Alūksnes rajona padomes priekšsēdētājs Laimonis Sīpols. Lai gan līdzīgi piemiņas pasākumi, pieminot pirms 60 gadiem notikušās deportācijas, notiek ik gadu, šoreiz pie Mātes tēla pulcējās sevišķi daudz cilvēku, starp kuriem bija gan vecāka gada gājuma cilvēki, gan jaunieši un bērni.

„Skolotāj, bet kā ir iespējams cilvēkam izdzīvot tādos apstākļos?” Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētāja Vija Puzule atstāsta, kādas meitenes uzdoto jautājumu, kad viņa iepazīstināta ar pagājušajā gadsimta vidū notikušo. „Es noliecu galvu jūsu priekšā, jo jūs izdzīvojāt un atgriezāties. Es noliecu galvu to priekšā, kas palika tur. Es noliecu galvu tā priekšā, ko jūs darāt šodien – par neuzziedējušajiem vārdiem, par diskiem un ļoti, ļoti aicinu – turieties,” akcentējot izturību, ar kādu pārciestas piedzīvotās šausmas, un paužot cieņu pret šodienas veikumu, klāsta V.Puzule.

Savukārt Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas kapelāns Dāvids Šterns aicināja izkopt sevī labo, neskatoties ne uz ko, jo, kā savā runā akcentēja, pastāv kopīgas iezīmes gan pirms 60 gadiem notikušajam, gan mūsdienām, kur vieni domā par valsts labklājību un palīdzēšanu otram, bet citi darbojas pretējā nometnē, mēģinot to iznīcināt.

Vairāk foto

Kategorijas