Aluksniesiem.lv ARHĪVS

VUGD vēl klusu un mierīgu Adventes laiku

2012. gada 30. novembris 12:34

784

Svētdien tiks atzīmēta Pirmā Advente. Cilvēkiem tas ir miera un klusuma laiks, bet ugunsdzēsēji glābēji to sagaida ar bažām, jo decembrī gandrīz katru dienu notiek ugunsgrēki, kuru iemesls ir bez uzraudzības atstāta degoša svece.

Sveču izmantošana kļūst aizvien populārāka. Tās tiek izmantotas gan svētku noskaņas radīšanai, gan relaksācijai atpūtas brīžos, tāpat brīžos, kad pēkšņi tiek atslēgta elektrība, sveces sniedz mums gaismu. Ugunsgrēki, kuru iemesls ir bez uzraudzības atstāta svece, notiek gan dzīvojamās telpās, gan sabiedriskās ēkās un darba kabinetos.

Kā liecina statistika, pirmie ugunsgrēki tiek reģistrēti jau pirmajā adventē. Taču ar katru nedēļu ugunsgrēku skaits pieaug. Tas izskaidrojams ar to, ka sākumā, priecājoties par tikko goda vietā nolikto adventes vainagu un sveci, mēs tam arī pievēršam vajadzīgo uzmanību, bet diemžēl jau vēlāk sveces tiek iedegtas un atstātas bez uzmanības. Tāpat no dabas materiāliem gatavotie vainadziņi siltajās telpās izžūst un ātrāk var aizdegties.

VUGD aicina neatstāt bez uzraudzības adventes vainagā iedegtas sveces, kā arī pārliecināties, vai vainags nav novietots tuvu viegli uzliesmojošiem priekšmetiem.   Arī paši vainagi pārsvarā ir gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ cilvēkiem, kuri paši gatavo rotājumus, vajadzētu iegādāties īpaši vainagiem domātus svečturus, kas, izdegot svecei, pasargās vainagu no aizdegšanās.

Lai neizceltos ugunsgrēks, dedzinot sveces, jāievēro šādi noteikumi:

  • Pirms sveces aizdegšanas, atbrīvo to no visa veida iepakojuma, ja klāt ir pievienota lietošanas pamācība, noteikti izlasi un ievēro to;

  • Vienmēr sveci novieto uz nedegošas virsmas. Nekad nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;

  • Esi īpaši uzmanīgs ar lielajām dekoratīvajām svecēm, no kurām var stipri sakarst galda virsma;

  • Pārliecinies, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties;

  • Svečturim ir jābūt stabilam, lai tas nevarētu apgāzties, tādēļ tas jāizvēlas atbilstoši sveces lielumam un formai;

  • Nenovieto sveces audumu, aizkaru un mēbeļu tuvumā;

  • Uzmani, lai telpā, kur deg sveces, nerastos caurvējš;

  • Sveces degli regulāri apgriez, nepieļauj svešķermeņu iekļūšanu izkusušajā parafīnā.

  • Nepieļauj liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo tas var saplīst;

  • Uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;

  • Starp degošām svecēm vienmēr atstājiet vismaz 10 cm atstarpi;

  • Dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai, jo to iekšpusē esošie dekoratīvie elementi var uzliesmot;

  • Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi;

  • Dodoties prom vai pirms gulētiešanas pārliecinies, ka svece ir nodzēsta!

Veikalu darbinieki, cenšoties radīt svētku noskaņojumu, izgrezno skatlogus un preču letes, taču šajos rotājumos nevajadzētu izmantot sveces. VUGD darbinieki aicina darba kabinetos, arī skolās un bērnudārzos adventes vainagos sveces neizmantot vai arī tās neiedegt. Tāpat arī sabiedrisko iestāžu skatlogos izmantot tikai elektriskās spuldzītes.

Pirms svētku noformējumā izmantojat elektrisko spuldzīšu virtenes, jāizlasa instrukcijas, uzmanību pievēršot arī tam vai šie rotājumi ir paredzēti ārā lietošanai vai tikai telpām.

Droši vien daudzi no iedzīvotājiem atcerēsies kādu savu vai paziņu piedzīvojumu, kad notikusi neliela aizdegšanās, taču saviem spēkiem izdevies nodzēst. Tas gan var notikt tikai tādā gadījumā, ja aizdegšanās savlaicīgi pamanīta. Ja aizdegšanās ir neliela, var mēģināt dzēst, taču drošības labad uzreiz jāizsauc arī ugunsdzēsēji. Diemžēl reizēm, apzinoties savu vainu, cilvēki mēģina ar uguns liesmām tikt galā paši un tikai, kad tas neizdodas, un liesmas pārņēmušas visu telpu, aicina talkā ugunsdzēsējus. Tad jau ir zaudēts šādos gadījumos tik dārgais laiks un zaudējumi būs krietni lielāki.

Ugunsdzēsēji novēl klusu un mierīgu adventes laiku. Ja tomēr atgadās kāda nelaime, atcerieties, ka glābšanas dienestu tālrunis ir 112. Jo ātrāk paziņosiet par nelaimi, jo ātrāk to būs iespējams novērst!

Kategorijas