Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Karavīrs ir mediķis sev un citiem

Līga Vīksna

2009. gada 6. marts 08:44

1990

Kājnieku skola Alūksnē šā gada sākumā ieguva pirmās palīdzības apmācītājorganizācijas statusu. Tas ļauj pirmās palīdzības kursu beidzējiem izsniegt apliecības, kas nepieciešamas autotransporta vadītājiem, ieroču nēsātājiem vai strādājot paaugstināta riska darba vides apstākļos.

Kājnieku skolas komandieris majors Agris Ozoliņš uzsver, ka šī apmācība notiek tikai karavīriem, nevis civilpersonām. Iespējams, nākotnē šo kursu izies arī zemessargi.

Pieredzi gūst misijās


Pašlaik Kājnieku skolā apmācību veic pēc divām programmām - pirmā palīdzība un padziļinātā pirmā palīdzība. Pirmās palīdzības mērķauditorija ir ikviens NBS karavīrs. Kursa ilgums ir trīs dienas. Pirmās palīdzības pamatprogramma papildināta ar karavīriem nepieciešamām specifiskām zināšanām, piemēram, palīdzība lauka apstākļos, jo ne vienmēr karavīram pieejama medicīniskā palīdzība.

Kopš pagājušā gada rudens māca arī padziļināto pirmās palīdzības kursu, kas ilgst divas nedēļas. To iziet karavīri, kas dodas uz starptautiskām operācijām. Šā kursa laikā sniedz zināšanas, kas ļauj karavīriem patstāvīgi sniegt pirmo palīdzību jau daudz augstākā kvalitātē, gadījumos, kad ilgstoši nav pieejams medicīniskais personāls. „Vairāk kā puse medicīnas daļas personāla, kas šo kursu pasniedz, paši ir bijuši misijās. Gūtā pieredze Afganistānā, Irākā un Kosovā ir ļoti noderīga, pasniedzot kursu,” atzīst A.Ozoliņš.

Mācās veikt elektrošoku

Kājnieku skolas medicīnas daļas vadības grupas feldšere virsseržante Aelita Baškere norāda, ka ir izveidota materiāltehniskā bāze, kas ļauj uzturēt pasniedzēju un mediķu kvalifikāciju. “Ir manekens, ko var pieslēgt datoram, mācīties visas atdzīvināšanas iemaņas, ieskaitot elektrošoku. Ir mulāža, uz kuras mācās veikt intravenozās injekcijas un apkopt dažāda smaguma ievainojumus. Pēc teorijas apgūšanas inscenējam masu negadījumus, kad realitātei pietuvinātos apstākļos zināšanas pārbauda praksē,” stāsta A.Baškere.

Viņa norāda, ka padziļinātā kursa programma veidota, izmantojot Kājnieku skolas personāla pieredzi, ASV armijas un Norvēģijas Bruņoto spēku pieredzi. „Nākamnedēļ Alūksni apmeklēs Norvēģijas militārie mediķi, kas šeit uzturēsies divas nedēļas. Mūsu instruktori apgūs Norvēģijas praksi pirmās palīdzības sniegšanā. Tā mums atkal būs jauna pieredze,” uzsver A.Baškere.

Pirmo palīdzību apgūst visi

Viņa piebilst, ka jau kopš 1997.gada, kad bija vēl obligātais militārais dienests, ikviens karavīrs Alūksnē apguva arī pirmās palīdzības kursu. „Mūsu pieredze šajā jomā patiesi ir ievērojama. Šogad pēc jaunās programmas ir apmācīti jau 29 kursanti, pērn – ap 300 kursantiem, iepriekš – vēl vairāk. Uzskatām, ka šīs zināšanas karavīriem ir būtiskas, jo esam atbildīgi sabiedrības locekļi, kuriem jābūt gataviem sniegt palīdzību līdzpilsoņiem jebkurā situācijā,” saka A.Baškere.

A.Ozoliņš uzsver, ka medicīnas daļas izveide un sertificēšana ir vairāku gadu ilgstošs un mērķtiecīgs darbs. “Pirmās palīdzības apmācība ir kā mugurkauls, jo iekļauta arī citās NBS apmācībās. Katrs kurss, kas pie mums mācās, iziet pirmās palīdzības apmācību. Esmu pārliecināts, ka Kājnieku skola ir NBS kompetences centrs medicīnas apmācības jautājumos,” saka A.Ozoliņš.

Kategorijas