Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Veselība dīgst uz palodzes

Mārīte Dzene

2009. gada 20. februāris 13:26

2074

Ar katru dienu spožāk un siltāk saule silda lēcu, lucernas un auzu sēklas, kas noliktas diedzēšanai alūksnietes Ineses Priednieces dzīvoklī. Viņa nolēmusi pati izaudzēt vitamīnus, lai mazinātu to trūkumu pavasarī.

“Kad organisms ir iztukšots, ir vajadzīgs enerģijas avots. Ja sēklas sadīgs, tad vismaz zināšu, ko ēdu. Vismaz ir cerība, ka pašas diedzētajās sēklās nebūs nekādas ķīmijas,” stāsta I.Priedniece.

Viņa vairākkārt ir cilājusi diedzējumus veikalā “Supernetto”, bet vienmēr kaut kas atturējis tos pirkt. Turklāt neliels plastmasas trauciņš diedzētu sēklu maksā krietni vairāk nekā kilograms sēklu, kuras mājās var diedzēt atkal un atkal.

Gatavo ne tikai salātus

SIA “Jūs un mēs” veikalā “Dārzam, mājai, atpūtai” uzmanību saista fasētas sēklas un stikla traukā garumā pastiepušie zaļie asni. “Diedzējumu lietošana pārtikā nav nekas jauns. Senie latvieši no dažādu graudu asniem gatavoja savdabīgus ēdienus un dzērienus. Sēklas samitrināja un siltā vietā diedzēja, kamēr tām parādījās mazi asniņi. Tad tos izžāvēja, sasmalcināja vai saspieda, un no iegūtajiem miltiem gatavoja pūteli,” stāsta veikala vadītāja Solveiga Miezīte.

Viņa uzsver, ka diedzēšana ir ērtākais vitamīnu uzņemšanas veids. Uzliek sēklas uz šķīvja ar samitrinātu salveti un gaida. Piecu līdz sešu dienu laikā parādās asniņi. Tos var sajaukt ar biezpienu vai likt uz sviestmaizes. Var arī ēst ar kaltētiem āboliem vai žāvētām aprikozēm. Katrs var izvēlēties, kā labāk garšo. Droši var pievienot zupām, otrajiem un arī saldajiem ēdieniem, ja ir izdoma. “Diedzētajos graudos ir daudz B grupas vitamīnu, kas šajā stresainajā laikā palīdz nervu sistēmai un uzlabo pašsajūtu. Turklāt efektīvi ir tas, ka vienmēr var saņemt svaigus diedzējumus. Tieši tā ir atšķirība no lielveikaliem, kur tie nonāk lielos daudzumos, tāpēc ne vienmēr tiek uzreiz izpirkti,” skaidro S.Miezīte.

Pircēji ievēro taupību

Veikala vadītāja vērtējusi, kuras no pārdodamajām sēklām ir piemērotas diedzēšanai. Var iegādāties rudzus, auzas, lucernu, arī zirņus un pupas. S.Miezīte ievērojusi, ka sēklas diedzēšanai iegādājas tie, kuri prot novērtēt dabīgu vitamīnu un olbaltumvielu vērtību. Viņa norāda, ka ir liela cenu atšķirība starp aptiekā nopērkamiem vitamīniem un pašu izdiedzētajiem. Tiesa, veikala pārdevēja Inguna Rumjanceva atzīst, ka viņai trūkst laika sēklu diedzēšanai. “Būtu interesanti pamēģināt, jo zinu, cik diedzējumi ir vērtīgi. Tomēr acīmredzot pietrūkst apņēmības,” viņa secina. S.Miezīte diedzē kressalātus un lociņus. “Man ir daudz saldētu garšvielu, varu baudīt svaigas dilles un pētersīļus. Tiesa, nezinu, cik daudz vērtīgu vielu tajās ir saglabājušās,” spriež S.Miezīte. Viņa atgādina, ka februāra pēdējā nedēļā neapkurināmās siltumnīcās jau var sēt redīsus un burkānus. Šiem dārzeņiem nevajag augstāku temperatūru par 0 vai plus 2 grādiem. S.Miezīte atklāj, ka taupības nolūkā cilvēki tagad iepērkas vairākkārt un pēc saraksta. Katrs ir mājās pārdomājis, ko vēlas sēt un stādīt. Viņa domā, ka, redzot dārzeņu cenas veikalos, daudzi izlems paši tos audzēt ģimenes patēriņam.

Kategorijas