Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Meklē jaunas piena realizācijas iespējas

Mārīte Dzene

2009. gada 19. februāris 08:56

334

Tirgū pieprasījums pēc piena nav liels, tāpēc zemniekiem ir jācenšas palielināt savu ietekmi piensaimniecības nozarē. Lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvas sabiedrības “Trikāta KS” valdes priekšsēdētājs Andrejs Kārklis nesen tikās ar Vidzemes piena piegādātājiem, lai skaidrotu ieceri iegādāties piena pārstrādes uzņēmumu.

Kooperatīva ieceri nevarēs īstenot

Apes lauku teritorijas zemnieku saimniecības “Zīļi” īpašnieks Aigars Bremze, šķiet, ir vienīgais šā kooperatīva biedrs no Alūksnes rajona. Taču pienu viņš nodod a/s “Valmieras piens”, kas maksā vairāk. Kooperatīva pagājušajā nedēļā Kocēnos rīkotajā sanāksmē A.Bremze nevarēja piedalīties, taču viņš norāda, ka doma par savu pārstrādes uzņēmumu tiek pārrunāta jau vismaz gadu. “Vairākiem kooperatīviem kopā iegādāties pārstrādes uzņēmumu ir lētāk nekā būvēt jaunu. Tiesa, noteikumi, ar kādiem “Valmieras pienu” var pārpirkt, ir grūti izpildāmi. Domāju, ka šīs ieceres īstenošana apstāsies,” uzskata A.Bremze. Viņš ir pārliecināts, ka piena pārstrādei ir jābūt pašu zemnieku rokās. Tad viņi nezaudēs peļņas daļu, ko paņem pārstrādātāji. Turklāt tā iespējams panākt optimizāciju piena savākšanā, pārstrādē un realizācijā, līdz ar to samazinot izmaksas.

Nav labvēlīga situācija piena tirgū

Ziemeru pagasta zemniece Viola Lāce piedalījās informatīvajā sanāksmē, kas bija rīkota Vidzemes piena ražotājiem. Viņa secina, ka pagaidām jūtas kā cilvēks no malas, tāpēc sevišķi neuztrauc iespējamie pārstrādes uzņēmuma iegādes risinājumi. “Manuprāt, tas bija jādara jau agrāk. Tagad zemniekiem nav naudas, lai maksātu par piena kvotām, kā to prasa pārstrādes uzņēmums. Turklāt summa ir tik liela... Es nezinu,” secina V.Lāce. A.Kārklis skaidro, ka nepieciešams pārstrādei koncentrēt vismaz 200 000 tonnu lielu piena apjomu gadā. Turklāt vajadzīgs katra zemnieka individuāls ieguldījums ilglaicīgi – vismaz 5-7 gadus – garantēt savu piena apjomu. “Šobrīd viss ir saistīts ar finansējumu un situāciju tirgū. Kad tā normalizēsies, tad arī būs iespējams rast risinājumu,” uzskata Austrumvidzemes lauku attīstības biroja vadītāja Viola Kaparšmite.

Var kļūt pārstrādes uzņēmuma īpašnieki

Mārkalnes pagasta zemnieku saimniecības “Vārpas” īpašnieks Roberts Zalviņš spriež, ka kooperatīvam neizdosies iegādāties piena pārstrādes uzņēmumu. Ja viņam vajadzētu nodot pienu kooperatīvam, tad par katru tonnu būtu jāzaudē 10 lati. Tas nav maz. Tomēr R.Zalviņš spriež, ka būtu arī savs labums - zemnieki paši varētu lemt par piena iepirkuma cenu un pārstrādi. “Tomēr viena lieta ir kopīgi doties uz Rīgu un paust savu neapmierinātību. Pavisam cita lieta, kad runa ir par naudu. Tad katrs rēķina, kā viņam būtu labāk. Tāpēc trūkst vienotības,” atzīst R.Zalviņš. A.Kārklis norāda, ka patlaban valstī piena tonnas savākšana izmaksā 15-16 latus, bet, optimizējot piena savākšanas lokus, iespējams ekonomēt 5-6 latus uz katru tonnu. Tas nozīmē, ka, rēķinot uz 200 000 tonnu piena, gada laikā var ietaupīt 1 miljonu latu. Tas nozīmētu, ka vairāku gadu laikā zemnieki varētu kļūt par par liela pārstrādes uzņēmuma īpašniekiem.

Kategorijas