Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Krīze krīzes galā

Līga Vīksna

2009. gada 17. februāris 08:40

1308

Strādājot ekonomiskās krīzes radītajos apstākļos, uzņēmēji saskaras ar arvien jaunām problēmām. Kalncempju pagasta uzņēmuma SIA „Ecosource” izpilddirektors Ilmārs Annuškāns atzīst, ka krīze iet plašumā un parādās nebūšanas, kuras agrāk pat nevarēja iedomāties, piemēram - ka trūks transporta produkcijas transportēšanai.

„Tiktāl Latvijā esam nonākuši politiķu bezatbildības dēļ. Diemžēl bezatbildība no viņu puses turpinās vēl arvien. Sola, ka uzņēmējdarbībā iepludinās daļu starptautiskā aizdevuma, bet viss ir miglā tīts. Domāju, ka tik mazi uzņēmumi kā mēs noteikti to nesaņemsim – tikai lielie eksporta uzņēmumi, kuru daļas pieder pašiem politiķiem. Uzņēmējdarbība Latvijā ir palaista pašplūsmā,” uzskata I.Annuškāns.

Ražo uz pusi mazāk


SIA „Ecosource” pamatdarbības veids ir skuju koka skaidu granulu un brikešu ražošana. Uzņēmuma darbībā labākais laiks piedzīvots pirms trim gadiem, kad mēnesī ražoja ap 600 līdz 700 tonnām gatavās produkcijas. „Tagad ražojam uz pusi mazāk,” saka I.Annuškāns

Viņš neslēpj, ka ekonomiskā krīze uzņēmējiem rada daudz problēmu. „Mēs esam atkarīgi no citiem uzņēmumiem, jo pārstrādājam skaidas. Zāģētavām nav, kur realizēt savu preci, tādēļ tās koksni iepērk mazāk, mazāk zāģē, ir mazāk skaidu. Tagad ir jauna krīze – trūkst transporta un nav ar ko aizvest gatavo produkciju. Transporta trūkumu ietekmē pasaules ekonomiskā krīze un imports. Pieprasījums arī mūsu produkcijai ir liels, bet problēma ir importā. Transports izmaksā gandrīz tikpat daudz, cik pašas granulas. Pašlaik gaidām transportu un nevaram preci nekur aizvest,” situāciju raksturo I.Annuškāns.

Atlaiž darbiniekus

Viņš uzsver, ka arī SIA „Ecosource” ir samazināts darbinieku skaits, turklāt ievērojami – uz pusi. „Izejam uz to, lai esošie darbinieki strādātu efektīgāk un produktīvāk: viens cilvēks var izdarīt vairāk, nekā agrāk divi slinkojot. Pašlaik nodarbinām astoņus darbiniekus, bet jāņem vērā, ka ir samazinājies arī ražošanas apjoms. Mūsu uzņēmumā maksā samērā labas darba algas Alūksnes rajonā, un kadru mainība pašlaik ir ļoti maza,” stāsta I.Annuškāns.

Vēl līdz pagājušā gada beigām uzņēmums ar savu transportu par brīvu veda uz darbu un pēc tam mājup strādniekus no Alūksnes un tuvākajiem pagastiem. Tā kā strādājošo skaits tika samazināts, pašlaik šādi uzņēmums vairs nepraktizē.

„Tagad ir palikuši tie, kas paši var nokļūt uz darbu – no Kalncempjiem, Letēm. Diemžēl Kalncempjos ir ļoti maz iedzīvotāju, bet tukšu, pamestu māju – daudz. Mēs kā uzņēmums nedrīkstam nolaist rokas. Kalncempjos ir ļoti maz darba devēju – ja mēs vismaz dažiem pagasta cilvēkiem no atlikušajiem apmēram 120 varam nodrošināt darbu, tas jau ir ļoti daudz,” ir pārliecināts I.Annuškāns.

Pusi produkcijas eksportē

Puse uzņēmumā saražoto granulu un brikešu tiek eksportēta uz ārvalstīm, puse paliek tepat Latvijā, tostarp Alūksnes rajonā.

„Mūsu klienti ir, piemēram, Alūksnes vidusskola, Malienas, Ilzenes skolas, Zeltiņu skola un tautas nams. Ir izveidojies arī savs privātpersonu loks, kas mūsu ražoto produkciju izmanto savās privātmājās,” norāda I.Annuškāns.

Viņš piebilst, ka cilvēkiem ir maldīgs uzskats par briketēm, jo domā, ka tām ir maza siltuma atdeve. „Bet ir gluži pretēji – tām ir lielāka siltuma atdeve kā malkai un izmaksas ekonomiskākas,” saka I.Annuškāns.

Kategorijas