Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Bērnudārzu algas – pašvaldību ziņā

Līga Vīksna

2009. gada 19. janvāris 13:18

449

Saskaņā ar Latvijas Pašvaldību savienības un valdības vienošanos vairākus gadus daļu pirmsskolas izglītības iestāžu (PII) pedagogu algu maksāja no valsts budžeta. Krīzes laikā valsts nolēmusi pašvaldībām vairs nepalīdzēt. Tā kā arī pašvaldību budžeti ir samazināti, ne visas pašvaldības atradīs līdzekļus, lai nodrošinātu pirmsskolas pedagogiem iepriekšējo algu līmeni.

Alūksnes rajona Izglītības pārvaldes ekonomiste Marga Lipe apstiprina, ka no šā gada par visu būs jāmaksā pašvaldībām, jo PII finansēšana neietilpst Izglītības un zinātnes ministrijas funkcijās.

„Šīs izmaiņas radīs problēmas pašvaldībām, kas savukārt pašlaik vēl domā, kā risināt radušos situāciju. Alūksnes rajona Izglītības pārvaldē dati vēl nav iesniegti, bet zinām, ka dažās PII vairs nevarēs maksāt piemaksu par darba kvalitāti, kāda pašvaldība ir samazinājusi noteikto algas likmi, nedaudz ir samazināti štati Gaujienas pirmsskolas izglītības iestādē. Bet ziņu, ka kādu PII vai grupiņu rajonā grasītos slēgt šā iemesla dēļ – nav,” saka M.Lipe.

Izmaiņas rada deficītu budžetā

Alūksnes pilsētas domes ekonomiste Valda Silicka norāda, ka piecgadīgo un sešgadīgo bērnu obligātajai apmācībai valsts finansē 60 procentus pedagogu algu, bet pārējos 40 procentus – pašvaldības. Šī norma ir atstāta negrozīta.

„Tā kā valsts vairs nefinansēs algu palielinājuma daļu pedagoģiskajam personālam PII, Alūksnes pašvaldības budžetā neienāks 62 000 latu. Pārējo daļu PII pedagogu atalgojuma un saimnieciskā personāla atalgojumu arī līdz šim maksāja pašvaldība. Tomēr šie 62 000 latu Alūksnes pilsētas budžetā radīs lielu deficītu, jo tas ir daudz, ņemot vērā vēl to, ka šogad pašvaldības budžets ir samazināts. Šīs izmaiņas attiecas uz Alūksnes PII „Pienenīte” un „Sprīdītis”, jo „Cālis” ir specializētais bērnudārzs, tādēļ šiem pedagogiem algas pilnībā maksā valsts,” stāsta V.Silicka.

Samazinās algas vai štatus

Jautāta, vai šīs izmaiņas neietekmēs vecāku maksājumu par bērnu ēdināšanu PII, V.Silicka atzīst, ka pašlaik par to nav lemts. „Pašreizējā likumdošana nosaka, ka pašvaldība no bērnu vecākiem var prasīt finansējumu tikai ēdināšanai PII – par mācību procesu mēs nedrīkstam prasīt finansējumu no vecākiem. Publiskajā telpā jau ir izskanējis viedoklis, ka, iespējams, šo normu varbūt valstī mainīs. Nav izslēgts, ka par ēdināšanu bērnudārzā būs jāmaksā vairāk. Varam jau celt augstu cenu, bet cik tad vecāki spēs maksāt, ka apkārt valda bezdarbs?” norāda V.Silicka.

Lai izpildītu prasību par pašvaldības algu fonda samazinājumu par 15 procentiem, domniekiem būs jālemj, ko darīt: samazināt štatus vai algas. Tas attieksies arī uz PII. „Vissliktākais ir tas, ka šogad pašvaldībai valsts arī negarantē finansējumu, ko saņēmām no Ienākumu nodokļa. Ja agrāk varējām rēķināties ar konkrētu summu budžeta ieņēmumos, tad šogad tā vairs nav,” saka V.Silicka.

Uz bērnu rēķina netaupīs

Ilzenes pagasta padomes priekšsēdētāja Arita Prižavoite uzsver, ka pašvaldība atradīs citu veidu, no kā ietaupīt, lai tikai varētu nodrošināt Ilzenes pamatskolas pirmsskolas grupas darbu. Pašvaldībām ir daudz svarīgu funkciju, kam nepieciešams finansējums, tādēļ vēl šā jautājuma novelšanu uz pašvaldību pleciem A.Prižavoite vērtē negatīvi.

„Tiesa, bērnudārzs ir kā sava veida ekstra – ja pašvaldība var to piedāvāt saviem iedzīvotājiem, tas ir brīnišķīgi. Protams, nelielām pašvaldībām, kas jau tā savelk galus kopā un it īpaši šogad, bērnudārza uzturēšana ir papildus slogs. Tomēr tas, ka bērns apmeklē bērnudārzu, ir ieguvums pašam mazulim un vecākiem. Lai arī cik grūti šogad būs, savu pirmsskolas grupu finansēsim un nedomājam slēgt,” saka A.Prižavoite.

Arī Mālupes pagasta padomes priekšsēdētāja Iveta Priede atzīst, ka finansējums pirmsskolas grupas darbībai tiks atrasts. „Likvidēt grupiņu noteikti negrasāmies, bet, iespējams, būsim spiesti atteikties no kaut kā cita,” viņa secina.

Kategorijas