Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Viesnīcu bizness buksē

Mārīte Dzene

2009. gada 16. janvāris 08:14

1262

Pievienotās vērtības nodoklis no 5 uz 21 procentu paaugstināts arī viesnīcu pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka samazinās mūsu naktsmītņu konkurētspēja Baltijas un arī Eiropas valstīs.

“Latvijā vajadzētu veicināt viesnīcu biznesu un tūrismu. Tāpēc normāli būtu PVN mainīt uz 10 procentu likmi, kamēr nav par vēlu – sākas jaunā tūrisma sezona. Mēs nevaram paaugstināt cenas par viesnīcas numuriem. Tas nozīmē, ka nodokļa palielinājuma slogs ir jāuzņemas uz sevi. Tiesa, ir arī pakalpojumi, kuriem esam spiesti palielināt cenu - ēdināšanai un baseina apmeklējumam, lai gan nav nekādas vēlmes to darīt,” stāsta atpūtas kompleksa un hoteļa “Jolanta” īpašnieks Mairis Arājs.

Zaudē konkurencē ar kaimiņvalstīm

“Jolantā” apmetas galvenokārt cilvēki, kuri devušies darba uzdevumā – komandējumā vai komerclietu kārtošanā, tāpēc to skaitu nodokļa palielināšana neietekmē. Turklāt M.Arājs norāda, ka izdevīgāk ir vienoties par ilgāku palikšanu viesnīcā un zemāku cenu par diennakti. Šobrīd par viesu trūkumu viņš nesūdzas. Tomēr tāda nodokļu politika līdz minimumam mazina iespējas attīstīties. M.Arājs salīdzina situāciju kaimiņu valstīs. Igaunijā naktsmītnēm piemērota 9 procentu, bet Lietuvā rasta iespēja jau noslēgtajiem līgumiem atstāt 5 procentu PVN likmi. Uzņēmējs ir pārliecināts, ka tas ir labāks risinājums visiem. M.Arājs secina, ka mūsu politiķi nav rūpīgi pārdomājuši un analizējuši iespējas palielināt ieņēmumus ar 21 procenta PVN likmi. SIA “Lāzberģa muižnieks” īpašnieks Vilnis Puriņš atzīst, ka tas ir pamatīgs slogs lielo viesnīcu saimniekiem. Viņš uzskata, ka cilvēki mazāk izmantos viesnīcu pakalpojumus, tāpēc cerēto ienākumu valstī nebūs.

Var izmitināt lielu pasākumu dalībniekus

Alūksnes domes priekšsēdētāja vietnieks Armands Musts, kuram pieder viesnīca “Eols”, atzīst, ka viesnīcu biznesam pilsētā ir sezonāls raksturs. Viņaprāt, naktsmītņu piedāvājums ir pietiekami labs, jo pilsēta nav iekļauta lielo tūrisma autobusu maršrutos. “Pagaidām neviens uzņēmējs nedomā slēgt viesnīcu. Gluži otrādi – visi ir gatavi piedāvāt naktsmītnes, kas ir viņu rīcībā. Katram to nav daudz, bet kopā tie var izmitināt arī lielu skaitu atbraucēju,” skaidro A.Musts. Viņš atzīst, ka šogad nakšņotāju būs mazāk. To nosaka ekonomiskā situācija un cilvēku maksātspējas samazināšanās. Katrs vērtēs, cik viņam interesanta liekas Alūksne dažādos gadalaikos, ko tajā var apskatīt un kā atpūsties. “Šajās brīvdienās mūsu slēpošanas un biatlona bāzē notiek Latvijas čempionāta posms distanču slēpošanā, un viesnīcas ir aizņemtas ar sportistiem. Nav problēmu viņus izmitināt,” secina A.Musts.

Jauna viesnīca tomēr būs Alūksnē

Šajā nedēļā Alūksnes pašvaldībā bija ieradies investors, kurš gatavojas celt viesnīcu. Tika iesniegts skiču projekts. Kad pašvaldība to akceptēs, būs publiskā apspriešana. Tas nozīmē, ka investors neatsakās no ieceres būvēt viesnīcu ar 60 vietām O.Vācieša ielā, Lujāna pilsdrupu vietā. “Šim investoram ir savs tūrisma operatoru tīkls, kurā ir iekļautas viesnīcas. Tas nozīmē, ka ir ekonomiski aprēķināts, ka varēs ne tikai uzbūvēt viesnīcu, bet arī ar laiku gūt peļņu,” norāda A.Musts.

Kategorijas