Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Vairāk saņem pabalstus

Mārīte Dzene

2008. gada 5. novembris 11:13

843

Alūksnes Sociālās palīdzības centrā kopš 1.oktobra klienta ienākumos netiek ieskaitīti pabalsti bērna vai invalīda kopšanai, bērna piedzimšanas, ģimenes valsts pabalsts, pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kā arī apbedīšanas pabalsts, bezdarbnieka stipendija un kompensācija mācību vai pārkvalifikācijas laikā. To nosaka grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā.

“Tas ir tikai normāli, ka bērna kopšanas un citus pabalstus vairs neskaita ienākumos. Taču tas nozīmē, ka palielināsies garantēto minimālo ienākumu (GMI) pabalsta saņēmēju skaits. Vairāk esam satraukti par to, kāda būs situācija pēc jaunā gada, ja tiks atbalstīts Labklājības ministrijas ierosinājums noteikt garantētos minimālos ienākumus 45 latus pašreizējo 27 latu vietā. Gan GMI, gan dzīvokļa pabalstu valsts nosaka kā obligātu, taču līdzekļi to izmaksai jāatrod pašvaldībai,” stāsta Alūksnes Sociālās palīdzības centra sociālā darbiniece Rūta Dukule.

Dzīvo no pabalsta līdz pabalstam
Viņa informē, ka oktobrī pabalstu garantēto minimālo ienākumu nodrošināšanai saņēma 36 ģimenes, bet pagājušajā gadā - vidēji 45 – 50 ģimenes jeb 80 personas mēnesī. R.Dukule prognozē, ka novembrī pabalsta saņēmēju skaits palielināsies. Trūcīga persona GMI pabalstu saņem deviņus mēnešus, tad trīs mēnešus tā cenšas sakārtot savu dzīvi. Ja tas nav izdevies, tad atkal var doties uz Sociālās palīdzības centru pēc pabalsta.. “Diemžēl lielākā daļa GMI saņēmēju ir tādi, kuri nāk atkal un atkal. Reti kuram ir vēlēšanās un arī izdodas atrast darbu,” skaidro R.Dukule. Viņa atzīst, ka svarīgākā šādā situācijā nonākušam cilvēkam ir motivācija. Daļa GMI saņēmēju dzīvo no pabalsta līdz pabalstam un nemaz nevēlas strādāt. Sociālā darbiniece spriež, ka GMI palielināšana līdz 45 latiem vairos pabalsta saņēmēju skaitu. Tāpēc pašvaldībai var rasties problēmas nodrošināt pabalstiem nepieciešamos līdzekļus budžetā.

Prasa pabalsta saņēmēju līdzdarbību
Ja ir nodrošināti garantētie minimālie ienākumi, tad trūcīgai un mazaizsargātai personai ir iespēja saņemt dažāda veida vienreizējus pabalstus. Tagad reizi gadā alūksnieši var saņemt dzīvokļa pabalstu, pabalstu medicīnas pakalpojumu apmaksai, bērnu izglītībai un audzināšanai, malkas iegādei, kā arī maznodrošinātu ģimeņu bērni - brīvpusdienas. “Izvērtējot situāciju, tiek slēgta vienošanās ar darbspējīgiem ģimenes locekļiem par līdzdarbību, lai veicinātu pelnītspēju un iekārtošanos darbā,” informē sociālā darbiniece Ludmila Logina. Viņa norāda, ka dzīvokļa pabalstu vēlas saņemt daudzi, taču attur iesaistīšana līdzdarbībā. Grozījumi likumā par sociālās palīdzības veidiem paredz GMI un dzīvokļa pabalstu izmaksu, taču tā apmēru, izmaksas kārtību un personas, kuras to var saņemt, reglamentēs pašvaldības saistošie noteikumi.

Var pietrūkt naudas veselības aprūpei
Viņa secina, ka visvairāk vajadzīgi ir pabalsti veselības uzlabošanai gados veciem cilvēkiem. Uzrādot attaisnojošus dokumentus, tiek sniegta palīdzība optisko briļļu, recepšu medikamentu, zobu protezēšanas, ārstu apmeklējumu, rehabilitācijas un ārstēšanos slimnīcā daļējai apmaksai. Četriem cilvēkiem piešķirti pabalsti 130 lati, sešiem cilvēkiem malkas iegādei ir piešķirti 320 lati mēnesī. Apkures sezona ir sākusies, tāpēc L.Logina prognozē, ka novembrī šī summa varētu būt vēl lielāka. Viņa domā, ka obligātā dzīvokļa pabalsta noteikšana un GMI pabalsta palielināšana mazinās iespējas izmaksāt citus pabalstus.

Kategorijas