Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Pareizas mugursomas nēsāšanas ABC

2012. gada 19. oktobris 11:19

1431

Uzsākot skolas gaitas bērniem rodas vajadzība pārnēsāt smagumus – skolas somas. Bieži vien skolnieki sūdzas par savas mugursomas svaru vai diskomfortu, kas saistīts ar tās nešanu ikdienā. Pētījumi liecina, ka nereti līdz pat 30% no skolnieku mugursomu svara veido ar mācībām nesaistīti priekšmeti, tādēļ „DHL Express” sociālās kampaņas „GoTeach” ietvaros skolnieki un viņu vecāki tiek aicināt izvērtēt mugursomu nēsāšanas paradumus.

Kā liecina Rīgas Stradiņa universitātes, Anatomijas un antropoloģijas institūta pētījumu dati, skolnieku skolas somu patiesais svars nereti ir daudz lielāks, nekā tas ir pieļaujams attiecīgā vecumā. Visbiežāk skolnieki somās nēsā līdzi arī dažādas rotaļlietas, spēļu konsoles, pārmērīgi daudz rakstāmpiederumus, kā arī neveselīgas uzkodas vai saldinātus dzērienus.

Jūlija Usoviča, programmas „GoTeach" pārstāve: „Skolniekam mugursoma ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, tomēr ne vienmēr tajā atrodami priekšmeti, kas saistīti ar mācībām vai papildus nodarbībām. Skolēnu muguras veselības veicināšanas kampaņas „GoTeach" ietvaros aicinām vecākus izvērtēt skolas somu saturu, un vai tas nepārsniedz pieļaujamās normas attiecīgajā vecuma grupā, savukārt skolniekiem vēlamies sniegt padomus pareizai mugursomu nēsāšanai."

Sociālās kampaņas „GoTeach" pareizas mugursomas nēsāšanas ABC:

  • Jāseko līdzi mugursomas saturam, lai bērns nenēsātu uz skolu ar mācībām nesaistītas mantas;

  • Mugursoma jānēsā uz abiem pleciem, nav vēlams to nēsāt uz viena pleca vai vienā rokā.

  • Soma jāizvēlas attiecīgi bērna augumam, tai jāatrodas apmēram 5 cm zem plecu līmeņa un ne vairāk kā 10 cm zem vidukļa līmeņa;

  • Vēlams izmatot somas ar papildus vidukļa jostu, ar to palīdzību somas svars tiek izlīdzināts proporcionāli;

  • Nesot somu - taisna mugura un pleci atpakaļ, īpaši kaitīgi, ja nesot somu bērns jostas vietā noliecas uz priekšu;

  • Svarīgi, lai mugursomai būtu platas (nemazāk kā 5 cm) un polsterētas plecu lencītes.

Silvija Umbraško, Anatomijas un antropoloģijas institūta pārstāve: „Pārāk smagas mugursomas bērniem var izraisīt muskuļu sāpes, sastiepumus, kā arī negatīvi ietekmēt stāju un gaitu. Vecākiem un skolotājiem ir jāpievērš lielāka uzmanība arī veidam kādā mugursomas tiek nēsātas, kā arī iespēju robežās būtu jāizvēlas ergonomiskas somas ar platu un regulējamu lencīti, ka arī papildus vidukļa jostu, lai mazināt spiedienu uz bērna pleciem."

Atgādinām, ka sociālās atbildības programmas „Living responsibility" ietvaros starptautiskā kurjerpasta uzņēmums „DHL Express" sadarbībā ar Veselības, Izglītības un Zinātnes ministrijām, ārstiem un medicīnas ekspertu biedrībām, pirmo reizi Latvijā organizē akciju „GoTeach", pasludinot oktobri par skolēnu muguras veselības mēnesi. Lai Latvijas iedzīvotājus mudinātu iesaistīties, programma šoruden tā tiek veltīta konkrētai tēmai - skolēnu muguras veselība. Kampaņas „GoTeach" ietvaros skolnieki tiek aicināti vingrot vismaz 5 minūtes dienā, kā arī pievērst uzmanību skolas somas nēsāšanas ergonomikai.

 

Latvijā ir izstrādāti standarti par to, kādam ir jābūt skolnieku somas svaram, lai tas atbilstu maksimālajām pārnēsājamo priekšmetu smaguma normām attiecīgās vecuma grupās:

  • Bērniem vecumā līdz 9 gadu vecumam no 2,5kg - 3,5kg;

  • Bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem no 3,5kg - 4kg;

  • Bērniem vecumā no 12 līdz 13 gadiem no 4kg - 4.5kg;

  • Bērniem vecumā no 14 līdz 15 gadi no 4.5kg - 5kg;

  • Bērniem no 16 gadu vecuma skolas soma nedrīkstētu būt smagāka par 5kg. 

  • Svarīgi-maksimālaismugursomassvarsnedrīkstpārsniegtdesmitodaļunobērnaķermeņamasas!


 

Kategorijas