Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Kur aitas, tur cirpēji...

Bankas konta lietotāja numurs? 123654. Parole? Ziemassvētki2012! ...Tā, tik tālu esam.. Tagad paņem koda karti! Nosauc 25. kodu! 987... Nosauc 1. kodu! 567... Saruna vai sarakste turpinās, līdz laipnais, nedaudz uzbāzīgais un nepazīstamais sarunas partneris ir saņēmis visu nepieciešamo informāciju. Kas notiek tālāk?

Izmantojot Jūsu labprātīgi sniegto informāciju, tiek formēti kredīti, slēgti līgumi, ņemti aizdevumi un veiktas citas krāpnieciskas darbības.

Savukārt

Jūs lētticīgi sēžat un gaidāt, kad NO GAISA kritīs lielais laimests vai kontā ienāks solītā naudiņa. Diemžēl solītā labuma vietā Jūs saņemat paziņojumu savā pastkastītē par neizpildītām kredītsaistībām, par nokavētiem maksājumiem, par līgumiem, par kuru slēgšanu Jums nav ne jausmas un citiem brīnumiem (kas savukārt ir atkarīgi no datu ieguvēja izdomas un fantāzijas)!

Lai arī plašsaziņas līdzekļi ziņo un informē, lai arī policija stāsta un brīdina, iedzīvotāji kā aitas stūrgalvīgi skrien vilka pavadā un domā, ka “ar citiem jau varbūt tā gadās, bet ar mani gan nē!!!” ... Izrādās, ka gadās gan, un, skaudrā apjausmā atceroties vieglprātīgo, bieži vien pirms ilgāka laika notikušo sarunu vai saraksti, iedzīvotāji auj kājas un dodas taisnību meklēt uz policijas iecirkni..

Policijā uzklausa cietušo un tiek uzsākts kriminālprocess. Tiek ieguldīti lieli cilvēku un materiālie resursi un noskaidrota persona, kas “Veikusi nelikumīgas darbības ar svešas personas finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem” (193. pants), veikušas “Krāpšanu automatizētā datu apstrādes sistēmā” ( 177. 1 pants), “Zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā” (180. pants) vai citas nelikumīgas darbības. Izmeklēšana ilgst vairākus mēnešus, seko tiesa, satraukums un nožēla par vieglprātīgi zaudēto naudu..

Un bieži vien, tikai nonākot šādā situācijā, mēs apjaušam, ka VISU minēto mēs varētu sev un citiem aiztaupīt, ja būtu rīkojušies pārdomāti- uz banku kartēm neskrāpētu PIN kodus, neglabātu PIN kodus naudas makā vai lādītē blakus kartēm, vieglprātīgi nedarītu tos zināmus nejaušām, interneta vidē iepazītām personām un neiesaistītos telefona sarunās, kurās sarunu partneris interesējas par Jūsu banku kontiem, kartēm un kodiem.

P.S. Vidzemes reģionā 2012. gada 9 mēnešos uzsākti 34 kriminālprocesi, kuru atslēgas vārdi ir “Noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu/ KRĀPŠANA”. Naudas summas, kuras zaudējuši cietušie- no 100 līdz 1000 latiem. (Pie tam cietušie, kas vieglprātīgi izpauž savu bankas karšu numurus, paroles un kodus, ļoti bieži ir gados jauni cilvēki). Pirms atklāt savus personas datus, karšu kodus un citu informāciju, kas nepieciešama noziedzniekam, lai veiktu krāpnieciskas darbības, nenāk par ļaunu atcerēties vien tādu nieku kā veco, labo sakāmvārdu- Kur aitas, tur cirpēji!

Kategorijas