Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Kā izvēlēties alkometru?

2012. gada 5. jūnijs 15:43

1024

Ar vien lielāku piekrišanu un popularitāti Latvijā sāk iegūt personālie alkometri. Kā liecina statistika, tad mūsu kaimiņu zemē Igaunijā, katrs piektais iedzīvotājs lieto personālo alkometru. Pamazām arī Latvijas tirgū tas iekaro stabilu vietu plašpatēriņa preču vidū. Šobrīd, apskatot tirgus piedāvājumu, jāsecina, ka aparāti un to cenas ir dažādas.

Kā ir ar sēšanos pie stūres nākošajā rītā pēc kārtīgas ballītes? Daudzi pirmdienas rītos brauc uz darbu cerībā, ka viņus neapturēs policija, jo nevar jau zināt, vai alkohola koncentrācija vairs nepārsniedz atļauto. Tādās reizēs cilvēks domā, ka varētu iegādāties sev alkometru, bet nekur nav pieejama informācija par to, kāds ir piedāvājums un kur vispār tos var iegādāties.

Beidzot patiesi par to, kas ir īsts alkometrs, kā neapjukt piedāvātajā klāstā un atrast sev piemērotāko.

Kvalitāte vai cena?

Skopais maksā divreiz. Arī uz alkometriem var attiecināt šo teicienu. Ne vienmēr kvalitāti var nopirkt pa zemu cenu. Gluži tāpat kā ar automašīnām - to cenas svārstās no lētas līdz dārgai, un katras mērķis ir aizvest jūs no punkta A līdz punktam B, taču jautājums - cik ērti un vai tik tiešām nonāksiet līdz savam iecerētajam galamērķim.

Tirgū atrodami lēti modeļi, kas piedāvā lukturīša, pulksteņa, atslēgu piekariņa funkcijas un mierinājuma balvā arī alkometra funkciju. Garantiju gan šiem aparātiem dod par īslaicīgu lukturīša darbību. Kāpēc šie aparāti ir tik lēti? Tāpēc, ka to sensors primāri nav paredzēts tikai alkohola konstatēšanai. Lētajos modeļos varam atrast tādus sensorus kā MEMS, SnO2, karstā vada sensors, neaizmirstot arī faktu, ka to detaļas un programmas ir pārāk nekvalitatīvas, kas nepieļauj šo aparātu kalibrēt un atjaunot mērījumus. Te mēs nonākam pie secinājuma, ka kvalitatīvs alkometrs ar atbilstošu sensoru nevar maksāt lētāk par 25 latiem. Ja izvēlaties aparātu zem šīs cenu robežas, mūsu ieteikums jums ir, laicīgi sākt krāt soda naudai. Tikai kvalitatīvs alkometrs var palīdzēt jums pareizi izvērtēt - sēsties vai nesēsties pie stūres. Par mūsdienīgu kvalitāti var sākt runāt, ja alkometram ir oksīda pusvadītāja sensors vai visprecīzākais - elektroķīmiskais sensors. Pievēršot uzmanību tam, ka sensora paaudzes šobrīd jau ir tikušas līdz piektajai, nebūtu prātīgi iegādāties 1. paaudzes sensoru, jo visticamāk, tas jau ir tik novecojis, ka nomainīt sensoru vairs nav iespējams. Kā viens no alkometra kvalitātes rādītājiem ir EATA (Eiropas Alkometru Tirgotāju apvienība) apstiprinājums.

Kvalitatīvai ierīcei - attiecīga apkalpošana

Kvalitatīvu alkometru raksturo arī nepieciešamība pēc regulāras apkalpošanas. Tas nozīmē, ka alkometrs ir laiku pa laikam ir jākalibrē, kas nodrošina precīzu un ilglaicīgu darbību. Katra alkometra sensors ar laiku nolietojas (arī piesārņojas) un oksidējas, kas gala rezultātā ietekmē mērījuma rezultātu. Lētam alkometram sensora jūtīgums pazūd vispār, bet dārgākam, gaisa un laika iespaidā - sensors sāk oksidēties un rādīt nepareizu rezultātu.

Kā notiek kalibrēšana?

Jāatceras, ka kvalitatīva alkometra kalibrēšana nav iespējama pašrocīgi, tam jānoris laboratorijas apstākļos. Ir divi kalibrēšanas veidi: pirmais, izmantojot šķidro gāzi (dry gas), bet otrs - sauso gāzi (wet gas). Rūpnieciski sausās gāzes balonā ir sajaukta noteikta alkohola un gaisa koncentrācija. Taču šai metodei ir viens mīnuss, ar to labi var veikt kalibrēšanu tikai elektroķīmiskajiem sensoriem. Tas skaidrojams ar to, ka no balona nākošais gaiss ir sauss, bet pusvadītāja sensoram nepieciešams tvaiks, citādi reakcija nenotiek. Tāpēc universālāka un efektīvāka metode ir izmantojot stimulatoru ar šķidro gāzi. Stimulatorā sajauktas precīzas ūdens un alkohola proporcijas, cauri šim maisījumam noteiktā spiedienā un temperatūrā tiek vadīts gaiss, kā rezultātā tiek iegūts identisks paraugs cilvēka izelpai. Pateicoties tam, šī metode ir atzīta visās pasaules profesionālajās iestādēs. Speciālās laboratorijas iekārtas šo metodi padara par visprecīzāko, kā arī dārgāko.

Jaunākās tehnoloģijas

Pateicoties zinātnes un tehnikas attīstībai, elektroķīmiskie sensori, kuru sastāvā ir platīns, ir kļuvuši pieejamāki personālajiem lietotājiem. Protams, ņemot vērā faktu, ka tā sastāvā ir dārgmetāls, šie sensori, tātad arī paši alkometri, nekad nekļūs par lētu preci. Elektroķīmiskā sensora darbība atšķiras no pusvadītāja oksīda sensora. Tā galvenā atšķirība ir elektriskās strāvas veidošanās un platīna reakcija ar alkoholu. Jāpiemin, ka viens no plusiem ir arī sensora izturība pret koroziju.

Mūsdienās pieejami arī precīzi vienreizlietojamie testeri alkohola noteikšanai siekalās. Lielākā daļa pūšamie vienreiz lietojamie alkohola testeri lietojami, lai izmērītu elpu, bet dažiem pūšana notiek 1 litra tilpuma maisiņā. Modernākie 1x lietojamie testeri nosaka alkohola koncentrāciju siekalās, kas ir precīzāka vairāku iemeslu dēļ:

1) Iepūšamais elpas daudzums var tikt apzināti vai neapzināti manipulēts. Ar Siekalām nevar manipulēt, tāpēc rezultāti tajās ir daudz objektīvāki.

2) Cilvēku plaušās vislielākā alkohola koncentrācija būs plaušu apakšā, līdz ar to precīziem mērījumiem nepieciešams šis pēdējais izpūstais gaiss. Augstas klases elektroniskie alkometri ir aprīkoti ar kontroles sistēmu, kas ļauj ierīcēm nolasīt mērījumu no tā brīža, kad gaiss plaušās sāk beigties, līdz ar to, mērījumi ir precīzi. Vienreizlietojamie alkohola pūšanas testeri to nevar nodrošināt. Cilvēkam, kurš sver 70 kilogramus vidēji plaušu tilpums būs 3-4 litri, vīriešiem vairāk kā sievietēm. Plaušu tilpums ir atkarīgs no personas fiziskā stāvokļa, piemēram, veselīgiem un jauniem vīriešiem, kuri daudz nodarbojas ar sportu, tas var sasniegt pat 10 litrus. Ar vienreiz lietojamiem pūšanas testeriem nekad šis līmenis netiks sasniegts, jo tiek iepūsts viens litrs.

Siekalu alkohola testera rezultāti nav atkarīgi no plaušu tilpuma, cilvēka elpošanas ieradumiem vai citu līdzīgu faktoru ietekmes. Ar siekalām cilvēks nevarēs manipulēt, kā arī kvalitatīvs siekalu testeris maina krāsu jebkurā gadījumā, pat tad, ja cilvēkam alkohola klātbūtne netiek konstatēta, tādā veidā ir redzams vai tests ir bijis veiksmīgs.

Kam jāpievērš uzmanība pērkot alkometru?

*Ja esat nolēmis iegādāties sev alkometru, tad pie pirkšanas būtu svarīgi saprast, ko pērkat un kādam mērķim.

  • *Alkometra veids: vienkārši spēļmantiņa, pusprofesionālais, profesionālais vai policijas.

  • *Ko uzrāda jūsu iecerētais alkometrs? Pazīstamas ir 3 mērvienības: promiles, kas ir izplatītas Latvijā, BAC (Blood Alcohol Concentration) - izplatīta mērvienība Amerikā, kas ir 10 reizes mazāks mērījuma skaitlis, BrAC (Breath Alcohol Concentration) - 2,1 reizi mazāka par promili.

  • *Kādam mērķim pērkat alkometru? Retai personīgai lietošanai, intensīvai slodzei, daudziem lietotājiem. Alkometri atšķiras raugoties no to paredzētā noslogojuma, lietošanas režīmiem.

  • *Galvenie jautājumi, kuri būtu laicīgi jānoskaidro pērkot: vai alkometram ir garantija, lietošanas instrukcija valsts valodā, kas veic garantijas remontu un kalibrēšanu?

  • *Neuzķerieties uz tukšas solījuma frāzes „Lēts un kvalitatīvs", kā arī uz „jaunākās paaudzes sensors", ja tā, tad kāda veida sensors un kuras paaudzes?

  • *Nebaidieties jautāt visu par alkometra pareizu lietošanu, uzglabāšanu, jo zināt visu iespējamo par produktu ir jūsu tiesības un arī pienākums.

Un atcerieties, ka sēsties pie stūres ir droši tikai tad, ja zināt, ka neesat lietojis alkoholu nemaz. Taču, ja pārāk bieži nākamās dienas rītā jāzīlē kafijas biezumos - braukt vai nebraukt, tad labāk izvēlēties drošību kopā ar savu personīgo alkometru.

Eksperta viedoklis
ROVICO LATVIA Filiāles vadītājs, alkometru speciālists Mārcis Rēdmanis:

"Profesionālo alkometru grupa atšķiras no pusprofesionālajiem ar mērījuma precizitāti, noslogojuma izturīgumu un kalibrēšanas biežumu. Individuālais lietotājs tiem var pilnībā uzticēties, ja vien ievēro lietošanas nosacījumus. Ja kāds jautā: "Vai man ar tādu aparātu sevis pārbaudei pietiks?", droši var apgalvot - pilnībā.

Tā sauktie policijas klases alkometri pārsvarā paredzēti ļoti prasīgam klietam, kurš vēlas to pašu precizitāti, kas ceļu policistam uz ielas. Šo alkometru sensora sastāvā ir platīns, kas nodrošina tā augsto precizitāti un noturību pret koroziju. Kādreiz šie alkometri bija pieejami tikai profesionālai policijas lietošanai, jo to cenas bija pārāk augstas un individuālajam lietotājam nepieejamas. Laiki ir mainījušies - ir pieprasījums, ir piedāvājums. Personālais alkometrs ar "policijas sensoru" ir pieejams, sākot no 109 latiem.

Lai arī pamazām cilvēki vairāk pievērš uzmanību alkometra precizitātei, tās noturībai un kalibrēšānas biežumam (elektroķīmiskā sensora alkometri spēj saglabāt precizitāti aptuveni gadu), diemžēl vēl joprojām vērojama arī pavirša attieksme pret alkometru izvēli. Cena šajā gadījumā nedrīkst būt noteicošais izvēles faktors. Un te nu, lūk, nāk pēdējā tirgus kategorija - "spēļmantiņas". Tās parasti ir mazas ierīces ar daudzfunkcionālu lietojumu - lukturīša, atslēgu piekariņa, termometra un alkometra. Pārsvarā šīs ierīces ir ražotas Ķīnas tirgum un paredzētas gaisa mērījuma noteikšanai. Lētas mantas tīkotāji diemžēl jāapbēdina, jo īsta alkometra sensors nekad tik lēti nemaksās.

Der atcerēties, ka iepūst savā alkometrā jebkurā gadījumā būs lētāk nekā Ceļu Policijas alkometrā. Brauksim droši - bez promilēm!"

Kategorijas