Aluksniesiem.lv ARHĪVS

31. maijs - Diena bez tabakas

2013. gada 31. maijs 15:02

298

Ik gadu 31. maijā pasaulē tiek atzīmēta Diena bez tabakas, atgādinot par veselības riskiem, kas ir saistīti ar tabakas lietošanu. Dienas bez tabakas mērķis ir esošās un nākotnes paaudzes aizsargāšana no graujošajām smēķēšanas sekām, kā arī tās radītā posta sociālai un ekonomiskai videi. 2013. gada Dienas bez tabakas tēma ir tabakas reklāmas, pārdošanas veicināšanas un pasākumu sponsorēšanas aktivitāšu aizliegšana.

Šobrīd smēķēšana nogalina katru desmito pasaules iedzīvotāju un ir galvenais novēršamais nāves cēlonis. Aprēķini liecina, ka tabakas izraisīto nāves gadījumu skaits varētu divkāršosies 2020. gadā, ja saglabāsies pašreizējās tabakas izstrādājumu lietošanas tendences.

Latvijā, neraugoties uz plašajiem smēķēšanas ierobežojumiem, smēķēšanas izplatība ir ļoti plaša - smēķēšanas rādītāji ir vieni no augstākajiem Eiropā.

Saskaņā ar SPKC datiem kopš 2010. gada smēķējošo īpatsvars ir saglabājies nemainīgs - 34 procenti Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā no 15-64 gadiem smēķē ikdienā. Tomēr 2012. gada dati liecina, ka ikdienā smēķējošo vīriešu īpatsvars ir palielinājies par aptuveni 5 procentiem, bet sievietēm samazinājies par aptuveni 3 procentiem, kā rezultātā vēl ievērojamāk ir palielinājusies pastāvošā atšķirība dzimumu vidū:

2012. gadā ikdienā smēķēja 52% vīriešu un 18% sievietes

Jau ilggadēji smēķēšana vīriešu vidū ir stipri izplatītāka nekā sieviešu vidū. Ja ikdienā smēķējošo sieviešu īpatsvars aptuveni atbilsts vidējiem Eiropas Savienības rādītājiem, tad smēķēšanas izplatība vīriešu vidū mūsu valstī ir nosaucama par smēķēšanas epidēmiju.

SPKC dati liecina, ka pēdējo mēnešu laikā vien 1,3 procentu pieaugušo ir atmetuši smēķēšanu.

Savukārt jauniešu vidū (7. līdz 9. klase) smēķēšana meiteņu vidū ir izplatītāka, nekā starp zēniem:

smēķē 39 procenti zēnu un 41 procents meiteņu

Līdz ar smēķēšanas izplatību, arvien vairāk uzmanības jāpievērš apdraudētākajām un neaizsargātākajām iedzīvotāju grupām - bērniem un pusaudžiem, kuri visbiežāk ir pakļauti tieši pasīvajai smēķēšanai (t.i., ir spiesti uzturēties smēķējošu cilvēku tuvumā vai piesmēķētās telpās). Bērniem, kuru vecāki smēķē, nav izvēles - viņi ir spiesti elpot kaitīgos tabakas dūmus. Stundu ilga iknedēļas pasīvā smēķēšana pielīdzināma divām trim izsmēķētām cigaretēm dienā.

Pierādījumi liecina, ka tabakas izstrādājumu reklāmas aizliegšana efektīvi samazina smēķēt uzsākošo un jau esošo smēķētāju īpatsvaru. Tāpat statistiskas dati liecina, ka tabakas izstrādājumu reklāmas un sponsorēšanas aizliegšana ir viens no izmaksu efektīvākajiem veidiem, lai samazinātu pieprasījumu pēc šiem produktiem.

Slimību profilakses un kontroles centrs aicina ikvienu iesaistīties un būt atbildīgiem, pasargājot gan sevi, gan apkārtējos pieaugušos, bērnus un jauniešus no postošajām tabakas izstrādājumu klātbūtnes sekām - padarīsim katru dienu par Dienu bez Tabakas!

Kategorijas