Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Piedalās Masku festivālā

Līga Vīksna

2012. gada 21. februāris 13:43

797

Jaunlaicenes pagasta folkloras kopa „Putnis” (vadītāja Inga Ārste) nedēļas nogalē piedalījās Starptautiskajā Masku tradīciju festivālā Salacgrīvā.

„Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Salacgrīvā notiek jau trešo gadu. Festivāla mērķis ir popularizēt, ieinteresēt un radīt iespēju piedalīties dažāda vecuma un nacionalitāšu pārstāvjiem maskošanās tradīcijās, kas pastāvējušas Latvijā kopš senseniem laikiem. Šogad festivālā piedalījās deviņas folkloras kopas no dažādiem Latvijas novadiem, kā arī Igaunijas, Lietuvas, Polijas etnogrāfiskās kopas. Mūsu folkloras kopai jau pērn bija iecere piedalīties festivālā, bet toreiz atturēja bargais aukstums. Meteņi ir pēdējais brīdis, kad var maskoties. Ja Ziemassvētkos maskojas, gaidot gaismu, tad Meteņos maskošanās vairāk saistās ar auglību gan dabā, gan cilvēkos. Katrai kopai bija jāsagatavo maskošanās priekšnesums. Mūsu kopas nosaukums ir „Putnis”, bet Salacgrīvai – „Cielava”, tādēļ priekšnesumā izspēlējam domu, kā „Putnis” meklē ligzdu, kur apmesties, un izdarām to pie „Cielavas”,” stāsta Jaunlaicenes tautas nama vadītāja Māra Svārupe.

Maskas festivālam „Putnis” dalībnieki veidoja saviem spēkiem. Uz Salacgrīvu devās Lācis, Lāču dīdītājs, Nāve, viesi no Austrumiem, kaziņas, Mazais vīriņš, Garā sieva. „Nāvei jābūt noteikti – maskošanās laikā visiem ir jāpieduras nāvei, lai būtu ilgs mūžs. Pētot folkloras materiālus secināju, ka latviešu maskās nāve nekad nav melnā apģērbā, bet baltā,” saka M.Svārupe.

Viņa stāsta, ka festivāla laikā notika dažādi semināri, masku izgatavošanas meistardarbnīcas, masku gājieni un masku izrādīšanās ne tikai Salacgrīvas pilsētā, bet gan visā novadā. „Jāteic, ka Latvijas folkloras kopu pārstāvji tomēr vairāk pieturējās pie tradicionālajām budēļu maskām un izdarībām. Gandrīz katrā budēļu „kompānijā” neiztrūkstoši rosījās kazas, nāve, garā sieva un mazais vīrs, raganas, velni, zirgs, lācis un protams, čigānpāris. Polijas grupas tērpi pārsteidz ar krāšņumu un, varētu teikt, pat profesionalitāti, taču viņu uzvedums vairāk līdzinājās klejojoša cirka izrādei. Katrā ziņā ar Meteņdienas tradīcijām to bija grūti savīt. Igauņu pārstāvji izcēlās ar savdabīgu muzikālo sniegumu. Man ļoti patika lietuviešu grupas uzvedums. Tās pasniegšanas veids un izmantotie līdzekļi šķita savdabīgi un oriģināli,” iespaidos dalās M.Svārupe.
Jaunlaicenieši festivālam gatavojās ar lielu interesi, jo nekad nebija bijuši. „Mums tas bija neaprakstāms ieguvums, redzot masku daudzveidību un veidošanas principus. Katras grupas uznācienu (izrādi) vērtēja žūrija, taču šoreiz šis vērtējums nedalījās pēc pareizi vai nepareizi, labi vai slikti principiem, bet gan vairāk kā masku daudzveidības novērtēšana,” saka M.Svārupe.

Kategorijas