Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Oktobris - Krūts veselības mēnesis

2011. gada 6. oktobris 17:00

1504

Oktobris pasaulē ir pazīstams kā Krūts veselības mēnesis, kad tiek pievērsta īpaša uzmanība cīņai ar krūts vēzi. „Būsim veselas!" - ir devīze šā gada kampaņai Latvijā, ko organizē onkoloģisko pacienu atbalsta biedrība „Dzīvības koks". Kampaņa ir vērsta uz krūts vēža agrīnu diagnostiku un psihosociālā atbalsta nepieciešamību vēža pacientiem, kas šobrīd Latvijā valsts līmenī nav pieejams

Krūts vēža skrīnings - iespēja, kas jāizmanto
Statistika ir biedējoša. Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm gan Eiropā, gan Latvijā. Ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti apmēram tūkstoš krūts vēža gadījumu. Ja kopumā saslimstības dati Latvijā neatšķiras no Eiropas valstīs vidējiem rādītājiem, tad galvenā problēma joprojām ir tā, ka Latvijā vēzi vairāk kā 30% atklāj novēloti, un šādā gadījumā vēža ārstēšana nevar būt efektīva. Ļoti būtiska situācijas uzlabošanā ir agrīnā vēža diagnostikas programma, kas Latvijā ieviesta 2009.gadā.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vadošais onkoloģijas speciālists Dr. Jānis Eglītis norāda: „Uzsākot krūts vēža skrīninga programmu, bija gaidīts, ka krūts vēzis tiks atklāts lielākam skaitam pacientu, tomēr kopumā šī programma savu lomu nepilda". Kā viens no svarīgākajiem iemesliem - „Latvijā nav konkrēta institūcija, kura nodarbojas ar skrīninga programmas izpildi, kā arī nozīmīgu lomu spēlē uzaicinājuma vēstuļu neveiksmīgā forma".

Dr. Eglītis uzsver, ka tad tendences rāda, ka krūts vēzis tiek aizvien vairāk atklāts I stadijā, tomēr tas ir nepietiekami, lai runātu par pozitīvām tendencēm krūts vēža ārstēšanā, jo proporcionāli pieaug arī to sieviešu skaits, kam vēzi atklāj III, IV un „bez stadijas" stadijā.

Lai veicinātu situācijas uzlabošanos, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks" aicina visas sievietes rūpēties par savu veselību laikus un aktīvi piedalīties krūts vēža skrīninga programmā.

Oktobrī sadarbībā ar „Veselības centru 4" (VC4) tiks rīkota akcija, kuras laikā mobilais mamogrāfs būs pieejams Rīgā pie Saeimas (19.10.),pie tirdzniecības centriem „Alfa" un „Spice" (26.10.), kā arī Aucē un Brocēnos (27., 28.oktobrī).

Mamogrāfiskie izmeklējumi būs pieejami sievietēm, kuras saņēmušas Veselības norēķina centra uzaicinājuma vēstules un būs paņēmušas līdzi pases. Par šīm aktivitātēm aicinām informāciju meklēt „Dzīvības koks" mājas lapā www.dzivibaskoks.lv. Nedrīkst aizmirst, ka gadījumos, kad krūts vēzi atklāj agrīnās stadijā (I,II), to var sekmīgi ārstēt!

Veselības centra 4 un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs Dr. Arvīds Irmejs uzsver, ka kopš 2010. gada pavasara VC4 mobilā mamogrāfa izbraukumos pa Latvijas reģioniem ir veikti jau vairāk kā 4 500 izmeklējumi, kopā bijuši 153 izbraukumi.

Tomēr svarīgi, kā uzsver dr. Irmejs, ir tas, ka nepietiek ar to, ka tiek veikti izmeklējumi, ir svarīgi, lai sievietes saņemtu rezultātus, nevis tos atstātu vietā, kur veikušas izmeklējumu. Dr. Irmejs arī izsvēra, ka valstij būtu izdevīgāk, ja izmeklējumu rezultātu saņemšanu padarīt ērtāku, piemēram, izsūtot tos pacientēm personīgi.

Dr. Arvīds Irmejs norāda - ir jāmaina uzskats, ka, atklājot krūts vēzi, ir jāsamierinās, ka to tāpat nevarēs ārstēt. To var ārstēt! Un šobrīd ir uzlabojušās ārstēšanas metodes, kas ir kļuvušas saudzējošākas un efektīvākas. Viņš aicina sievietes izmantot krūts vēža skrīninga iespējas, lai pasaudzētu sevi no nopietnām saslimšanām.

Atbalsta grupas vēža pacientiem

Uzzinot diagnozi „vēzis", ir būtiski ne tikai to ārstēt, bet, kā uzsver RAKUS izglītības daļas vadītāja Dr. Dace Baltiņa, tikpat nozīmīgi vēža pacientiem ir saņemt psihosociālo atbalstu, nevis atstāt pacientu vienu ar savām, bieži vien, iracionālajām pārdomām par slimību. Ārste-psihoterapeite Maija Kārkliņa uzsver, ka psihosociālajai rehabilitācijai ir jābūt pieejamai valsts līmenī, jo pētījumi ir parādījuši, ka aptuveni 50% vēža pacientu ir nepieciešams šāds atbalsts.

Kamēr psihosiciālā rehabilitācija vēža pacientiem Latvijā nav pieejama kā neatņemama ārstēšanās sastāvdaļa, onkoloģisko pacientu biedrība „Dzīvības koks" par sabiedrības saziedotiem līdzekļiem organizē psihosociālās rehabilitācijas nometnes „Spēka Avots" (šobrīd notikušas jau septiņas), kuru laikā ir palīdzēts vairāk kā 150 vēža pacientiem. Taču „Dzīvības koks" vēlas iet soli tālāk un krūts veselības mēneša ietvaros uzsāk atbalsta grupas vēža pacientiem. Šī iniciatīva ir kā turpinājums onkoloģisko pacientu rehabilitācijas nometnēm „Spēka Avots", kas notikušas jau trīs gadus, un to mērķis ir palīdzēt vēža pacientiem atgriezties sociālajā dzīvē.

Jāpiebilst, ka dalība atbalsta grupās ir bezmaksas! Grupas tikšanās notiks katru otro ceturtdienu, sākot ar 6.oktobri, pulksten 18:30 biedrības mītnes vietā Melnsila ielā 13-1, Rīgā. Uz grupas nodarbībām lūdzam iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv vai zvanot pa tālruni 67625339. Tuvāko atbalsta grupu datumi: 6., 20.oktobris, 3., 17.novembris.

Psihosociālās rehabilitācijas nometņu „Spēka avots" vadītāja un „Dzīvības koks" biedre Mārīte Vilcāne uzsver, ka psihosiciālās rehabilitācijas programma vēža pacientiem ir īpaši nozīmīga. Sievietei, kura uzzina diagnozi „krūts vēzis", nākas tikt galā ar saviem pārdzīvojumiem un aprast ar jauno situāciju un tas ir smags periods arī viņas ģimenei un tuviniekiem. Psihosiciālais atbalsts ir nepieciešams gan vēža ārstēšanās procesā, gan pēc tam, kad ir jāsaprot kā dzīvot pēc.

„Nometņu „Spēka avots" laikā esmu iepazinusi daudzas sievietes, kuras pirmajā dienā, ierodoties nometnē, ir par sevi nepārliecinātas, kuras bieži vien savai dzīvei vairs neredz jēgu. Bet pēc šīm piecām dienām nometnē viņas dodas mājās kā pavisam citi cilvēki - atgriezusies drosme, vēlme dzīvot un būt mīlētai. Šādi gadījumi aizvien vairāk pierāda, cik nozīmīgs ir šis psihosociālais atbalsts onkoloģiskajiem pacientiem", uzskata M. Vilcāne.

Aicinām atbalstīt vēža pacientu rehabilitāciju

Krūts veselības mēneša laikā ikviens var sniegt atbalstu onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas atbalstam. Sadarbībā ar „Fazer maiznīcas" no katras pārdotās šokolādes „Geisha" 1 santīms tiks ziedots onkoloģisko pacientu psihosociālajai rehabilitācijai. Ziedojumu vākšanā ir iesaistījies arī apģērbu veikals „Lindex", kur varēs iegādāties krūts veselības mēneša simbolu - rozā lentīti un tādā viedā ziedojot vēža pacientu atbalstam.

„Dzīvības koks" aicina atbalstīt psihosiciālās rehabilitācijas programmas ieviešanu Latvijā, zvanot arī uz ziedojumu tālruni 90006682 un ziedojot šī mērķa īstenošanai.

„Dzīvības koks" atbalstītāji: Veselības centrs 4, Fazer maiznīcas, Plus punkts, Lindex, AVON, Samsung u.c.

Kategorijas