Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Uzzini vairāk, pirms meklē darbu ārzemēs!

2011. gada 7. jūnijs 12:06

427

Šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji, īpaši jaunieši, meklē darbu ārzemēs. Iemesls var būt vēlme apceļot pasauli, apgūt svešvalodas, iegūt jaunas profesionālās iemaņas un nopelnīt vairāk naudas nekā par līdzvērtīgu darbu Latvijā. Lai pieņemtu pareizu lēmumu, ir jāizvērtē savas profesionālās iemaņas un spējas, zināšanas par izvēlētās valsts dzīves un darba apstākļiem, kultūras atšķirībām un, protams, izvēlētās valsts valodas prasmes.

Latvijā ir vairākas organizācijas, kas jauniešiem piedāvā dažādas apmaiņas programmas, ar kuru palīdzību iespējams apceļot izvēlēto valsti, iepazīt tās kultūru, iemācīties valodu un papildus arī nopelnīt naudu par paveikto darbu. Šādas programmas, piemēram, ir starptautiskā auklīšu programma „Au Pair", „Work and Travel", prakses un stažēšanās iespējas ārvalstīs, darbs vasaras brīvlaikā un citas programmas. Šis gads Eiropā ir pasludināts par brīvprātīgā darba gadu. Brīvprātīgajā darbā var piedalīties jaunieši vecumā no 18 - 30 gadiem tikai vienu reizi mūžā. Visus izdevumus, kas ar to saistīti - aviobiļetes cena, kabatas nauda - tiek segti no ES līdzekļiem.


1.maijā Latvijas Republikas pilsoņiem tika atvērts darba tirgus Vācijā, Austrijā un Šveicē. Tas nozīmē, ka pirms darba uzsākšanas kādā no šīm valstīm vairs nav nepieciešams saņemt darba atļauju. LR nepilsoņiem katrā valstī tiek piemēroti atšķirīgi noteikumi attiecībā uz ES nepilsoņu nodarbinātību, un viņiem joprojām būs nepieciešams saņemt darba atļauju vai analogu dokumentu, kas ļauj uzturēties un strādāt noteiktā valstī.


ES dalībvalstu pilsoņiem ir tiesības meklēt darbu citā ES dalībvalstī, strādāt tur, palikt konkrētajā valstī arī pēc darba attiecību beigām, kā arī saņemt tādu pašu attieksmi, kā pret tās valsts pilsoņiem jautājumos, kas saistīti ar darba pieejamību, darba apstākļiem, sociālajiem pabalstiem un nodokļu atvieglojumiem. Šis brīvās pārvietošanās princips attiecas arī uz Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm: Īslandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju.


Visi Latvijā iegūtie kvalifikācijas un izglītības dokumenti tiek atzīti gan citās ES valstīs, gan EEZ valstīs. Lai strādātu ārvalstīs reglamentētās profesijās, tādās kā ārsts vai jurists, pirms darba uzsākšanas ir jāveic kvalifikācijas un izglītības dokumentu salīdzināšanas procedūra. To var izdarīt, vēršoties izvēlētās valsts Nacionālajā akadēmiskās informācijas centrā.


Lai legāli strādātu kādā no ES vai EEZ valstīm, ir jāievēro uzturēšanās noteikumi. Bez uzturēšanās atļaujas vai reģistrācijas kādā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstīm var uzturēties tikai trīs mēnešus. Lai valstī uzturētos ilgāk, atbildīgajā institūcijā (piemēram, Norvēģijā, Somijā un Īrijā - policijā, Zviedrijā, Dānijā - Migrācijas pārvaldē) ir nepieciešams reģistrēt savu uzturēšanos valstī. Ja valstī plānots uzturēties ilgāk par sešiem mēnešiem, ir nepieciešams reģistrēties vietējās pašvaldības iedzīvotāju vai personu reģistrā. Tāpat, atrodoties ārpus Latvijas ilgāk par sešiem mēnešiem, Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei ir jāpaziņo sava dzīvesvietas adrese ārvalstīs.


Ja, strādājot ārzemēs, netiek ievērotas darbinieka tiesības, šādu jautājumu risināšanā var vērsties pie vietējām arodbiedrībām. Tāpat ir iespējams griezties arī darba inspekcijā.


Atgriežoties Latvijā, ikvienam ir tiesības iesniegt deklarāciju par attiecīgo taksācijas gadu tās valsts ieņēmumu dienestā, kurā ir strādāts, ar mērķi atgūt pārmaksātos nodokļus. Nodokļu pārmaksa parasti veidojas, ja persona nav bijusi nodarbināta pilnu gadu, vai gada laikā ir mainījies atalgojums vai citi faktori, kas ietekmē nodokļu pārmaksas veidošanos.


EURES ir darba un mobilitātes portāls, kura mērķis ir sniegt informāciju, ieteikumus un darbā pieņemšanas pakalpojumus darba ņēmējiem un darba devējiem, kā arī jebkuram pilsonim, kurš vēlas gūt no personu brīvas pārvietošanās principa. EURES menedžere Ivonna Deisone stāsta, ka šobrīd Nodarbinātības Valsts aģentūra (NVA) īsteno vairākas apjomīgas programmas Eiropas Sociālā fonda projektos. Pie šīm programmā pieder bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība Latvijā, mūžizglītības pasākumi nodarbinātām personām, kā arī daudzas citas programmas, ar kurām var iepazīties NVA mājas lapā.


Dodoties darba meklējumos uz citu valsti, ir jāatceras, ka vienmēr pastāv riskantas un ekstrēmas situācijas. Lai no tādām izvairītos, ir jāņem vērā vairāki ieteikumi: savus personu apliecinošos dokumentus ir jāglabā pie sevis, tos nevienam nedrīkst uzticēt, pirms došanās ceļā ir jānoskaidro, kādi ir darba un uzturēšanās nosacījumi konkrētajā valstī, kā arī ir jāatstāj saviem draugiem vai tuviniekiem detalizētu informāciju par atrašanās vietu ārzemēs, norādot adresi un kontakttālruņu numurus, kā arī savas pases un līguma kopijas. Tāpat ir ieteicams izvēlēties legālu darbu, lai nepakļautu sevi gan veselību, gan dzīvību apdraudošiem riskiem.

Kategorijas