Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Svaru kausā Vaidava

Mārīte Dzene

2011. gada 10. maijs 18:13

4510

Lai gan Vaidava ir iekļauta aizsargājamu upju sarakstā, tomēr dabas aizstāvjiem nav bijis pa spēkam pretoties izņēmumam, kas pieļauj hidroelektrostacijas būvniecību vietā, kur gandrīz pirms 50 gadiem tāda ir bijusi. Tiesa, mazāka, jo tagad ūdenskrātuve applūdinās 44 hektārus.

“Man ir ļoti negatīva attieksme pret tādiem biznesa projektiem. Valsts pieļauj, ka privātpersona var celt hidrobūvi, kas neatgriezeniski sabojā upi un dabu, kas ir mūsu visu īpašums. Turklāt īpašnieks būs vienīgais pelnītājs, saņemto dubultu tarifu par saražoto elektrību, par ko maksājam mēs visi. Var redzēt, kādi ir mūsu vietvalži. Kā var apgalvot, ka apsveicama ir jebkura ekonomiskā darbība? Tā nerunā sava novada patriots. Manuprāt, vajadzētu saukt pie atbildības tos, kuri pagarināja būvatļauju. Ja pirms tās izsniegšanas būtu rīkota sabiedriskā apspriešana, tad HES netiktu celts,” satraukumu neslēpj alūksnietis Igors Dzilna.

Biologs Armands Roze atzīst, ka jebkurš HES uz upes ir tas pats, kas asinsvadu sistēmai trombs. Tā tiks sapostīta trīs veidos – gan tās straujtece, gan oļu sanesums, gan akmens krāvumi. Izcērtot kokus un krūmus, saule uzkarsēs ūdeni, tāpēc lašveidīgās zivis ies bojā.

“Man nekad nav šķitis, ka daru kait ko sliktu. Kādreiz uz Vaidavas ir bijušas 19 hidroelektrostacijas. Turklāt Karvas HES darbojās daudzus gadus, dodot enerģiju dzirnavām, gaterim, kā arī ražoja elektroenerģiju. Vēl var redzēt vecā aizsprosta vietu, ir saglabājusies ēka, uz kuru izbūvēta ūdens caurule. Žēl, ka pirms būvdarbu sākšanas neviens nepaskatījās, kāda aizaugusi un piegružota bija apkārtne – drupas un krūmi. Līdz ar HES būvi tiks sakārtota apkārtne un ierīkota peldvieta, kā arī piebraucamie ceļi un ūdens ņemšanas vieta ugunsgrēku dzēšanai. Hidroelektrostacijā tiks nodarbināti trīs līdz pieci cilvēki,” stāsta SIA “Patina” īpašnieks Aldis Stūriška.

Lasi vairāk 11.maija laikrakstā "Alūksnes Ziņas"vai pērc maksas rakstu šeit .

Kategorijas