Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Eņģeļtaure “skan” ar vairāk nekā 160 zvaniem

Mārīte Dzene

2013. gada 6. septembris 00:00

649


Alūksniešu Ingrīdas Ulmanes un Imanta Mucenieka dārzā pie Pullāna ezera koši zeltainiem ziediem priecē eņģeļtaure, kas ar vairāk nekā 160 zvaniem māj sveikas vasarai. Turklāt noziedējušo “tauru” vietā veras arvien jauni ziedu zvani.
“Eņģeļtaure šovasar zied īpaši krāšņi. Arī iepriekšējās vasarās ziedu bija daudz, Māris Salmiņš tos uzgleznoja, tāpēc tagad var salīdzināt. Šoreiz ir pārspēts viss iepriekš redzētais. Viens zars no smaguma nolūza, lai gan ir likti balsti, jo puķe nepārtraukti zied līdz pat salnām. Turklāt vakaros ziedi smaržo tā, ka aromātu var sajust tālu apkārtnē. Neaprakstāmā smarža varētu būt liliju, jasmīnu un matiolu aromātu savienojums,” stāsta Ingrīda un Imants.
I.Mucenieks pārliecinājies, ka vairāk ziedu ir tad, ja puķei neapgriež zarus. Kad jūtams salnu tuvums, eņģeļtauri ar visu podu, izmantojot ekskavatora kausu, ieceļ mašīnā un aizved uz AS “Latvijas autoceļu uzturētājs” Alūksnes ceļu rajona kantora ēku, kur strādā abi puķkopji. Tur foajē puķes pērn ziedēja līdz gadu mijai, kad tās pārstāja laistīt. Šogad nolemts turpināt laistīt, lai redzētu,  cik ilgi eņģeļtaures ziedēs. Tiesa, puķe ir ļoti jāmēslo. Kupli sazarojusī puķe aug podā, kas ir tikai nedaudz lielāks par spaini, tāpēc katru dienu tās laistīšanai vajag spaini ūdens kopā ar mēslojumu. Dārzā puķupodā aug vēl otra eņģeļtaure, kuras ziedi ir lielāki un rozā. Tai ziedkausu nav tik daudz. Un ir vēl cita šo puķu šķirne, kas aug dobē. Tās ziedi ir vērsti augšup, nevis liecas uz leju. Tā ir atšķirība starp viengadīgajām un daudzgadīgajām eņģeļtaurēm jeb datūrām, ko tautā sauc arī par velnāboliem.
Pirmo reizi Latvijā eņģeļtaures no Holandes ieveda 1994.gadā kā ziemas dārzu augus. Toreiz vēl neviens nezināja, cik skaisti šie ziedi var iekļauties dārza interjerā, augot brīvā dabā gan zemē, gan podos. Tiesa, Dievidamerikas subtropu augam nepatīk stiprs vējš un tieša, spilgta saule augu dienu. Tās var sasniegt 3 līdz 5 metru augstumu. Eņģeļtaures tāpat kā citi nakteņu dzimtas augi ir indīgas, tāpēc par tām labāk priecāties no attāluma. ◆

Kategorijas