Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Kokapstrādi apgūst skolēni un pieaugušie

Mārīte Dzene

2013. gada 13. septembris 00:00

120

Apes vidusskolā izveidotajā kokapstrādes inkubatora centrā trīs mēnešus vasarā strādāja gan jaunieši, gan pieaugušie, kuri vēlējās dot otro elpu kādai vecai mēbelei, apgūstot kokapstrādes iemaņas. Tā kā interese nav mazinājusies, bet augusi, arī oktobrī ir paredzēts dot iespēju apgūt un papildināt prasmes šajā darbā.


Līdzekļus piesaista ar
projektiem
“Projekts “Esi aktīvs! Esi radošs! Līdzdarbojies!”, kurā bija organizētas kokapstrādes nodarbības, ir beidzies. Tāpēc vajadzēs domāt, kā nodrošināt finansējumu nodarbībām. Iespējams, ka Latvijas – Igaunijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmā varētu iegūt finansējumu projekta īstenošanai, lai zēni varētu veidot savu uzņēmumu, izmantojot kokapstrādes inkubatora iespējas,” stāsta vidusskolas direktora vietniece Dina Meistere.
Kokapstrādes inkubators tika izveidots, īstenojot Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības projektu “Buy local”, kurā tika veikts ne tikai vidusskolas galdniecības telpu remonts, pielāgojot tās mācību vajadzībām, bet arī kombinētā kokapstrādes darbgalda, ēvelsolu, diska slīpmašīnas, koka virpas, dažādu zāģu, putekļu savācēja un nosūcēja, instrumentu asināšanas darbgalda, kā arī citu instrumentu un aprīkojuma iegāde. Iemaņas apgūt palīdz kokapstrādes nodarbību vadītājs Normunds Prazņicāns. “Padarīts ir daudz, un rezultāts ir bijis pūļu vērts. Turklāt darba procesā veidojas izpratne par koku un tā apstrādes dažādām metodēm. Vēloties atjaunot senas mēbeles, ir jāzina, kādi bijuši to pārklājumi agrāk un kādi tie ir tagad, kā tos noņemt un atjaunot,” skaidro N.Prazņicāns.

Arī pagastos vēlas apmācīt pieaugušos
Kokapstrādes inkubatora centrs atrodas Apē, taču tā filiāles ar mācību klasēm ir O.Vācieša Gaujienas vidusskolā, Sikšņu un Trapenes pamatskolā. Katrai skolai instrumentu veidi un apjoms ir atšķirīgs, taču arī tur ir paredzēts organizēt pamatiemaņu apgūšanu kokapstrādē ne tikai skolēniem, bet arī pieaugušajiem. Tā būtu iespēja apgūt prasmes un arī pārkvalificēties tiem, kuriem šobrīd nav darba. Diemžēl pagaidām šīs kokapstrādes darbnīcas izmanto galvenokārt skolēni mācību stundās un ārpus tām, kā arī tajās tiek gatavotas skolas vajadzībām nepieciešamas lietas. Trapenes pamatskolas direktors Aivars Maltavnieks iesniedzis projektu Sorosa fondā, lai saņemtu finansiālu atbalstu pieaugušo nodarbībām, taču tas nav guvis atbalstu. Gaujienas vidusskolā līdz šim nebija darbmācības skolotāja, kas varētu strādāt arī ar pieaugušajiem. Tagad tāds ir, tāpēc tiks apzināti interesenti un to apmācības iespējas. Sikšņu pamatskolas darb­mācības skolotājs ir N.Prazņicāns, tāpēc nodarbības pieaugušajiem nebūtu problēma. Taču nav bijusi pieaugušo interese par kokapstrādi. 

Pie vidusskolas atjauno zaļo klasi
Pašlaik Apes vidusskolā tiek atjaunota zaļā klase, kuras tapšanā iesaistās gan skolēni, gan skolas darbinieki un citi pieaugušie. “Trīs dienas nāca puiši un vīrieši, kas strādāja ar kokapstrādes instrumentiem – grieza, mērīja un gatavoja galdus, solus, krāsoja. Mēs ceram, ka atsaucīgi būs daudzi, kuriem ir kaut neliela saistība ar skolu. Viņi droši vien atradīs laiku 21.septembrī, lai ar savām idejām un darbu palīdzētu pabeigt zaļo klasi. Tur varēs notikt gan bioloģijas un dabaszinību, gan vizuālās mākslas, gan sporta stundas brīvā dabā. Protams, ir vēl citas ieceres, kā varētu izmantot zaļo klasi. Tā būs arī vieta, kur lietderīgi pavadīt brīvo laiku starpbrīžos vai pēc stundām,” uzsver D.Meistere.  N.Prazņicāns norāda, ka zaļo klasi varēs pilnveidot arī tad, kad tā būs pabeigta. “Galdi jau ir izgatavoti. Būs arī vairāku pakāpju slīdkalniņi, kā arī līdzsvara baļķis, ko iecerēts gatavot kāda dzīvnieka formā,” atklāj N.Prazņicāns. ◆

Kategorijas