Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Sakopsim vidi savai un citu drošībai!

Inga Vetere, VUGD

2013. gada 16. septembris 10:53

53

Viens no ugunsbīstamākajiem periodiem Latvijā ir pavasaris, kad ik dienas tiek reģistrēts desmitiem un pat simtiem kūlas ugunsgrēku, kuros izdeg zeme, sadeg ēkas un gūst apdegumus vai pat iet bojā cilvēki. Pavasarī cīņa ar kūlas ugunsgrēkiem ir jau cīņa ar sekām - ja rudenī lauki un arī pilsētas, dzelzceļa un ceļa malas būs sakoptas, nebūs kūlas, kam pavasarī degt. Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina zemes īpašniekus un pašvaldību vadītājus sakopt sev piederošās teritorijas, lai pavasarī samazinātu kūlas ugunsgrēku skaitu.

Šogad pirmais kūlas ugunsgrēks tika reģistrēts jau 8.janvārī Jelgavā, 3.līnijā, kur dega pērnā zāle 20m2 platībā. Nākamais kūlas ugunsgrēks tika reģistrēts 7.martā Liepājā, kur pērnā gada zāle dega 300m2 platībā. No 9. marta VUGD katru dienu reģistrēja vairākus desmitus kūlas ugunsgrēkus un šie ugunsgrēki beidzās vien maija beigās.

Šogad Latvijā reģistrēti 2316 kūlas ugunsgrēki, salīdzinoši 2012.gadā - 1824 kūlas ugunsgrēki, 2011.gadā – 1760 ugunsgrēki, 2010. gadā – 1695 ugunsgrēki, 2009.gadā – 2054 ugunsgrēki, bet 2008.gadā – 1092 ugunsgrēki.

Kūlas ugunsgrēku problēma ir ne vien laukos, bet arī pilsētās. Salīdzinot ar lauku rajoniem, pilsētā izdeg daudz mazākas zemes platības. Lai arī kūlas ugunsgrēku pilsētās ir mazāk, to bīstamība ir daudz augstāka, jo apbūve ir daudz blīvāka, un kūlas ugunsgrēki apdraud dzīvojamās mājas, saimniecības būves, vēsturiskos pieminekļus u.c. pilsētas objektus. Ugunsgrēku rezultātā tiek piedūmota un piesārņota pilsētas teritorija.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (turpmāk – LAPK) 179.panta ceturtajai daļai par kūlas dedzināšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām divsimt līdz piecsimt latiem vai piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecpadsmit diennaktīm, kā arī atbilstoši LAPK 51.panta otrajai daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no simt līdz piecsimt latiem, bet juridiskajām personām - no piecsimt līdz divtūkstoš latiem. Saskaņā ar LAPK 210.pantu pašvaldību administratīvās komisijas ir tiesīgas izskatīt šā kodeksa 51.panta otrajā daļā un 179.panta ceturtajā daļā paredzēto administratīvo pārkāpumu lietas.

Vienlaikus informējam, ka saskaņā ar Ministru kabineta 2004.gada 17.februāra noteikumu Nr.82 „Ugunsdrošības noteikumi” 21.punktu, zemes īpašniekiem (valdītājiem) jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šās prasības pārkāpšanu, atbilstoši LAPK 179.panta pirmajai daļai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests uzliek naudas sodu fiziskajām personām no divdesmit līdz divsimt latiem, bet juridiskai personai – no divsimt līdz tūkstoš latiem.

Kategorijas