Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Svētku brīvdienu laikā uzmanīgi jāapietas ar uguni

2011. gada 21. aprīlis 11:44

386

Visi Latvijas iedzīvotāji ar nepacietību gaida garās svētku brīvdienas, lai varētu atpūsties no ziemas pelēcīguma un pilnvērtīgi izbaudīt pavasara atnākšanu. Apdrošināšanas sabiedrības „Balta” un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pieredze (VUGD) rāda, ka diemžēl tieši pirmo pavasara svētku laikā pieaug dažādu negadījumu skaits, kas skar iedzīvotājus un to īpašumu. Biežākās nelaimes ir saistītas ar pašu cilvēku neuzmanību, atpūšoties un rīkojoties ar uguni.

VUGD pieredze rāda, ka šādu negadījumu skaits pieaug tieši līdz ar pavasara sākumu un pirmajiem iedzīvotāju centieniem sakopt savus īpašumus vai arī atklāt grillēšanas sezonu. Kopš gada sākuma reģistrēti jau 2665 ugunsgrēki, un tajos, bojā gājuši 62 un cietuši 100 cilvēki. Savukārt „Baltā” šogad jau ir saņemts 61 atlīdzību pieteikums par dažādām ugunsnelaimēm, kurās cietušas klientu mājas un iedzīve. Pašlaik zaudējumu kopējā vērtība sasniedz jau 350 tūkstošus latu.

Viena no lielākajām problēmām, ar ko nākas saskarties ugunsdzēsējiem, ir pērnās zāles jeb kūlas dedzināšana, kas vēl joprojām ir izplatīta visā Latvijā. Šogad jau ir fiksēti 700 kūlas ugunsgrēki, kuru rezultātā izdegusi zeme 474 ha platībā, ir arī nopostītas ēkas un apdegumus guvis cilvēks. Savukārt pagājušajā gadā kopumā ir fiksēti 1695 kūlas ugunsgrēki.
„Kūlas dedzināšana ir tīša ļaunprātīga rīcība, kas ne vien nodara kaitējumu dabai, bojājot augsni un sadedzinot dzīvās radības, bet arī apdraud pašus dedzinātājus, apkārtējos cilvēkus un to īpašumus. Der atcerēties, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un par šādu rīcību var tikt piemērots naudassods. Turklāt, ja šādas ļaunprātīgas darbības rezultātā cieš īpašums, tad visā Latvijā pieņemtā apdrošināšanas prakse nosaka, ka par šādiem negadījumiem apdrošināšanas atlīdzība netiek izmaksāta,” skaidro Kristians Pudans, AAS „Balta” valdes loceklis.

2010.gadā AAS BALTA kopumā ir saņēmusi 212 apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par ugunsgrēku nodarītiem zaudējumiem mājokļiem un to iedzīvei. Kopumā aizvadītā gada laikā par šiem negadījumiem atlīdzībās ir izmaksāti 830 tūkstoši latu. Ugunsnelaimes visbiežāk klientus piemeklēja janvārī un februārī, kad kopumā saņemti 55 atlīdzību pieteikumi, kas skaidrojams ar auksto laiku un pastiprināto apkures sezonu.

VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Umulis skaidro: „Vēlamies aicināt ikvienu iedzīvotāju atcerēties, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta, turklāt tā ir arī bīstama gan īpašumam, gan apkārtējiem, jo šādu degšanu ir grūti kontrolēt un tā var strauji pāraugt nozīmīgā ugunsnelaimē ar bēdīgām sekām. Turklāt nedrīkst aizmirst par elementāru piesardzību, arī kurinot ugunskurus un grilus, – jāparūpējas par to, lai atklātas liesmas tuvumā nebūtu viegli degoši priekšmeti un lai ugunskura vieta būtu attiecīgi norobežota, novēršot pēkšņu uguns izplatīšanos.”

Kategorijas