Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Mazais plastikāta palīgs nelaimē

Dace Diržine

2013. gada 20. septembris 00:00

0

Krītot slēpošanas trasē, lauzta kāja, ūdensparkā, paslīdot uz flīžu grīdas, pārsista galva, piedzīvojumu kalniņos pēkšņi kļuvis slikti un piemeklējis ģībonis, neplānotas dzemdības pirms laika, acs trauma – šīs ir tikai dažas situācijas, kad latviešu tūristiem ārzemēs bijusi nepieciešama neatliekama ārsta palīdzība, kas nav lēts prieks. Taču tikai daļēji no lielajiem tēriņiem paglābj līdzpaņemtā Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK).
Tomēr arvien vairāk cilvēku sākuši apzināties kartes lietderību, tādēļ pieprasījums pēc tās divu gadu laikā audzis par teju 20 tūkstošiem. Kādas ir kartes priekšrocības un kā pareizi rīkoties, lai par ārsta palīdzību ārzemēs nebūtu jāmaksā, stāsta Nacionālā veselības dienesta speciāliste Evija Štālberga. 

Ārstē kā savējo
Situācijās, kad jādodas ārpus Latvijas, vienmēr ieteicams apdrošināt sevi un veselību. Ja gadījumā ārzemēs būs nepieciešama ārsta palīdzība, tas lieti noderēs, jo medicīnas pakalpojumi visā pasaulē ārvalstniekiem ir dārgi. Privāto kompāniju piedāvātās veselības apdrošināšanas polises nav lētas, tāpēc bieži vien nauda tām tiek pažēlota. Tomēr ieteicams nenoslinkot un pieteikties EVAK, kas Latvijas iedzīvotājiem iegūstama par brīvu. «EVAK ir plastikāta karte, kas apliecina cilvēka tiesības ES dalībvalstīs, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē īslaicīgas uzturēšanās gadījumā saņemt valsts garantētu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi tādā pašā apmērā un ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi ir vietējiem iedzīvotājiem,» skaidro E.Štālberga.
Ja cilvēks dodas neilgā braucienā uz citu ES dalībvalsti – atvaļinājumā, komandējumā vai mācīties –, ieteicams līdzi paņemt EVAK, ko par brīvu var pieteikt un saņemt Nacionālajā veselības dienestā un tā filiālēs visā Latvijā. Ceļojuma laikā, karti uzrādot, būs pieejama visa nepieciešamā veselības aprūpe un būs vieglāk saņemt ārstēšanas izdevumu atmaksu, kad atgriezīsieties mājās. Karte apliecina jūsu tiesības uz veselības aprūpi. Tā ir fizisks pierādījums tam, ka esat apdrošināts kādā ES valstī, tātad nepieciešamības gadījumā bez bažām varat doties pie vietējā ārsta un lūgt medicīnisko palīdzību. «EVAK darbojas tajās ārstniecības iestādēs, kuras attiecīgajā valstī sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, tas ir līdzīgi kā pie mums, ne privātajās ārstu praksēs. EVAK nesedz pacienta iemaksas un līdzmaksājumus, ja attiecīgajā valstī tādi ir noteikti, kā arī transportēšanas izdevumus,» skaidro speciāliste.

Noskaidrot pirms
brauciena
Karte derēs tikai, lai saņemtu neatliekamu un nepieciešamu palīdzību – lai novērstu dzīvībai bīstamu stāvokli, kā arī veselības pasliktināšanās gadījumā, lai pirms laika nevajadzētu pārtraukt ceļojumu un atgriezties mājās, piemēram, infarkta vai smagas saindēšanās gadījumā, skaidro E.Štālberga.
Ja esat paņēmis līdzi savu EVAK, jums ir tiesības uz ārstēšanos, lai gan jārēķinās ar to, ka samaksas un kompensācijas noteikumi dažās valstīs mēdz atšķirties, tāpēc to vēlams noskaidrot jau pirms plānotā brauciena. Piemēram, Latvijā par uzturēšanos slimnīcā pacienta līdzmaksājums ir 9,50 latu, bet citās valstīs tā var būt daudz lielāka summa, piemēram, 50 eiro. Tā kā EVAK pacientu iemaksas un līdzmaksājumus nesedz, jāapsver, vai nav vērts iegādāties kādu no Latvijas apdrošināšanas kompāniju piedāvātajām polisēm, skaidro E.Štālberga.  
Neatliekamās un nepieciešamās medicīniskās palīdzības apjomu un veidu izvērtē ārstējošais ārsts, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli un paredzamo uzturēšanās laiku.

Zvanīt 112
Ejot pie ārsta ārzemēs, EVAK karte noteikti jāņem līdzi. Veselības aprūpes un sociālā nodrošinājuma sistēmas dažādās valstīs mēdz atšķirties. Citur par vizīti jāmaksā tieši ārstam un kompensācija pēc tam jāpieprasa, citur tas notiek netieši ar veselības apdrošināšanas sistēmas starpniecību. Ir valstis, kurās var izvēlēties, pie kura ārsta doties, taču citur ārstnieciskos izdevumus atlīdzinās vienīgi tad, ja cilvēks būs gājis pie ārsta, kurš ir akreditēts valsts veselības aprūpes sistēmā. Privāto veselības aprūpi EVAK nesedz.
Kā var noskaidrot, vai ārsts strādā privātajā vai valsts sektorā? «Ārstam tieši jāpavaicā, vai viņš ir iesaistījies valsts veselības aprūpes sistēmā un vai pieņem Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Skaidri norādiet, ka nevēlaties, lai jūs ārstētu kā privātu pacientu!» stāsta E.Štālberga. Kā izsaukt ārstu ārzemēs? Jebkurā ES valstī, lai saņemtu neatliekamo palīdzību, var zvanīt pa bezmaksas tālruni 112.

Ja karte aizmirsta vai tās nav
EVAK priekšrocības iespējams izmantot situācijās, kad pacients nevar pagaidīt, līdz atgriezīsies mājās, piemēram, lai ieģipsētu lauztu kāju. Ja par šāda veida ārstēšanu vietējiem iedzīvotājiem nekas nav jāmaksā, izdevumu nebūs arī Latvijas pilsonim. Ja tomēr vajadzēs segt līdzmaksājumu, tad ne tādu kā ārvalstniekiem, bet daudz zemāku – tādu, ko maksā vietējie.
Jūsu izdevumus atlīdzinās pēc tās valsts noteikumiem, kurā ārstējaties. Tomēr EVAK nekompensē izdevumus par repatriāciju, glābšanu kalnos un nekompensē nozagtas mantas vērtību, tāpēc ieteicams noslēgt ceļojuma apdrošināšanas līgumu, kas segtu šos riskus. Ja cilvēks devies uz ārvalstīm un EVAK aizmirsis paņemt līdzi, kartei beidzies derīguma termiņš vai tā vispār nav iegūta, bet svešumā nepieciešama pirmā medicīniskā palīdzība, par to būs jāmaksā pēc ārzemju cenrāža. Taču arī šādos gadījumos Latvija saviem iedzīvotājiem cenšas palīdzēt. «Ja, atgriežoties no ārzemēm, Nacionālajam veselības dienestam uzraksta iesniegumu un klāt pievieno apliecinošus dokumentus, čekus, ka tiešām bijusi nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība, mēs to izskatām, un pozitīva apstiprinājuma gadījumā var saņemt izdevumu atmaksu,» piebilst E.Štālberga, atgādinot, ka EVAK karte derīga trīs gadus, pēc tam tā jāatjauno. ◆


◆ Kārlis devās uz Franciju, lai nodarbotos ar alu tūrismu. Vienā alā nepaveicās un viņš tajā iesprūda, tāpēc zvanīja glābšanas dienestam, kas Kārli atbrīvoja. Atgriezies mājās, viņš saņēma rēķinu ar astronomisku summu, ko nācās samaksāt, jo glābšanas pasākumus EVAK nesedz.

◆ Ieva ar lauztu roku bija spiesta doties komandējumā uz Vāciju. Kad roka sāka sāpēt, viņa aizgāja pie ārsta. Atgriezusies mājās, Ieva saņēma rēķinu par ārstēšanu, ko viņas valsts veselības apdrošināšana atteicās kompensēt, jo ārsts viņu bija pieņēmis kā privātu pacienti.

◆ Tā nepalīdzēs nokārtot repatriāciju. Ja cilvēks nopietni saslimis vai cietis smagā nelaimes gadījumā kādā citā ES valstī un
viņš vai tuvinieki vēlas,
lai tiktu pārvests atpakaļ uz Latviju, nepieciešama atsevišķa apdrošināšana.

◆ Karte nenodrošina veselības aprūpi privātajā sektorā un nepalīdz atgūt izdevumus par iepriekš plānotu ārstēšanos citā ES valstī – tad spēkā ir citi noteikumi.

◆ Karte nesedz pacientu iemaksas un līdzmaksājumus.

Ja iedzīvotājs īslaicīgi dodas:
◆ atpūtas vai tūrisma braucienā;
◆ studēt vai mācību praksē;
◆ komandējumā vai biznesa braucienā;
◆ meklēt darbu (atrodot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā iedzīvotājs strādā).

Raugieties, lai ārzemēs izvēlētais ārsts būtu akreditēts valsts veselības aprūpes sistēmā, jo privāto veselības aprūpi EVAK nesedz.

Kategorijas