Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Apdraudēta lauku mazo veikalu eksistence

2011. gada 19. aprīlis 10:27

1570

Veikaliņu īpašnieki: „Esam cīnījušies gadiem, bet izturības mērs ir pilns. Elektrības cenu kāpums ir teju pēdējais piliens.”

Mazo veikalu īpašnieki ir izmisumā – elektrības tarifu kāpuma dēļ nāksies paaugstināt cenas, lai gan iedzīvotāju pirktspēja jau tāpat mazinās. Īpaši smagi tas jūtams lauku reģionos. Daudzviet ciemā ir tikai viens veikals, kas turklāt pilda arī sabiedriskā centra funkciju. Diemžēl šobrīd situācija ir tāda, ka, iespējams, daudzus mazos veikaliņus nāksies slēgt.

Jaunie elektrības tarifi stājās spēkā no šā gada 1. aprīļa. Divarpus gadu laikā elektrības cena kāpusi jau par vairāk nekā 50 procentiem. AS „Latvenergo” skaidro, ka tarifu paaugstināšanu diktē importētās elektroenerģijas cenu pieaugums, dabasgāzes sadārdzināšanās, kā arī infrastruktūras sistēmas pakalpojumu izmaksas. Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce paudis, ka jaunais tarifu plāns esot „sociāli atbildīgs” un balstās uz „sociālā taisnīguma principiem – tie, kas vairāk patērē elektroenerģiju, arī attiecīgi vairāk izjutīs tarifa izmaiņas.”

Latvijas tirgotāju kooperācijas AIBE pārdošanas nodaļas vadītājs Mareks Kudulis šo situāciju dēvē par absurdu: „Tā ir klaja neiedziļināšanās reālajā situācijā, vienpusējs skatījums! Pārtikas veikaliem ir sava specifika, visu tā mikroklimatu un darbību faktiski nodrošina elektrība: saldētavas, vitrīnas, apgaismojumu, kondicionierus utt. Absurdi ir apgalvot, ka mazs lauku veikaliņš pelna daudz tāpēc, ka daudz patērē elektrību! Jau tā šie mazie veikaliņi, kas, starp citu, nereti ir arī savdabīgs vietējās sabiedriskās dzīves centrs, balansē uz izdzīvošanas robežas. Jebkurš, pat mazākais trieciens, šo līdzsvaru var izjaukt.” Jāpiebilst, ka Latvijas tirgotāju kooperācija AIBE šobrīd apvieno 470 tirdzniecības vietas. Veikalus, kuri atrodas gan pilsētās, gan laukos visā Latvijā, pārvalda vietējie uzņēmēji.

Ilze Līce ir saimniece četriem veikaliem – divi atrodas Viesītē, divi – Viesītes novadā. Lai gan allaž bijusi uzņēmīga un nekad nav padevusies, tagad Ilze teic, ka nu pat viņai rokas nolaižas: „Vienmēr esmu bijusi aktīva cīnītāj, bet šobrīd mācas virsū vienaldzība un izmisums. Izturība jau nav bezgalīga! Nu jau pieļauju iespēju, ka veikalus var nākties arī slēgt, jo spēka vairs nav. Elektrības patēriņš ir pietiekami liels, un cenu kāpums jūtams jau tagad. Labi, ka esam Latvijas tirgotāju kooperācijā, citādi savus veikaliņus man jau sen nāktos slēgt. Tagad ir vieglāk – zemākas iepirkuma cenas, var rīkot dažādas akcijas, mēs regulāri tiekamies, apmaināmies ar informāciju, mācāmies, domājam kopā, kā un ko labāk darīt. Vislielāko stresu patiesībā rada neziņa par to, kas, kad un kā būs. Nenoteiktība ir pats ļaunākais. Labi, kad krīze sākās, bija grūti, bet tagad likās, ka nu jau lēnām iet uz augšu, un atkal – bums! Nākamā bedre. Skumīgi.”

Santa Neilande saimnieko trīs veikalos Talsu novadā, turklāt viens no tiem, Spārē, ir šajā vietā vienīgais veikals. Viņa cenas gan pagaidām nav paaugstinājusi, bet par nākotni neko apgalvot neņemas: „Pagaidām vēl izdzīvot varu, bet kā būs tālāk – nezinu. Par valdības attieksmi pret mums kā uzņēmējiem un darba devējiem vispār pat domāt negribas – mūs vienkārši ignorē, nedzird. Elektrības cenu kāpums noteikti ietekmēs, jo uz katru veikalu tiek patērēti vairāk nekā 1000 kW. „Pateicoties” tarifu paaugstināšanai, kāpušas arī iepirkuma cenas. Spārē mūsu veikals ir vienīgais, un, ja to slēgsim, nezinu, ko darīs vietējie iedzīvotāji.”

Grigorijs Sidorčiks ir Bēnes Patērētāju biedrības valdes priekšsēdētājs. Izdzīvot esot grūti: „Pārtikas ražošanas izmaksas arvien pieaug. Elektrības patēriņš ražošanā un arī veikalos ir ievērojams. Par elektrību maksājam līdz pat septiņiem procentiem no ieņēmumiem. Ja „noēdīsim” apgrozāmos līdzekļus, nāksies celt cenas, iespējams, uz rudens pusi līdz pat pieciem procentiem. Ekonomikas ministrs jau pārtikas ražotājus un uzņēmējus nedzird. Runājam kā caur stikla sienu. Monologa teātris. Ja valdība nesapratīs, ka jāuzklausa uzņēmēji, viņu priekšlikumi un reālā situācija, tad drīz vien Latvijas Darba devēju konfederācijai būs pēdējā sapulce – darba devēju vienkārši vairs nebūs. Tas ir sāpīgi, jo patiesībā, veidojot saprātīgu plānošanu un sakārtotu likumdošanu, Latvijā ir iespējams gan strādāt, gan ražot, gan labi pelnīt.

Grigorijs Sidorčiks min vēl kādu, naudā nemērāmu aspektu: „Akcijas preces tagad ir 40 procenti no visa pārdotā apjoma! Šobrīd cilvēki vairs tā nepēta izcelsmes valsti, visas E vielas, bet skatās tikai to, kas ir lētāks. Un lētāks ne vienmēr ir labāks. Cilvēki nedomā, ko tas nodarīs veselībai, kas būs pēc gada, pēc mēneša, kā tas iespaidos bērnu veselību pēc 10 vai 12 gadiem, jo ģimeni vajag pabarot šodien. Cenu kāpums spiež cilvēkus pirkt mazkvalitatīvu pārtiku, jo tā ir lētāka.”

Kategorijas