Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Visā Latvijā notiks "Izlīguma nedēļa"

2011. gada 11. aprīlis 08:23

407

Lai plašāk informētu sabiedrību un veicinātu procesa virzītāju izpratni par izlīguma iespējām kriminālprocesā, kā arī rosinātu pozitīvu konfliktu risināšanas kultūru Latvijā kopumā, Valsts probācijas dienests (VPD) sadarbībā ar Norvēģijas Nacionālo mediācijas dienestu, Tieslietu ministriju (TM), Sabiedriskās politikas centru "Providus" un Eiropas Savienības (ES) māju visā Latvijā jau otro gadu pēc kārtas rīko akciju "Izlīguma nedēļa"."Izlīguma nedēļa" sākas šodien, un tā norisināsies līdz 15.aprīlim.

Lai informētu par izlīguma kriminālprocesā attīstību un praksi ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, šodien plkst.10 VPD konferenču zālē, kas atrodas Rīgā, Dzirnavu ielā 91, notiks preses konference, kurā piedalīsies VPD vadītājs Aleksandrs Dementjevs, dienesta Izlīguma nodaļas vadītāja Diāna Ziediņa un Norvēģijas Nacionālā mediācijas dienesta vecākā eksperte Grū Rusšlande. Preses konferencē tiks sniegta informācija arī par "Izlīguma nedēļas" pasākumiem.

Kā norādīja Pakalne, "Izlīguma nedēļas" laikā Rīgā un citās Latvijas pilsētās notiks informatīvi pasākumi, diskusijas un semināri ekspertiem, studentiem, skolēniem un citiem interesentiem par VPD organizēto izlīgumu.

Izlīguma pamatā tiek izmantota Taisnīguma atjaunošanas pieeja, ko pasaulē plaši pielieto, lai apzinātu to personu, kuru intereses aizskartas noziedzīgā nodarījuma dēļ, vajadzības un lai mazinātu noziedzīgā nodarījuma izraisītās sekas. Izlīgums ir brīvprātīgs sarunu process, kurā piedalās cietušais un persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu. Izlīgumu vada neitrāla persona - VPD apmācīts un sertificēts starpnieks, kurš pārzina konfliktu risināšanas tehnikas. Starpnieks palīdz uzturēt starp iesaistītajām pusēm konstruktīvas un miermīlīgas sarunas, lai iesaistītās puses spētu atrast savstarpēji pieņemamu risinājumu.

2010.gadā strauji kritās ierosināto izlīgumu skaits. Atbildīgie speciālisti skaidro, ka tas ir saistīts ar Kriminālprocesa likumā pieņemtajiem grozījumiem, kas nosaka, ka no 2009.gada 1.jūlija līdz 2012.gada 31.decembrim VPD organizē un vada izlīgumus tikai pirmstiesas kriminālprocesa laikā. Ja 2009.gadā tika ierosināti 745 izlīgumi, tad 2010.gadā - 440 izlīgumi, kas, salīdzinot ar 2009.gadu, ir par 304 izlīgumiem jeb 59% mazāk.

Neraugoties uz to, ka ierosināto izlīgumu skaits pērn samazinājās, 30% gadījumu izlīgumā iesaistītās puses panāca vienošanos un izlīga ar nosacījumiem, bet 19% gadījumu izlīga bez nosacījumiem. Tas pozitīvi raksturo ne tikai izlīguma, kā konfliktu risināšanas mehānisma efektivitāti, bet arī iesaistīto pušu spējas miermīlīgā ceļā atrisināt konfliktus un VPD starpnieku augsto profesionalitāti, palīdzot iesaistītajām pusēm pašām pieņemt lēmumu par risinājumu, norāda TM.

2010.gada 22.aprīlī tika pieņemti un 26.maijā stājās spēkā grozījumi likumā "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem", kas nosaka, ka arī gadījumos, kad tiesnesis lemj jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu bērnam un saskata iespēju uz izlīguma pamata izbeigt lietu, ir iespējams izlīgums. Ja par attiecīgo nodarījumu Krimināllikumā ir paredzēta kriminālatbildība, izlīgumu organizē VPD. Gadījumos, kad noziedzīgu nodarījumu ir paveikuši nepilngadīgie, izlīgums tiek uzskatīts par vienu no efektīvajiem līdzekļiem turpmākai noziedzīgo nodarījumu prevencijai.

Kategorijas