Kad rokas un kājas kā bluķi
Dace Diržine
Pensionētā skolotāja jelgavniece Vija Kreicuma visu mūžu bijusi aktīva dzīvesveida piekritēja – daudz ceļojusi, staigājusi kājām. Viņai ne prātā nenāca, ka vecumdienās tieši kājas būs tās, kas par sevi liks visvairāk manīt. Pirms gada Vijas kundzei kājas sāka izteikti pampt, nejutīgi kļuva ceļgali – bija grūtības no sēdus pozīcijas piecelties kājās un otrādi. Nemaz nerunājot par apaviem – satūkušo potīšu dēļ kājām nebija iespējams uzdabūt ne slēgtas kurpes, ne zābakus. Sievietei konstatēta limfātiskā kāju tūska.
Cīnās saviem spēkiem
Pirms gada Vijas kundzei sāka pampt kājas. Sākumā mediķiem bija aizdomas, ka vainīgs ir kāds trombs vai vēnu plīsums. Izmeklēšana uzrādīja, ka kāju pampšana saistīta ar limfātiskās sistēmas traucējumiem. Pacientei tika izrakstīti medikamenti, četru mēnešu laikā pampumam bija jāpazūd, bet pat pēc gadu ilgas medikamentu lietošanas efekta nebija. V.Kreicuma stāsta, ka pēc ārstu ieteikumiem kājas tinusi elastīgajās saitēs, taču arī tas rezultātu nedeva – staigāt un piecelties vienalga bijis ļoti grūti. «Sāku arvien vairāk interesēties par savu problēmu, daudz lasīju dažādu literatūru un uzgāju ļoti labu krievu grāmatu, kurā smalki aprakstīts arī par limfātisko tūsku. Grāmatā atradu arī vairākas tautas receptes, kas palīdz skalot limfātisko sistēmu. Ticiet vai ne, bet tagad bez spieķa un sāpēm varu noiet pat vairākus kilometrus,» pieredzē dalās Vijas kundze. Protams, neiztrūkstoša ikdienas nodarbe jelgavniecei ir kāju izmasēšana, lai uzlabotu asinsriti un limfu darbību, kā arī regulāra vingrošana un staigāšana.
Uzskata par nolemtību
Limfa ir bezkrāsains, caurspīdīgs šķidrums, kas pēc sastāva līdzinās asins plazmai. Viens no tās galvenajām uzdevumiem ir nodrošināt šūnas ar barības vielām. Limfa apskauj katru ķermeņa šūnu. Cilvēka ķermenī ir vidēji viens līdz divi litri limfas, un limfātiskās sistēmas garums organismā mērāms 200 tūkstošu kilometru garumā. Limfmezgli nav tikai kakla, cirkšņu vai aizauss rajonā, kā daudzi domā, bet arī kājās, padusēs un citās ķermeņa daļās – kopumā ap 400. Limfātiskie mezgli pilda vairākas funkcijas, tajā skaitā aizsargfunkciju, apmaiņas funkciju, piedalās imunitātes izstrādē. Cilvēka imūnsistēma ir ļoti sarežģīta un līdz galam vēl neizpētīta, tieši tā pasargā no baktēriju klātbūtnes, dažādiem mikroorganismiem, toksīniem, no ļauno šūnu attīstības, alergēniem un vīrusiem.
Informācijas par limfātisko tūsku bieži vien trūkst ne tikai plašākai sabiedrībai, bet arī pacientiem, kas sirgst ar šo problēmu, jo daudzi uzskata, ka tā ir nolemtība un neko nav iespējams mainīt, stāsta Dr.Mauriņa Vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgs, flebologs Juris Rīts. Daudzi pacienti pat nenojauš, ka viņiem ir limfātiskās sistēmas patoloģija, kas var būt gan iedzimta, gan dzīves laikā iegūta. Šādu pacientu ar kāju vai roku tūsku ir samērā daudz, tikai viņi parasti nav informēti, ka palīdzība meklējama pie flebologa.
Nogaidīt – bīstami
Limfātiskās problēmas mēdz būt gan sievietēm, gan vīriešiem. Piemēram, limfostāzi ļoti bieži rada pārslimota tā dēvētā roze, kas patiesībā ir streptokoku infekcija un izplatās pa limfas ceļiem. Limfātiskās sistēmas bojājumus izraisa arī citas infekcijas – šaurajos limfvados veidojas strutas, kas bojā limfvadu sieniņas, un tie noslēdzas. Bojājumus var veidot arī traumas un operācijas, kas visbiežāk saistītas ar kāju lūzumiem. Katrs grieziens operācijas laikā traumē arī limfas ceļus, tādēļ vēlāk attīstās limfostāze jeb limfas sastrēgums. «Sievietēm pēc krūšu onkoloģiskām operācijām, kad no paduses tiek izņemti praktiski visi limfmezgli, ļoti bieži parādās limfātiskā rokas tūska. Arī vēlīnos periodos – trīs četrus gadus pēc operācijas. Roka nopampst visā garumā,» stāsta J.Rīts.
Ārsts uzsver, ka Latvijā ir ļoti daudz pacientu ar iegūtu roku vai kāju limfātisko tūsku, bet daļa pie ārsta nevēršas un ar problēmu kaut kā mēģina sadzīvot. Arī ģimenes ārsti nereti grēko – šādus pacientus cenšoties ārstēt medikamentozi ar vēnu saslimšanām paredzētiem vai, vēl ļaunāk, – urīndzenošiem medikamentiem.
Ja pēkšņi sāk pampt kājas, noteikti jādodas pie flebologa, lai veiktu ultraskaņas duplekssonogrāfijas izmeklējumu un diagnosticētu problēmu, iesaka J.Rīts Nereti pacientiem ar limfātisko tūskai slimāka un apjomīgāka ir viena kāja, līdzīgi, kā tas ir arī venozas mazspējas gadījumā, tādēļ būtiski ir noteikt pareizu diagnozi.
Atvieglo dzīvi
Kāpēc veidojas pampums? Pamatceļš, pa kuru limfa plūst, tiek noslēgts, un veidojas tūska. J.Rīts uzsver, ka limfātiskās sistēmas patoloģijas pavisam izārstēt nevar, pat ķirurģiski. Ja arī tas pasaulē tiek darīts, rezultāts ir īslaicīgs vai tā nav vispār.
Lai limfātiskā tūska neradītu diskomfortu un citas veselības problēmas, ir vairākas metodes, kā to mazināt. J.Rīts skaidro, ka viena no visbiežāk ieteiktajām ir elastīgo saišu izmantošana. Proti, vietas, kur veidojas tūska, speciālā tehnikā notin ar elastīgajām kompresijas saitēm. «Saitē gan kājas, gan rokas. Pacients pats to pareizi nevar izdarīt, bet saišu siešanas tehniku iespējams apgūt kādam no pacienta radiniekiem,» mudina flebologs.
Taču, lai sasniegtu rezultātu, nosaitētās vietas «jādarbina», lai strādātu muskulatūra un pampums pakāpeniski mazinātos. Pēc pāris dienām saites atkal jāpārtin, jau ciešāk. Pēc vairākām reizēm tūkumam jāsamazinās vai uz kādu laiku pat jāizzūd pavisam.
Otra metode, kas tiek izmantota ārstēšanā, ir limfodrenāžas procedūra, kad kājas ieauj speciālos gaisa zābakos. Procedūras pamatā ir organisma fizioloģisko procesu aktivizēšana, sekmējot «liekā» šķidruma un vielmaiņas gala produktu izvadīšanu no organisma, tādējādi samazinot tūsku. Pēc tūskas mazināšanas pacientam jālieto speciālas kompresijas zeķes vai cimdi. Limfodrenāžas procedūras piedāvā arī skaistumsaloni un ne velti. Tās profilaktiski vielmaiņas aktivizēšanas nolūkos ir ieteicamas cilvēkiem ar sēdošu darbu un mazkustīgu dzīvesveidu, kā arī tiem, kas bieži lido.
Vijas kundzes pieredze liecina, ka rezultātu var panākt arī ar manuālām masāžām un vingrošanu.
Var iedzīvoties amputācijā
Limfātiskajai tūskai ir dažādas smaguma pakāpes. Ja problēmu laikus diagnosticē, to iespējams pilnīgi likvidēt un pacients turpina pilnvērtīgi dzīvot un strādāt, ievērojot ārsta norādījumus. Ielaistu problēmu sauc par elefantiāzi jeb «ziloņa kāju» vai «ziloņa roku», kas var izraisīt pat invaliditāti. J.Rīta praksē bijusi kāda paciente, kas pie ārsta vērsās tad, kad vairākus gadus dzīvojusi ar ļoti smagu roku tūsku, kam pievienojusies arī kāju tūska. Problēma bijusi tik ielaista, ka mediķiem nācās nopietni domāt, kā glābt pacientes roku, lai to nenāktos amputēt.
Nosacījums ir pavisam vienkāršs: tiklīdz cilvēks ievēro, ka viņam vienā vai abās kājās veidojas tūska, galvenais uzdevums ir noskaidrot, kāda rakstura tūska tā ir. Tāpēc jādodas pie flebologa, kurš veiks izmeklēšanu, izskaidros tūskas iemeslu un ieteiks pareizāko ārstēšanu. Nevienam nenāk par ļaunu pārbaudīt kāju asinsvadus arī profilaktiski, pat ja nav ne mazāko sūdzību, jo katram pašam ir jārūpējas par savu veselību un slimību profilaksi. ◆
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"