Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Iepazīstina ar tautas apģērba daudzveidību

Ilze Bogdanova

2011. gada 11. februāris 08:00

2876

Apģērba vēsture savā ziņā uzskatāma par sabiedrības dzīves spoguli. Laika gaitā mainījušies priekšstati par skaisto, pēc kuriem cilvēki, atkarībā no savām iespējām tos realizēt, veidojuši savu dzīves vidi un apģērbu.

Ar to, kāda bijusi latviešu tautas apģērba attīstība un tā nēsāšanas tradīcijas, sākot no 12.gadsimta līdz mūsdienām, iepazīstina Alūksnes muzeja jaunākā izstāde "Tautas apģērbs un mode". Vienlaikus tā sniedz ieskatu, cik dažāds kopumā var būt ikdienā valkājams apģērbs un stila elementi, kas raksturo latviešu modi. Apģērbs pases vietā

Izstāde uz Alūksni atceļojusi no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja. To veidojusi muzeja darbiniece, tekstilmāksliniece Inese Jakobi, bet materiāla izpēti veikusi Dr.hist. Anete Karlsone, kas ir Latvijas Universitātes aģentūras "LU Latvijas Vēstures institūts" Etnoloģijas nodaļas pētniece.

"Tas, ko mēs šodien saucam par tautas tērpu, ir ļoti specifisks nosaukums. Tā drīzāk ir mūsu attieksme pret vienu konkrētu vēstures mirkli, taču būtībā tautas apģērba vēsture ir daudz bagātāka un daudzpusīgāka," atklāj I.Jakobi.

Tā, piemēram, līdz pat 19.gadsimtam, apģērbs sabiedrībā kalpojis par sava veida "pasi".

"Apģērbs raksturoja cilvēka vietu sabiedrībā. Pēc izskata uzreiz varēja redzēt, vai pretī nāk latvietis vai vācietis, vai tā ir jauna vai precēta meita un kāda darba darītājs viņš ir," skaidro izstādes veidotāja.

Pēc dzimtbūšanas atcelšanas, mainījās arī cilvēku iespējas izpausties apģērbā.

"Ja mēs esam brīvi, tad, ja gribam, varam ģērbties, kā gribam - kaut vai kā kungi," tābrīža attieksmi akcentē I.Jakobi. Tāpat savu ietekmi atstājuši zinātniskie atklājumi, pateicoties kuriem tērpi kļuvuši krāšņāki un daudzveidīgāki.

Papildina ar tautas tērpiem

Ar mūžam mainīgo mijiedarbību starp tradicionālo un moderno latviešu tautas apģērbā iepazīstina vairākas planšetes, kurās apkopots bagātīgs ilustratīvais un informatīvais materiāls. Savu roku izstādes veidošanā pielikušas Alūksnes muzeja darbinieces. Izmantojot muzeja krājumus, izstāde papildināta ar uzskatāmo materiālu - sievietes un vīrieša tautas tērpiem. Izstāde Alūksnes muzejā būs skatāma līdz 25.martam.

Kategorijas