Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Vēzim patīk panika

Mārīte Dzene

2011. gada 4. februāris 09:40

2336

Alūksnē ārste - onkoloģe Ārija Bertuka nu jau gadsimta ceturksni pilda psiholoģiski smagāko ārsta darbu – palīdz cīnīties un uzveikt vēzi. Izdzirdot šo diagnozi, daudzi ļaujas panikai, jo nav nekāds noslēpums – ļaundabīgi audzēji ir otrais biežāk sastopamais nāves cēlonis. Kāda ir situācija un ko varam darīt, lai neļautu vēzim ierāpot savā dzīvē?.Par to saruna Pasaules pretvēža dienā.

- Vai tiesa, ka vēzim patīk pesimisti?
- Man šķiet, vēzim patīk panika! Tiklīdz cilvēks krīt panikā, viņam, iespējams, samazinās imunitāte. Tāpēc jau   pirmajā sarunā ar pacientu, kurā informēju – visticamāk, ir audzējs, uzsveru – nedrīkst padoties panikai. Tiesa, arī pesimisms un mūžīga gaušanās par visu neko labu nevar dot. Cilvēks bez darba un naudas ir pārstresojies. Kāda viņam var būt imunitāte? Kad cilvēks ir pārmocījies fiziski un garīgi, tad tas kļūst neaizsargāts.

- Lai nekristu panikā, ir vajadzīga ticība. Kam ticēt – ārstam, dziedniekam, Dievam?
- Jebkam! Viss ir vajadzīgs, ja tas palīdz. Tagad Ārstniecības likums nosaka, ka pacientiem ir jāsaka taisnība. Tas nozīmē, ka saprotami ir jāizstāsta un jāizskaidro, ar kādu slimības un ārstniecības gaitu vajadzēs  rēķināties. Protams, ka diagnoze “vēzis” satrauc. Tomēr jāmēģina to pieņemt un sākt ārstēties. Ja palīdz Dievs, labi.  

- Atceros, ka bijāt ieteikta „Latvijas lepnumam”, jo protat atrast pareizos vārdus šādās situācijās un likt noticēt sev.
- Nezinu, kurš pacients ir rakstījusi ieteikuma vēstuli par mani, bet tādu situāciju ir daudz. Saņemu apsveikumus, kuros pacienti pateicas par psiholoģisko atbalstu. Man šķiet, ka to esmu iemācījusies – palīdzēt salikt visu pa plauktiņiem, lai notiktu tā, kā tam ir jānotiek. Mēģinu sniegt atbalstu un radīt drošības izjūtu. Ir svarīgi uzsvērt, ka diagnoze nav spriedums, lai gan ārstēšanās būs ilga, iespējams, pat gadu. Tiesa, gadās arī, ka kāds tieši otrādi – ir jānobaida, lai saprastu, ka nevar jokot. Ja cilvēks ir vieglprātīgs, tad viņam diagnoze ir jāpasaka stingrāk.

Vairāk lasi laikraksta "Alūksnes Ziņas" 4.februāra numurā vai pērc maksas rakstu šeit

Kategorijas