Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Nosaka gada augu un dzīvnieku

2011. gada 12. janvāris 11:00

481

Latvijas Botāniķu biedrība par gada augu izvēlējusies ķekarpapardi, savukārt Latvijas Dabas muzejs par gada dzīvnieku pasludinājis sikspārni. Tas tiek darīts, lai ieinteresētu cilvēkus vērot dabas dārgumus sev apkārt.

Alūksnes novada Jaunannas pagasta “Ievugravās” Agris Veismanis ir izveidojis paparžu kolekciju.

Tajā ir divas no piecu sugu ķekarpapardēm. A.Veismanis atzīst, ka šīs papardes ir ļoti grūti ieaudzēt, tomēr viņš mēģina. Tie ir mazi daudzgadīgi augi, kas maz atgādina papardes, kādas esam paraduši redzēt. “Ķekarpaparžu lapām ir divas daļas – auglīgā un neauglīgā. Uz auglīgās daļas attīstās sporangiji, kuros nobriest sporas. Bet neauglīgā daļa ir katrai sugai citāda, pēc kuras tās var atšķirt,” stāsta A.Veismanis. Ķekarpapardes ir reti vai pat ļoti reti sastopami augi ne vien Latvijā, bet visā Baltijas jūras reģionā. Biežāk sastopama ir pusmēness ķekarpaparde, kas ir līdz 20 centimetrus augsts augs, kas aug sausos biotopos – pļavās, mežmalās, skrajos priežu mežos. To ieraudzīt var tikai vasaras sākumā, jo pēc tam augs pastāv tikai augsnē. Ticējumi vēsta, ka ķekarpaparžu sporangiju sastati vasaras saulgriežos norāda virzienu, kurā meklējami aprakti dārgumi.

Latvijas Dabas muzejā rīt, 13.janvārī, pulksten 12.00 tiks pasludināts gada dzīvnieks – sikspārnis – Eiropas platausis. Tā ir viena no visapdraudētākajām sikspārņu sugām Latvijā. Eiropas platausi var saukt par konservatīvu dzīvnieku, jo tas par mājvietu izvēlas vecu muižu pagrabus un nekoptus muižu parkus. Zināms, ka četru sugu sikspārņi mitinās Gaujienā, J.Vītola memoriālā muzeja “Anniņas” bijušās alus darītavas pagrabos. Pagaidām nav noskaidrots, vai starp tiem ir arī Eiropas platausis. Aicinot saglabāt dzīvesvietas šim sikspārnim, tiek domāts arī par citām dzīvnieku sugām, kuras nespēj pielāgoties mūsdienu apstākļiem.

Kategorijas