Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Atrod pirmos senos priekšmetus

Diāna Lozko

2014. gada 1. augusts 00:00

317

Alūksnes Pilssalā senās Marienburgas viduslaiku pils teritorijā uzsākta arheoloģiskā izpēte. Tā tiek plānota līdz 21.augustam, bet jau tagad izrakumos atrasti vairāki interesanti priekšmeti.


Izpēti vada arheologs Uldis Kalējs, kurš līdzīgu darbu Marienburgas pilsdrupu teritorijā ir veicis arī iepriekš. Kopā ar profesionāļiem šī vasara būs saistoša arī desmit Alūksnes skolēniem, kurus Alūksnes novada pašvaldība nodarbinās arheoloģiskās izpētes darbos Nodarbinātības Valsts aģentūras izsludinātajā skolēnu nodarbinātības projektā, tā līdzfinansējumam atvēlot 2355 eiro.
Arheoloģiskā izpēte noris 10 reiz 15 metrus lielā izrakumu laukumā galvenās pils vietā līdz kādreizējam tās pagalma līmenim. Izrakumi varētu norisināties ilgāk par noteikto termiņu, jo rakšanas apstākļi attiecīgajā objektā ir smagi. Izpētes laikā visi notiekošie darbi un atklājumi tiek aprakstīti un fiksēti fotoattēlos vai zīmējumos. Senlietas un citus nozīmīgus atradumus darbu veicēji nodos Alūksnes muzejam.
“Atvēlētais izpētes laukums atrodas pils iekšpagalmā un daļēji arī uzsēžas uz pils korpusa. Šī vieta izvēlēta tādēļ, ka ir vispiemērotākā, lai sāktu kompleksu izpēti, virzoties tālāk uz visām pusēm. Izpētes darbu sākotnējā posmā ir vairāk fiziska darba, noņemot celmus, augšējo zemes kārtu, tīrot gruvešus, taču arī tie ir vērtīgs avots, kur var atrast būvdetaļas, lodes un citas liecības no pils pastāvēšanas laika, īpaši no tās beigu posma. Darbs ir smags. Kad raksim tālāk, tad redzēsim, kā tas dabā izskatās, jo pašlaik vadāmies tikai pēc 17.gadsimta pils plāna. Rokam līdz pils kādreizējam iekšpagalma līmenim. Tad tiks apsekoti mūri un pēc tam tiks plānoti konservācijas darbi,” norāda U.Kalējs. Viņš uzsver, ka pilsdrupu konservācija ir nepieciešama, jo atraktās pils daļas ir jāsaglabā. “Ja nebūtu domas tās konservēt, tad nebūtu arī jēgas rakt vaļā,” teic U.Kalējs.

(Turpinās no 1.lappuses)

Alūksnes viduslaiku pils ir valsts nozīmes arheoloģiskais un arhitektūras piemineklis. Savulaik tai bijusi nozīmīga loma Alūksnes kā apdzīvotas vietas izveidē un attīstībā, šobrīd Livonijas ordeņa pilsdrupas ir svarīga kultūrvēsturiska liecība. Lai šo objektu saglabātu arī nākamajām paaudzēm, Alūksnes novada pašvaldība ir uzsākusi nopietnu izpēti un plāno veikt kritiskāko pilsdrupu mūru posmu konservāciju, kā arī citas aktivitātes pilsdrupu attīstībai un popularizēšanai.
Pašvaldības plānu primāri konservēt pilsdrupu mūrus, lai tos saglabātu, par pareizu atzinis arī restaurācijas speciālists Rihards Platais, kurš jūlijā apmeklēja Alūksni un tikās ar pašvaldības pārstāvjiem, kā arī apsekoja pilsdrupas.
Arheoloģiskā izpēti saskaņā ar iepirkuma procedūras rezultātiem veic SIA „Archeo” par kopējo summu 12 880 eiro. Noslēdzot izpēti, SIA „Archeo” pašvaldībai iesniegs pārskatu par paveikto un konstatēto, kā arī atzinumu par turpmāk veicamajām darbībām saistībā ar atsegtās arheoloģisko izrakumu vietas nostiprināšanu, konservēšanu un nosegšanu. ◆

Kategorijas