Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Dzīvespriekam: Lai «lellīte» turas pirkstā

Ilze Vainovska

2010. gada 15. decembris 15:18

709

Tinot marles metrus uz puikas kārtējo reizi pārsistā ceļgala, vienmēr pie sevis nopūšos – pēc maza brīža viss mans meistarojums būs nost tik un tā. Celis taču kustas! Leikoplasts arī nav nekāds glābējs. Pēdējo reizi izdomāju uzmaukt apsējam tādu labu lietu kā tīkliņu un – kļūdījos ar apkārtmēru! Skrēju uz aptieku divreiz. Ne velti medicīnā pārsiešanas zinātnei un mākslai ir pat savs nosaukums – desmurģija.

Piesegt un pasaudzēt
Pārsēja uzdevums ir nepieļaut netīrumu, infekcijas iekļūšanu brūcē, bet pārsiešana sākas ar pušuma apstrādi – dezinfekciju, atgādina Rīgas Stradiņa universitātes Liepājas filiāles lektore Inga Stūre. Nobrāzumiem, nelielām brūcēm parasti pietiek, ja tos nomazgā ar ūdeni un ziepēm. Turklāt, pirms ķerties klāt brūcei, dezinficē tās apkārtni, var izmantot arī spirta šķīdumu. Auksts, tekošs ūdens ilgāku laiku būs nepieciešams tikai tad, ja ir apdegums vai dzīvnieka kodums. Nelielus svešķermeņus – granti, skabargas utt. – izņem ar pinceti, visgrūtāk pamanāmas ir stikla lauskas.

Nekādā gadījumā virs brūces neliek vati vai citu pūkainu materiālu, bet gan marli. Ja grieziens ir neliels, izmanto leikoplastu – brūci savelk ar dažiem «tiltiņiem». Jāņem vērā, ka arī zem modernajiem, «elpojošajiem» leikoplastiem var veidoties alerģiskas ādas reakcijas.

Pārsējam jābūt fiksētam, marle nedrīkst šļūkāt šurpu turpu, traumējot brūci un kavējot dzīšanu. Piemēram, ceļgalu labāk notīt, nevis ar leikoplasta strīpiņām mēģināt pieķibināt marles tamponu. Celi, elkoni var pārsiet divējādi, populārāks paņēmiens ir «astoņnieks» – sāk no brūces vietas, un tad aiziet divi loki uz augšu, divi uz leju. Vai pa vienam lokam. Locītavu svarīgi fiksēt dabīgā pozā, viegli ieliektu, piekodina I.Stūre. Nevajadzētu ignorēt ieteikumu roku ar traumētu elkoni pakārt kaklā, nekustināt. Nenodrošinot miera režīmu, ar laiku var veidoties locītavas somiņas iekaisums.

Modernas iespējas

Elastīgais tīkliņš, ko izmanto pārsēju fiksēšanai, tiek ražots astoņos dažādos izmēros – no pirksta līdz rumpja resnumam. Ja aptiekā iegādātais liekas pārāk garš, nevajadzētu steigties griezt īsāku – malas vēl mazliet uzrullēsies, un beigās būs par īsu pārsēja noturēšanai.

Aptiekās nopērkama ne tikai parasta balta marle, bet arī brūngana, elastīga un pašlīpoša, kas nav jānostiprina, lieliski turēsies, piemēram, ap pirksta galu un – kā liecina pieredze – noder arī kaķu spalvainajām kājām, no kurām parastā marle tiek viegli noplucināta. Gan jāņem vērā pašlīpošās marles mīnuss – to velti mēģināt samitrināt kādā uzlējumā un izmantot kompresēm.

Grūti dzīstošām brūcēm ir speciāli ar medikamentiem un parafīnu piesūcināti plāksteri – ja mājās ir kopjams pacients, nekautrējieties konsultēties ar kādu medmāsu, ko jaunu desmurģija piedāvā tieši jūsu gadījumam.

Kategorijas