Iedzīvotāji kaunina deputātus
„Ņemiet vērā arī iedzīvotāju viedokli savos balsojumos!” – šāda prasība izskanēja iedzīvotāju sapulcē Mālupē, ko otrdien rīkoja Alūksnes novada dome. Mālupieši ir nemierā ar novada deputātu lēmumu par ūdenssaimniecības nodošanu SIA „Rūpe”, tādēļ ar savu iesniegumu tagad vērsīsies pašvaldībā.
Lai „Rūpe” varētu veikt pārņemšanu, ieskaitīšanu pamatkapitālā un nebūtu jāveic sertificēta novērtēšana, kas maksāšot tūkstošiem latu, iecerēts pamatlīdzekļus novērtēt zem 500 latiem atbilstoši Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumam. Par tik zemu vērtējumu mālupieši ir sašutuši, jo tā nav patiesā cena. Mālupē nav iecerēts tuvākajā laikā piesaistīt Eiropas naudu ūdenssaimniecības sakārtošanai, jo šos darbus pirms dažiem gadiem pašvaldība jau paveikusi saviem spēkiem. V.Vilks gan domā – arī mālupieši tomēr neizspruks no Eiropas naudas, radot jaunus pieslēgumus, sakārtojot vecās trases. „Vai ir lietderīgi padomju laika caurules novērtēt augstu, par lielu naudu nopirkt un pēc pāris gadiem atstāt tās zemē, ieguldot jaunas par Eiropas naudu? Loģikas nav. Turklāt pašvaldības pienākums nav sniegt ūdenssaimniecības pakalpojumus, bet gan tos organizēt, deleģējot specializētiem uzņēmumiem,” skaidroja V.Vilks. Neatbildēts palika jautājums, vai arī turpmāk uz vietas pagastā būs ūdenssaimniecības uzraudzības speciālists, jo V.Vilks atzina, ka „”Rūpē” nav darbinieku ķeksīša pēc”.
Kā samaksās?
Iedzīvotāji interesējās, kāda būs norēķinu sistēma, ja būs jāsadarbojas ar „Rūpi”, kam ir tikai bezskaidras naudas norēķini caur bankām vai internetu. „Ir noslēgts līgums ar „Latvijas Pastu” un atvērts PNS konts. Pensionāri, kas caur šo kontu saņem arī pensijas, varēs norēķināties bez komisijas maksas, pārējiem būs jāmaksā. Šonedēļ „Rūpe” ar „Latvijas Pastu” noslēdza līgumu, ka komisijas maksa būs 35 santīmi par ūdeni, kanalizāciju un sadzīves atkritumiem. Arī turpmāk paliks spēkā esošais ūdens tarifs – tas palielināsies vien uz pievienotās vērtības nodokļa pamata,” uzsvēra V.Vilks. Viņš atzina – savstarpējo norēķinu kārtība būs sīki atrunāta līgumā, ko katrs klients slēgs ar „Rūpi”. Ja ūdens patēriņš mēnesī ir niecīgs vai atkritumus vajadzēs izvest retāk, arī maksājumus varēšot veikt retāk. Iedzīvotāji taujāja, vai samaksāt varēs sava pagasta pārvaldē pie kasiera, kur komisijas maksas nebūs. Pašlaik visās pagastu pārvaldēs nav kases aparātu, bet sapulcē izskanēja ierosinājums novadam tos sarūpēt, lai iedzīvotāji varētu samaksāt arī pagastā. Iedzīvotāji uzstāja, ka viņi par 500 latiem neatdos Mālupes ūdenssaimniecību „Rūpei”, tādēļ tagad ar iesniegumu vērsīsies novada domē.
Labākus ceļus nesola
Mālupiešiem bija daudz jautājumu par valsts ceļu slikto stāvokli: kad paredzēts melnais segums uz ceļa Alūksne – Liepna, kāpēc šoziem pirms sala grants seguma ceļš līdz Mālupei nav nogreiderēts un tagad sasalis vienās bedrēs, kāpēc augustā labotais ceļa posms Maliena – Mālupe uzreiz pēc pirmajām lietavām bija bedrains? „Latvijas valsts ceļu” Alūksnes nodaļas vadītāja vietnieks Juris Priednieks atzina – pagaidām melnais segums uz Liepnas ceļa nav bijis un netiek plānots. Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins pauda, ka asfalts uz Liepnas ceļa būtu lietderīgāk nekā atbalstītais vecais projekts par asfalta klāšanu uz Zaicevu, tomēr to vairs nevarot izmainīt. „Uz Zaicevu būs kontrabandas štrāse. Ja izlīdzināsies degvielas un cigarešu cenas, tad šim ceļam būs arī cita nozīme – tūrisma attīstībai un citam,” secina A.Fomins. J.Priednieks skaidroja - šogad ziema iestājās strauji, uzreiz pēc lietavām, tādēļ bija grūti noķert brīdi, kad var greiderēt. Savukārt posmam Maliena – Mālupe, kur augustā atjaunoja grants segumu, esot objektīvi iemesli, kādēļ tik ātri radās bedres. „Objekta izsolē vinnēja negodprātīgs uzņēmējs, kas uz ceļa neizveda visu plānoto materiāla apjomu. „Latvijas valsts ceļi” objektu nepieņēma ekspluatācijā, laiks vilkās un radās bedres, bet atlikušo grants daļu pēc tam izveda uz šā paša ceļa, bet citā vietā,” stāstīja J.Priednieks.
Gaida skolas siltināšanu
Runājot par izglītību, mālupieši interesējās par novadā apkopoto informāciju saistībā ar ēku siltināšanu un kad tā gaidāma Mālupes skolai. Pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Arita Prižavoite atzina – energoefektivitātes pasākumi Mālupē plānoti tuvākajos trīs piecos gados: pamatskolā, dzīvojamajā mājā „Pīlādži”, siltumtrašu nomaiņa, kā arī piebūve ar dušām un garderobēm pie pamatskolas angāra. Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Laima Aigare atzina – Mālupes skolā ir augsta izglītības kvalitāte, labs pedagogu sastāvs, labi rezultāti mācību olimpiādēs. „Diemžēl arī šajā skolā krītas bērnu skaits, kas pašlaik ir 62. Liepnas, Mālupes un Malienas pagastā daudzi ir pievērsušies lauksaimniecībai – tas vēl notur bērnu skaitu skolās,” sacīja L.Aigare. Savukārt Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa atzina – situācija sociālajā jomā arī Mālupē ir saspringta. 198 personām šogad kaut vienu dienu bijis piešķirts maznodrošinātas personas statuss, kas ir vairāk nekā ceturtajai daļai pagasta iedzīvotāju.
Atbildes nesaņem
Bez atbildes palika zemnieka Mārtiņa Augstkalnieša jautājums nosaukt kaut vienu piemēru, kas Mālupē uzlabojies pēc iestāšanās novadā? Atbilde netika saņemta uz jautājumu, kādēļ deputāti augustā balsoja pret Liepnas vidusskolas ieceri mācīt traktortehnikas programmu, lai gan paši slavē šīs puses ļaudis par sakoptiem laukiem. „Teica, ka šos 1600 latus novirzīs citur – kur tad tā palika? Bija žēl lauku bērniem – kauns! Deputātiem rūp tikai pilsēta – laukos pusotra gada laikā nekas nav uzlabojies! Pilsēta ir dominējošā,” sacīja kāds sirmgalvis. Viņam piebalsoja citi, secinot – dzīve pagastā ir sliktāka nekā pirms novada izveides. Ieva Malteniece interesējās, kādus projektus plāno novads, lai pagastos atgrieztos cilvēki, pretī saņemot atbildi, ka tā ir valsts kopējā politika: radīt darba vietas laukos. A.Prižavoite secina – mālupiešiem šķiet, ka nekas nenotiek, jo viņi jau pirms novada izveides saviem spēkiem daudz ko sakārtoja. „Pēc projektu skaita un ieguldītajiem naudas līdzekļiem laukiem nav pamata teikt, ka tie ir apdalīti. Turklāt nākotnē nav doma mālupiešu ieceres neīstenot,” apgalvoja A.Prižavoite.
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"