Vai Alūksnes mežos apmetas lāči?
Ik pa laikam mūsu mežos tiek manīts kāds ķepainis. Nesen pa lācim mednieki redzējuši Jaunlaicenes un Mālupes mežos. Kamēr rudens vēl ir silts, tie klejo apkārt, turklāt acīmredzot paliks tepat uz ziemas guļu.
Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris Laimonis Kļaviņš pavasarī informēja, ka ir uzskaitīti 11 lāči. Tiesa, vairāk – 7 – Balvu, bet pa 2 – Alūksnes un Gulbenes novadā. Viņš secina, ka iepriekš lāči atnāca pāri robežai no Igaunijas un Krievijas, bet pagājušajā ziemā tie tepat ir arī gulējuši ziemas miegu. Valsts mežu dienesta medību daļas vadītāja vietnieks Jānis Āboliņš, uzskata, ka Alūksnes, Balvu, Gulbenes un Madonas pusē kāds ķepainis varētu apmesties arī uz pastāvīgu dzīvi. Tomēr vēl par agru domāt, ka šī kādreiz tradicionālā, bet 19.gadsimtā nežēlīgi izmedītā meža dzīvnieka populācija Latvijā varētu atjaunoties.
Pagaidām trūkst pierādījumu, ka lāči te sagaida ģimenes pieaugumu. Tiesa, pirms pāris gadiem Gaujienas kolektīva mednieks Aleksandrs Smirnovs meža izcirtumā redzēja lāceni ar diviem lācēniem. Kad tie nebūs atsevišķi gadījumi, tad lāču populācija varētu atjaunoties. Mūsu meži ir šai dzīvnieku sugai labvēlīgi, pietiekami biezi un bagāti ar ogām. “Šis process netiks mākslīgi veicināts vai kavēts. Turklāt cilvēkiem ir jāpierod pie lāču klātbūtnes, jāiemācās sadzīvot ar šo lielo, simpātisko, taču plēsīgo zvēru,” norāda J.Āboliņš. Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta izdotajā bukletā ir stāstīts, kas jādara, satiekoties ar lāci. Galvenais esot dzīvnieku netraucēt un ļaut viņam iet savu ceļu.
Dabas aizsardzības pārvaldes informācija liecina, ka novembrī lāči ir redzēti arī Ainažu un Mērnieku pusē. Mednieki spriež, ka lāči šurp mūk no Igaunijas, kur tos ir atļauts medīt. Turpretim Latvijā tie var justies brīvi, jo ir aizsargājami dzīvnieki. Par lāča nogalināšanu sods ir bargs – 10 līdz 15 minimālās mēnešalgas. Turklāt medniekiem tā esot laba zīme – satikt lāci. Tomēr viņi atzīst, ka lāči nodara lielu skādi. Tie ēd jaunos dzīvniekus, it sevišķi siltās un mitrās ziemās, kad nevar aizmigt un klejo apkārt īgni un izsalkuši. Ziemā sastapšanās ar lāci var būt daudz bīstamāka nekā vasarā. Šobrīd lāči uz ziemas guļu vēl netaisās – laiks ir silts un sniega arī nav.
Novembra sākumā lāci sastapuši Salacgrīvas novada mednieki. Pēc viņu stāstītā lāča ķepas nospiedums atbilst 46.apavu izmēram. Tiek secināts, ka lācis noteikti ir vietējais, jo redzēts arī pērnruden. Kā liecina Valsts meža dienesta novērojumi, lāču skaits esot stabils pēdējos 20 gadus.
Kategorijas
- Laikraksta sludinājumi
- Pērk
- Pārdod
- Dažādi
- Pakalpojumi
- Maina
- Izīrē
- Vēlas īrēt
- Dāvinu
- Darbs - meklēju
- Darbs - piedāvāju
- Pazudis / Atrasts
- Līdzjutība
- Sludinājumi
- Transports
- Nekustamais īpašums
- Darbs un izglītība
- Izklaide
- Mājdzīvnieki
- Dažādi
- Mājsaimniecība
- Lauksaimniecība
- Labsajūta un veselība
- Celtniecība
- Elektronika
- Pērk
- Pārdod
- Forums
- Mana dzīvesvieta
- Cilvēki
- Izklaides iespējas
- Sanāca kā vienmēr...
- Ir ko teikt?
- Izklaide un kultūra
- Transports un satiksme
- Pilsēta
- Darba devēji
- Citos portālos
- Diena.lv
- Db.lv
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Sarunas par dzīvi
- Latvija pēc 90
- 8778
- Konkursi
- Mīlestības stāstu konkurss
- Blogi
- Afiša
- Koncerti
- Teātra izrādes
- Izstādes
- Sports
- Balles un diskotēkas
- Bērniem
- Filmas
- Citi pasākumi
- Dievkalpojumi
- Jauniešiem
- Senioriem
- Svētki
- Piemiņas pasākumi
- Izlaidumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Cope un medības
- Dzive laukos
- Veselība
- Sports
- Politika
- Vēlēšanu ziņas
- 10. Saeimas vēlēšanas
- 11. Saeimas vēlēšanas
- Kultūra
- Konkursi
- Vietējās ziņas
- Skolu ziņas
- Pasaules ziņas
- Latvijas ziņas
- Policijas ziņas
- Skola Kanaviņu kalnā
- Senioriem
- Vēlēšanas 2017
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Statiskas lapas
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Teritoriālās reformas krustcelēs
- Izklaide
- 13. Saeimas vēlēšanas
- Slēpņošanās spēle "Discover the city"
- Koronavīruss
- "Unikālas kultūras tradīcijas Alūksnes un Apes novadu pierobežā"