Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Godina valodu un folkloru

Agita Auziņa

2010. gada 1. novembris 08:34

706

Kopjot, glabājot un godājot pašu vērtīgāko – dzimtās puses valodas un folkloras īpatnības, jau desmito reizi Māriņkalnā izskanējuši Valodas un folkloras svētki. Tie ir Ziemera pagasta folkloras ansambļa loloti, mīlēti un nu jau par neiztrūkstošu tradīciju iedibināti svētki.

Atskatās uz bijušo
Apaļās jubilejas pasākums iesākās ar atskatu uz deviņiem iepriekšējiem svētkiem. Pirmie Valodas un folkloras svētki notika 2000. gada oktobrī un bija veltīti Krišjāņa Barona 165. dzimšanas dienai. Turpmākajos gados svētki bija veltīti tādām tēmām kā “Bērni iepazīst valodu un folkloru”, “Valoda un folklora mūsdienās”, “Kopīgais un atšķirīgais latviešu un lietuviešu valodā un folklorā”, “Valoda un folklora mūsmājās”, “Mīlestība valodā un folklorā”, “Valoda un folklora pasakās”, “Mana valoda mūžam nezudīs” un “Folklora bērnu acīm”. Arī šiem, desmitajiem, svētkiem tika piešķirta sava nokrāsa godinot bagātīgo rudentiņu - “Rudeniski es dziedāju...”.

Pasākuma otrajā daļā uzstājās svētku viesi - dejotāji no Hānjas un Rouges pagastiem Igaunijā, ar kuriem Ziemera pagasta folkloras ansamblim jau izveidojusies ilgstoša sadarbība, kā arī folkloras kopa “Pampāļi” no Saldus novada Pampāļu pagasta, kas Valodas un folkloras svētkos piedalījās pirmo reizi.

Briediņu dzimtas iedibināta tradīcija
Sākotnēji ideja par Valodas un folkloras svētkiem radusies latviešu valodas pētniecei, profesorei un novadniecei Dacei Markus.  Svētku tradīciju nemaz ne tik tālajā 2000.gada rudenī iedibināja Daces māmiņa Gita Briediņa, kas tobrīd bija pagasta folkloras kopas vadītāja, bet nu skaisti iesākto turpina Ilze Briediņa.  Vērts pieminēt, ka folkloras tradīcijas Ziemera pagastā tiek koptas un skandētas  kopš 1963.gada.

Nu jau desmit gadu laikā Valodas un folkloras svētki kļuvuši  krāsaināki, daudzveidīgāki un   pulcē arvien vairāk un vairāk ne vien svētku dalībnieku, bet arī klausītāju. Svētki par mīļiem kļuvuši gan  pašiem Ziemera pagasta ļaudīm, gan kaimiņpagastos, blakus novados un pat pārrobežā dzīvojošajiem. Labi aizsāktā svētku tradīcija noteikti tiks turpināta un jau nākamajā rudenī, kad tiek solīti 11.valodas un folkloras svētki.

Vairāk foto šeit .

Kategorijas