Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Malka kļūst dārgāka

Līga Vīksna

2010. gada 1. oktobris 07:18

1988

Pieprasījums pēc malkas ir palielinājies – tāpat kā malkas cena, tādēļ uzņēmumiem, kas sagatavo malku pārdošanai, pašlaik darba pilnas rokas.

Izstrādāt mežu – grūts darbs
Piecus gadus SIA “Canis” gādā jauktu skuju koka un lapu koka malku, pārsvarā vietējam tirgum. Uzņēmuma īpašnieks Agris Kreicis uzsver – malkas cenu tirgū diktē lielie kokmateriālu uzpircēji un Igaunijas tuvums, kur arī sliktas kvalitātes malka maksā par diviem latiem kubikmetrā dārgāk nekā pie mums. Šā iemesla dēļ arī SIA “Canis” apsver iespēju malku pārdot Igaunijas tirgū. Agrāk SIA “Canis” malku piegādāja arī privātpersonām, bet tagad – tikai iestādēm un uzņēmumiem. “Grūtības cirsmās palielinās. Ja pirms pieciem gadiem 8 stundu laikā varējām nozāģēt 20 kubikmetrus, tad tagad šajā pašā laikā - uz pusi mazāk. Cirsmas, kas bija ceļmalās, ir izzāģētas – palikuši purvi, tālās distances pusotra kilometra attālumā. Izvedot malku no meža tik tālu, peļņas uzņēmējam nav – tikai algu strādniekiem var samaksāt. Nodokļu slogs valstī ir palielināts, cenas tehnikai, degvielai, eļļām paaugstinājušās, bet strādnieku vēlme strādāt apzinīgi ir samazinājusies uz pusi. Izstrādāt mežu ir ļoti grūts darbs, turklāt visur prasa apjomu – mazos spēlētājus tirgum nevajag. Privātpersonas savus mežus arvien retāk vēlas nodot izstrādei, bet “Latvijas valsts mežiem” ir augstas cenas,” saka A.Kreicis.

Ažiotāža par bargu ziemu
SIA “Deiwoss” īpašnieks Andis Kaktiņš secina – pieprasījumu pēc malkas nosaka laika apstākļi, jo malkas cena sadārdzinājās jau pēc pagājušā gada bargās ziemas. Viņš vērtē, ka zināmu ažiotāžu par malkas cenu uztur arī izplatītās ziņas, ka šogad gaidāma vēl bargāka ziema, tādēļ iedzīvotāji veido  krājumus. “Iemesls tam ir arī eksports, jo pagājušajā ziemā un arī pašlaik ir pietiekami labs Eiropas tirgus kamīnmalkai, briketēm, granulām. Uzņēmumā kokskaidu briketes ražojam trešo gadu - pagājusī ziema bija pirmā, kad iztirgojām visus krājumus no noliktavām, un šī vasara bija pirmā, kad intensīvi presējām briketes. Otrs mūsu uzņēmums gatavo malku vietējam tirgum – pieprasījums pēc tās kopš pagājušās ziemas joprojām nav mazinājies,” stāsta A.Kaktiņš. Viņš atzīst – tā kā tiek strādāts uz apjomu, malkas cena pēdējā laikā uzņēmumā nav mainīta, bet nav izslēgts, ka cena varētu paaugstināties par 10 procentiem, jo par 1 līdz 2 latiem kubikmetrā ir palielinājusies cena izejmateriālam.

Nepārdomāta valsts politika

SIA “ALVI Serviss” īpašnieks Alvis Bukans norāda – viņa uzņēmumā sagatavotās malkas cena, salīdzinot ar pagājušo gadu, palielinājusies par trim latiem. “Joprojām vispieprasītākā  ir lapu koka malka. Pēc pagājušā gada bargās ziemas daudzi veido malkas krājumus, tādēļ darba ir daudz. Kokmateriālu tirgū ekonomiskā situācija sāk uzlaboties, jo cena lēnām paaugstinās, bet malkas cena pašlaik līdzinās tai, kāda tā bija pirms trim gadiem. Tiesa, tagad uzņēmēji arvien vairāk ražo šķeldu,” saka A.Bukans. Citādās domās ir eksportuzņēmuma, kokogļu ražotnes SIA “KRK Vidzeme” direktors Ralfs Jansons. Viņš uzsver – malkas cena sadārdzinājusies uz pusi, jo latvieši to izved uz Skandināvijas valstīm – īpaši Zviedriju, kur ir cita maksātspēja. “Pašlaik milzīgos daudzumos no Latvijas tiek izvests apaļkoks, bet vietējiem ražotājiem trūkst izejvielu. Piemēram, Krievijā apaļkoksnei ir piemērota izvedmuita, bet mēs Latvijā savu apaļkoku tik izvedam, no Krievijas vairs importēt nevaram. Tā ir nepārdomāta valsts politika,” norāda uzņēmējs.

Kategorijas