Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Prioritātes - vēsture un daba

Līga Vīksna

2015. gada 8. jūnijs 07:00

686

“Kariņa situācija” kādreizējā Zeltiņu kodolraķešu bāzes teritorijā un trīsdimensiju makets  dabas un ainavu parkam “Veclaicene” - tādas ir Alūksnes novada pašvaldības tuvākās ieceres tūrisma attīstīšanai.

Pērn pašvaldība akcentēja četras teritorijas, kur vēlas intensīvāk attīstīt tūrismu:  Alūksne, Viktora Ķirpa Ates muzejs Kalncempjos, kādreizējā padomju armijas kodolraķešu bāze Zeltiņos un Veclaicene ar savu ainavisko teritoriju. Maija tautsaimniecības komitejas sēdē novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers prezentēja šobrīd paveikto un tuvākās ieceres Zeltiņu un Veclaicenes tūrisma iespēju attīstīšanā.

Grib sadarboties
“Alūksnes novada nākotne patiešām ir cerīga – ja uzbūvēsim veselības centru Alūksnē un uz to brauks apmeklētāji, mums jāgatavojas, lai ir, ko vēl rādīt novada teritorijā, un lai viņi pie mums uzturētos pēc iespējas ilgāk,” uzskata Dz.Adlers. Raķešu bāzes teritorija Zeltiņos esot apsekota vairākkārt, izzinātas īpašumtiesības.

“Iebraucot teritorijā, saskatām vietu, kur varētu būt informācijas punkts un stāvlaukums – pie ieejas teritorijā. Šobrīd tur ir grausts, kas nepieder pašvaldībai, mērķis būtu to nojaukt. Arī tālāk ir privātā teritorija, kur atrodas kādreizējais montāžas angārs. To saskatām kā vienu no būvēm, ko izrādīt tūristiem, ja veidosies sadarbība ar privātīpašnieku – ar viņu jau notiek sarunas. Pašvaldības mērķis nav būves šajā teritorijā par bargu naudu atpirkt no privātīpašniekiem, bet gan vienoties par atdāvināšanu vai slēgt ilgtermiņa nomas līgumus. Blakus ir kādreizējā bumbu patversme,  viena no interesantākajām apskates vietām bāzē – tur izjūtas ļoti labi liecina par draudiem aukstā kara gadījumā. Netālu ir arī no ķieģeļiem mūrētā šaujamlūka,” raksturo Dz.Adlers.

Dažādu aktivitāšu zona
Tālāk teritorijā ir sakaru mezgls, kā to dēvē zeltinieši, jeb komandpunkts, kā to nosauca novada domes deputāts Modris Lazdekalns. Šīs būves īpašnieks izteicis gatavību to atdāvināt pašvaldībai.

“Šajā būvē joprojām ir saglabājušies daudzi uzraksti krievu valodā, kas liecina par to, kas tur agrāk noticis. Tā ir otra būve, ko, savedot kārtībā, varētu izrādīt tūristiem. Tālāk ir raķešu angārs, kas ir pašvaldības īpašums. Tur var izvietot gan informāciju, gan īstenot praktiskās aktivitātes. Līdzās ir raķešu palaišanas laukums, kur šobrīd atrodas arī Ļeņina piemineklis, kas savulaik bija izvietots Alūksnē. Arī šis piemineklis ir pietiekami interesants, tūristi pie tā labprāt fotografējas,” stāsta Dz.Adlers.

Lai teritoriju labiekārtotu, nepieciešams izstrādāt provizorisku darba uzdevumu, lai varētu uzsākt tehniskās dokumentācijas sagatavošanu.

“Uzskatu, ka kādreizējās Zeltiņu kodolraķešu bāzes teritorija mums jāveido kā atšķirīga tam, kas līdz šim līdzīgs ir jau pieejams Latvijā un Baltijā. Mēs šobrīd saredzam, ka tā vairāk varētu būt kā dažādu aktivitāšu zona, ļaujot apmeklētājiem maksimāli daudz līdzdarboties teritorijas apskates laikā, piemēram, pie datu pārraidīšanas, šaušanas – protams, saprāta robežās. Tādējādi mēs radītu tūristiem interesantu teritoriju,” saka Dz.Adlers.

Visinteresantākā – slēgtā zona
Mērķis ir teritoriju radīt tūristiem plašāk pieejamu līdz ar nākamā gada pavasari.

“Šobrīd mums nekavējoties vajadzētu slēgt teritoriju, lai nenotiktu patvaļīga iebraukšana, piegružošana. To sargāt un norobežot varētu par pašvaldības līdzekļiem, lai neizlaupa pēdējo. Teritorija ir interesanta – tur var radīt “kariņa situāciju”. Pašvaldības mērķis ir radīt uzskates materiālus, piemēram, raķešu kodolgalviņas, maketus, banerus ar informāciju. Šobrīd tur nav, ko izrādīt, un atbrauc tie, kam ir fanātiska interese,” domā Dz.Adlers.

M.Lazdekalns rosina vispirms izpētīt šīs teritorijas sākotnējo būtību, jo savulaik tai bijušas vairākas daļas: vispārīgā remontzona, otrā zona un slēgtā jeb slepenā zona, kur atradās kodolgalviņas.

 “Šobrīd tieši slēgtās zonas teritorija diemžēl nepieder pašvaldībai. Tur atrodas arī nepabeigtais angārs, ko savulaik būvēja SCO kopā ar amerikāņiem. Bet tieši slēgtā zona ir visinteresantākā, tur ir arī bumbu patvertne. Ir jāatrod virziens, kā apgūt slēgtās zonas teritoriju un sadarboties ar privātīpašnieku,” uzskata M.Lazdekalns.

Kopš Zeltiņu bāzes un Strautiņu poligona pārņemšanas pašvaldības īpašumā daudz kas no šīs teritorijas esot pazudis. Piemēram, savulaik teritorijā esot bijis savdabīgs betona obelisks. M.Lazdekalns uzskata, ka šī teritorija kā tūrisma objekts jāveido, ievērojot minimālismu un piezemētību, kā tas ir, piemēram, Ādolfa Hitlera bunkurā “Vilku midzenis” Polijā.

Norādes – arī digitāli
No Zeltiņiem atšķirīga teritorija tiktu veidota Veclaicenē – dabas un ainavu parks. “Gadiem ritot, šī teritorija kļūst arvien vērtīgāka ar savu dabisko vidi un ainavu. Pēdējos mēnešos bieži esmu ticies ar sabiedrības pārstāvjiem, biedrībām, lai runātu par šo teritoriju. Interesi izrāda vairākas biedrības – katrai no tām ir savs skatījums tūrisma jomā. Lielu darbu šīs teritorijas attīstībā ir ieguldījusi Dabas aizsardzības pārvalde – kā pēdējo darbu var minēt skatu torņa izbūvi. Arī pašvaldība ir izveidojusi vairākus kājāmgājēju maršrutus tūristiem, bet, lai to izveidotu par kvalitatīvu un popularizējamu teritoriju, vēl veicams ļoti liels darbs,” saka Dz.Adlers.

Pēc diskusijām ar biedrībām “Baltijas krasti” (Rīga) un “Eko teritoriju attīstība” (Alūksne) Dz.Adlers secinājis, ka jāizveido konkrēti un skaidri saprotami maršruti dažādu interešu grupām un kvalitatīvas informatīvās norādes ne tikai dabā, bet arī digitāli aplikāciju formā viedtālruņiem. “Baltijas krasti” drīzumā iesniegšot pašvaldībā savus priekšlikumus teritorijas attīstībai, savukārt “Eko teritoriju attīstībā” iesaistījies Edgars Krūmiņš, kuram esot daudz ideju, piemēram, par tūrisma punkta izveidi, kur izvietots trīsdimensiju makets. Tajā uzskatāmi var redzēt visu dabas ainavu teritoriju ar maršrutiem, ceļiem, ezeriem un pārējo.

 “Tā ir ļoti laba ideja – šāds makets būtu ļoti labs uzskates līdzeklis, lai nākotnē piedalītos kādā no starptautiskām tūrisma izstādēm un prezentēt Veclaiceni,” saka Dz.Adlers.

Jārada jauni apskates objekti
Nesen pašvaldībai bijusi tikšanās ar Reuges pašvaldības (Igaunija) pārstāvjiem, lai pārrunātu tūrisma mērķus. Igauņus interesējot Veclaicenes maršrutus savienot ar maršrutiem Igaunijā – to varētu izdarīt, īstenojot kopīgu pārrobežu projektu.

“Savienojot šādas divas dabas teritorijas, mēs kļūtu par vienu no lielākajām dabas un ainavu teritorijām Baltijā, ar ko lepoties un ko popularizēt ārvalstīs. Protams, to izveidot nav viegli, jo 90 % gadījumu Veclaicenē ir privātīpašnieku zemes, ar viņiem jāveic sarunas un jāslēdz vienošanās par tūrisma maršrutu izveidi,” saka Dz.Adlers.

Viņš jau tagad uzteic veclaiceniešus par pretimnākšanu pašvaldībai tūrisma maršrutu izmantošanā.

Lai teritorija būtu interesantāka, vajagot izveidot dažādus apskates objektus. “Ir dažādas iespējas piesaistīt Eiropas fondu finansējumu, lai, piemēram, izveidotu zvēru barotavas, biotopus, pārceltuves, jo teritorijā ir daudz ūdenstilpju. Jāizbūvē tūrisma informācijas centrs, kurā pārdod caurlaides maršrutiem iekļūšanai dabas un ainavu parkā, nomā inventāru, tirgo suvenīrus, sniedz informāciju. Reugē šāds centrs jau ir – viņiem tas nav aktuāli. Visu var izdarīt – darāmā daudz,” atzīst Dz.Adlers.

Kategorijas