Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Ziedu mandala – vieta dvēselei

2010. gada 9. augusts 16:47

1501

Apes Mazajos puķu svētkos gūst prieku un idejas

Apes Mazo Puķu svētku organizatori un dalībnieki, dodoties ekskursijā pa pilsētu un 5 skaistākajām sētām, piestāja Skolas ielas malā, kur redzama ziedu mandala. Tādu puķu dobi veidojušas māte un meita - Diāna un Gunta Liepiņas. Vairāk foto šeit.

Atrod jaunu iespēju pilnveidot sevi "Mandala nozīmē "aplis" un "centrs". Tradicionāli tās apzīmējums ir aplis - kosmosa bezgalības simbols - un kvadrāts - zemes jeb cilvēku radītās pasaules simbols. Kvadrāts norāda arī četras debespuses. Krusts nozīmē dzīvību un nāvi. Pašā mandalas vidū ir dzīvības avots jeb dvēsele. Tā veidota no gaišiem - baltiem un dzelteniem ziediem. Bet apkārt ir gan košu krāsu samtenes, gan citu krāsu ziedi," stāsta D.Liepiņa.

Pilsētas dārzniece Anita Harju piebilst, ka tādi cilvēki dzīvo Apē. Ko tik visu neizdomā, kad tumšajos ziemas vakaros nenāk miegs. Daudzi svētku dalībnieki atzīst, ka no puķēm mandalas formā veidotu dobi redz pirmo reizi. Iespējams, arī viņiem vēlme izveidot savu ziedu mandalu kļūs par krāsainu ceļojumu uz savas dvēseles dzīlēm. To veidojot vai zīmējot, iespējams meklēt un no jauna atrast ceļu pie sevis. Neatkarīgi no vecuma un dzimuma mandalām intuitīvi atsaucas katrs. Tās ir kā cilvēka dvēseliskās pasaules spogulis.

Priecē apeniešu līdzdalība un sirsnība

Manuprāt, vasaras saulē sakarsusī Ape ziedu rotā apliecināja, cik daudz vārdos neizteiktas sirsnības var dāvāt sev un citiem puķu draugi. A.Harju ar lepnumu rāda skvērā pie domes ēkas izveidotās puķu dobes. Tās tapušas ar daudzu apeniešu dāvātajiem stādiem un palīdzību.

"Tie ir vismaz 20 - 30 cilvēki, kuriem atliek tikai piezvanīt, lai viņi atnestu viengadīgo puķu stādus. Mums nav eksotisku ziedu, toties visi ir mīļi," atzīst A.Harju.

To var ne tikai redzēt, bet arī sajust. No Preiļiem atbraukusī Digna Vilcāne uzsver, ka viņai ir vislabākie iespaidi par Api. "Atbraucām tāpēc, ka pagājušajā vasarā bijām uz Vislatvijas Puķu draugu saietu šeit. Dārzi ir skaisti daudzviet, bet Apē ir īpaši silta un sirsnīga atmosfēra. Jūtama tāda labestība, ka šķiet - te visi ir puķu draugi un domubiedri, turklāt visi ir iesaistījušies svētkos," vērtē D.Vilcāne.

Ar sajūsmu viņa atsaucas par divu dienu radošajām darbnīcām, kurās tapa spilveni, vēja zvani un dekoratīvi gobelēni no dabas materiāliem.

"Radušās daudzas idejas, ko varēšu izmantot visu, ko apguvām un ko redzam pilsētas noformējām. Ļoti patīk gan veidotie putni, gan citi dekori un lielās puķu dobes," atklāj prielēniete. Viņa piebilst, ka vakarā varēja baudīt pirti un peldēties Vaidavā, tāpēc arī karstajā dienā jūtas ļoti labi.

Puķu draugi tiksies atkal pēc 3 gadiem

"Puķu svētkos piedalījās apmēram 90 cilvēki. Vistālāk bija braukuši puķu draugi no Preiļiem. Apmēram trešā daļa bija igauņi, kurus braucienam uz Api organizēja Repinas dārzkopības skola. Atbraukuši bija arī daudzi alūksnieši. Tāds pasākums trīs dienu garumā Apē vēl nebija bijis. Tajā liela interese bija par floristu darbu, kas parādīja, kā gandrīz no nekā vai pavisam vienkāršiem materiāliem top skaistas lietas," secina A.Harju.

Bija plašs puķu, augļu koku, vīnogu un citu stādu piedāvājums. To audzētāji, protams šobrīd priecājas par katru pircēju, tāpēc bija braukuši uz Api gan no Liepājas, gan no Jelgavas, gan tuvākām vietām. Viņi atzīst, ka priežu meža ēnā pie estrādes ir ļoti pateicīga vieta stādu tirdziņam. Izglītojošas bija Agritas Kalnozolas un Agra Veismaņa lekcijas par dārzu ierīkošanu. "Artūrs Irbe, kurš ir puķu dienu krusttēvs, teica paldies, jo šoreiz Api ieraudzījis pavisam citādu nekā pērn notikušajā Puķu draugu saietā. Viņam bija iespēja iepazīt ne tikai skaistākās sētas, bet arī kapsētas un pilsētu," norāda A.Harju. Viņa atzīst, ka paliek tikai viss labais, ko radījuši svētki.

Lai gan svētku dalībnieki uz Puķu svētkiem labprāt ierastos katru vasaru, apenieši uzskata, ka tā varētu sevi izsmelt. Tāpēc Mazos puķu svētkus atkal rīkos pēc trim gadiem.

Kategorijas