Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Bites dāvā veselību cilvēkiem un dabai

Mārīte Dzene

2010. gada 20. jūlijs 07:54

4340

Ilzenietis Pēteris Mukstiņš ar biškopību sāka nodarboties, kad aizgāja pensijā. Viņam “Ezerslokās” ir drava ar bišu saimēm, kuras šobrīd tāpat kā visus moka karstums. Bet saimnieks galdā liek jauno medu, lai varu nogaršot saldo kārumu un gūtu apstiprinājumu biškopības un medus vērtībai.

Karstā laikā bites stropos nes ūdeni
“Pavasaris bija auksts, bet tagad ir stipri par karstu. Bites stropā uztur pastāvīgu temperatūru, kas vasarā ir 34 – 35 grādi. Normālos apstākļos tās lido pēc nektāra, bet šādā karstumā - pēc ūdens. To bites izsmidzina uz kārēm. Ūdens iztvaiko un mazina gaisa temperatūru. Ja arī tas nelīdz, bites lien no stropa laukā un zem skrejas veido kamolu. Tagad vakaros tādus var redzēt,” stāsta P.Mukstiņš.  Viņš ieliek kādu ķīli starp stropa korpusu un jumtu, lai tas nepiegultos blīvi un gaiss cirkulētu.  Viena stropa jumtam bitenieks uzlika šīfera loksni, lai tas saulē nesakarstu. Ja kamola zem stropa skrejas vairs nebūs, tad eksperiments būs izdevies.


P.Mukstiņam stropos ir 25 bišu saimes. Tik daudz speciālisti iesaka turēt vienā vietā, bet tas ir arī maksimālais saimju skaits, kuru pensionārs spēj apkopt. No normāli ražojošas saimes ievāc 40 kilogramus medus sezonā. “Trīs litru medus burku, kurā ir 4 kilogrami medus, var nopirkt par 10 latiem. Tā ir normāla cena gan pircējam, gan pārdevējam. Tas nozīmē, ka no vienas saimes var iegūt 10 burkas un 100 latus. Pensionāram un arī bezdarbniekam tā ir laba nauda,” rēķina P.Mukstiņš. Paziņu loks ir tik plašs, ka viņam medus uz tirgu nav jāved.

Laba nodarbošanās un ienākumi

P.Mukstiņš uzskata, ka biškopība var būt laba nodarbošanās un ienākumu avots ne tikai viņam, bet arī tiem, kuri palikuši bez darba. “Biškopības attīstībai nav vajadzīgi lieli ieguldījumi. Tiesa, nepieciešamas ir zināšanas. Taču tās var apgūt, ja vien vēlas. Lai aiziet uz bibliotēku un paņem vismaz 5 grāmatas par bitēm, nevis piesakās bezdarbniekos un gaida pabalstu. Tā ir nodarbošanās, ar kuru varētu izdzīvot. Vajadzīgs apmēram pusgads, lai saprastu bišu dzīvi,” skaidro bitenieks. Viņš biškopībai sāka pievērsties jau tad, kad vēl strādāja Rīgā. Pēteris redzēja, ka pārtraucot darba gaitas, daudzi jūtas kā no laivas izmesti. Tāpēc trīs gadus mācījās tautas universitātē, kuru vadīja slavenais biškopis Andrejs Mizis, un pamatzināšanas ieguva. Turklāt dzīve iegrozījās tā, ka P.Mukstiņš atgriezās dzimtajā pagastā, kur ir piemērota vieta biškopībai. Tuvumā nav ne lielu ceļu, ne lauksaimniecības kultūru, kuru audzēšanai lieto ķimikālijas. “Ekoloģiski tīra vide. Tā ir vajadzīga man pašam un arī tiem cilvēkiem, kuri ēd manu bišu medu,” uzsver Pēteris. Neražas gadu viņš nav piedzīvojis – vairāk vai mazāk, bet medus ir bijis vienmēr. “Protams, daudzi grib kļūt turīgi rīt uz brokastlaiku. Tā tas, protams, nenotiks. Nevajadzētu arī uzreiz iegādāties 50 saimes, cerot uz lielu peļņu. Visam ir jānotiek pakāpeniski. Lai gan biju labi sagatavojies, sāku ar 5, tad 10 saimēm un tā līdz 25 saimēm,” pieredzē dalās biškopis. Viņš atklāj, ka bišu saimes spēks nav visu laiku vienāds. Tas nozīmē, ka ir jāprot notrāpīt, lai saime spēcīga būtu tad, kad ir maksimāli daudz ziedu dabā. Ja šo spēku sasniedz ātrāk, tad bites izspieto. Ja vēlāk, tad medus vākšanas laikā bites audzē bērnus.

Medus ir vērtīgākās zāles
Vācijā medu patērē daudz vairāk nekā Latvijā, tāpēc bitenieks secina, ka mēs medu nenovērtējam. P.Mukstiņš medu ēd katru dienu. Turklāt viņam ir īpaša recepte, lai kavētu asinsvadu sašaurināšanos. “Es medu sajaucu ar ķiplokiem, paturu vairākas dienas un lietoju pa karotei. Tāpat arī medu ēdu trīsreiz dienā, bet nedaudz. No rīta – paņemu ēdamkaroti medus tukšā dūšā un uzdzeru ūdeni. Tad var iziet svaigā gaisā vai veikt rīta rosmi. Pēc pusdienām apēdu karoti medus, un vakarā pirms gulētiešanas dzeru karstu pienu ar medu. Tas ir kā miega zāles,” savu recepti atklāj P.Mukstiņš. Kad viņš vēl strādāja, ieguva invaliditātes otro grupu. Nu jau 12 gadus viņš dzīvo laukos un nelieto nekādas zāles, tikai medu. Tas ir dažādu ziedu medus, kas ir vērtīgāks par viena veida ziedu vākumu. “Ārstniecības augu tējā ir piecu vai vairāku ziedu veidi, bet bites nektāru savāc no miljoniem ziedu,” salīdzina bitenieks. Viņš uzsver, ka bez bitēm, kas apputeksnē ziedus, izzustu augu valsts daudzveidība. Pavasarī tās lido uz mežu, kur zied mellenes, brūklenes, un tikai tad nobriest ogas.

Kategorijas