Aluksniesiem.lv ARHĪVS

Karstajā laikā jāparūpējas arī par dzīvniekiem

2010. gada 14. jūlijs 09:23

518

Pārtikas un veterinārais dienests šajās karstajās vasaras dienās aizvien biežāk saņem informāciju no Latvijas novadiem par saimniekiem, kuri savus mājlopus visu dienu tur atklātā saulē ganībās, nenodrošinot tiem pavēni un dzeramo ūdeni.
Dienests atgādina – karstajā laikā papildus jārūpējas ne vien par sevi, bet arī par saviem mājdzīvniekiem!

Dzīvniekam, ilgstoši uzturoties karstumā, paplašinās perifērie asinsvadi un, ja cirkulējošo asiņu apjoms nepalielinās, dzīvniekam iestājas sirds mazspēja, kas var beigties ar nāvi.

Lauksaimniecības dzīvnieki parasti pārkarst, atrodoties atklātās ganībās, tiešos saules staros un bezvējā, tādēļ govis, aitas, cūkas un jo īpaši zirgus nevajadzētu laist ganībās karstajā diennakts laikā no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00. Jāparūpējas, lai tie atrastos nojumē vai koku ēnā.

Pārāk augsta temperatūra nelabvēlīgi ietekmē ne vien dzīvnieku veselību – samazinās apetīte, dzīvnieki kļūst mazkustīgi, bet arī produktivitāti – izslaukumu, dzīvmasas diennakts pieaugumu.

Mītnēs turētajiem dzīvniekiem, jo īpaši putniem, kažokzvēriem un cūkām, jānodrošina ventilācija, gaisa apmaiņa, bet ne caurvējš un, ja iespējams, dzīvniekiem jāparedz lielāka platība.

Mazie dzīvnieki - suņi un kaķi visbiežāk pārkarst ieslēgti slikti ventilējamās telpās, automašīnās pie veikaliem. Kaķiem, tāpat kā suņiem, ir ļoti mazs sviedru dziedzeru skaits, līdz ar to liekais siltums praktiski netiek izdalīts ar sviedriem un organisms netiek dzesēts. Dodoties izbraukumā vai arī iepērkoties, nevajadzētu atstāt mīļdzīvniekus automašīnā arī tad, ja logs ir pusatvērts! Ja mīļdzīvnieki tiek turēti dzīvoklī, guļvietu vēlams tiem ierīkot vēsākā telpā, piemēram, vannas istabā uz flīžu grīdas. Ja suns tiek turēts piesiets vai atrodas voljērā, jāparūpējas, lai tam būtu iespēja patverties no tiešiem saules stariem.

Lai novērstu pārkaršanu, gan lauksaimniecības dzīvniekiem, gan mīļdzīvniekiem jādod pietiekami daudz auksta dzeramā ūdens.
Ja dzīvnieki ir nomākti, saguruši, tiem ir nespēks, karsta āda, ātrs pulss un elpošana, var novērot muskuļu trīcēšanu un krampjus, acu un mutes gļotāda kļuvusi tumši sarkana vai zilgana, nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie veterinārārsta.

Līdz veterinārārsta atbraukšanai dzīvnieks jānogādā ēnā vai vēsā, labi vēdinātā telpā. Pārkarsušo dzīvnieku vēlams apliet ar vēsu ūdeni vai arī likt vēsa ūdens kompreses. Dzīvniekam jānodrošina pēc iespējas mierīgāka vide. Jānodrošina pieeja vēsam ūdenim.

Kategorijas